15 документальних фільмів про митців та мистецтво, з яких варто почати

Аби ви не надто розслаблялися на зимових канікулах, ми підготували добірку документальних фільмів про митців, мистецтво й те, як перші створюють друге. 15 фільмів, які Art Ukraine пропонує до вашої уваги, дозволять вам стати свідками творчого процесу Пікассо, побувати на 736-годинному перформансі Марини Абрамович, зсередини доcлідити функціонування Національної галереї в Лондоні та поспілкуватися з Бенксі. Від класики до стріт-арту, від Вермеєра до Поллока — обирайте фільм собі до смаку.


1.

Жан-Мішель Баскія: променисте дитя
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Режисер: Тамара Девіс

(2010)

 

Захопливий документальний фільм, який досліджує життя та творчість американського художника Жана-Мішеля Баскії. Баскія прославився спершу як графітист в Нью-Йорку, а потім, в 1980-их, як успішний неоекспресіоніст. Знята близькою подругою художника Tамрою Девіс, стрічка містить рідкісні кадри та інтерв'ю з сучасниками Баскії в центрі Нью-Йорка 80-х років.

 

 

2.

Таємниця Пікассо

Le mystère Picasso

Режисер: Анрі-Жорж Клузо

(1956)

 

Цей гучний фільм документує творчий процес Пабло Пікассо. Використовуючи спеціально розроблене прозоре полотно, камера крок за кроком слідує за майстром, розгортаючи перед глядачами таємницю творчого методу одного з найвідоміших художників 20-го століття. Просто перед камерою митець створює, а потім знищює 15 оригінальних творів на склі.

 

 

3.

Марина Абрамович: У присутності художника

Marina Abramovic: The Artist Is Present

Режисер: Меттью Ейкерс

(2012) 

 

Документальний фільм розповідає про підготовку Марини Абрамович до своєї ретроспективної виставки в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (яка стала найбільшим перформансом в історії MoMA). Її відвідувачі змогли не лише побачити, а й особисто взяти участь у реконструкціях самих знакових і провокативних перформансів художниці, один з яких тривав 736,5 годин!

 

 

4.

Національна галерея

National Gallery

Режисер: Фредерік Вайзман

(2014)

 

Фільм дає змогу зануритися в дивовижну атмосферу Національної галереї в Лондоні — одного з найвідоміших музеїв світу з приголомшливою колекцією полотен да Вінчі, Рембрандта, Тернера та інших. Кінорежисер Фредерік Вайзман зсередини досліджує механізми роботи сучасних культурних інституцій, документуючи адміністративні збори галереї та висвітлюючи її функції.

 

 

5.

Ай Вейвей: Ніколи не вибачайся

Ai Weiwei: Never Sorry

Режисер: Елісон Клаймен

(2012)

 

Розглядаючи життя та творчість одного з найбільш незрозумілих персонажів світу мистецтва, фільм пояснює, чому і як Ай Вейвей використовував свою провокаційну художню практику аби привернути увагу до проблем у своїй рідній країні — Китаї. Цей шлях привів митця до численних зіткнень з самодержавним урядом Китаю і в кінцевому рахунку — до ув'язнення та переможного виходу на волю.

 

 

6.

Луїза Буржуа: Павук, коханка та мандарин

Louise Bourgeois: The Spider, the Mistress and the Tangerine

Режисери: Маріон Кажорі, Емі Воллах

(2008)

 

Луїза Буржуа — відома американська скульпторка, живописець і графік. Фільм розповідає про виставку Буржуа на Венеціанській бієнале 1993 року та містить архівні кадри і матеріал, відзнятий в нью-йоркській майстерні і будинку художниці впродовж 1990-х і нульових. Оповідання зосереджується навколо численних інтерв'ю Буржуа та її рідних, що чергуються з довгими відеозамальовками її творів.

 

 

7.

Баухаус: Обличчя двадцятого століття

Bauhaus: The Face of the 20th Century

Сценарій: Френк Вітфорд

(1994)

 

Фільм простежує розвиток руху Баухаус від його зародження в Веймарі у 1919 році до створення школи в Дессау та, зрештою, її останнього пристанища в покинутому заводі в Берліні. Вища школа архітектури та дизайну "Баухаус"  один з найвражаючих освітніх рухів в мистецтві ХХ століття. З нею  пов'язані, зокрема, такі гучні імена, як Ханс Майєр, Людвіг Міс ван дер Рое, Василь Кандинський та Пауль Клее.

 

 

8.

Хто в біса такий Джексон Поллок?

Who the #$&% Is Jackson Pollock?

Режисер: Гаррі Мозес

(2006)

 

Невигадана історія про жінку на ім'я Тері Хортон, далекомагістрального водія з Каліфорнії, яка придбала картину за 5 доларів в комісійному магазині, аби незабаром довідатися, що це може бути твір культового художника ХХ століття Джексона Поллока. Дізнавшись, хто такий Джексон Поллок, Хортон усіма засобами намагається переконати громадськість у тому, що полотно — це оригінал.

 

 

9.

Вермеєр Тіма

Tim’s Vermeer

Режисер: Теллер

(2014)

 

Американський винахідник Тім Дженсон аналізує революційну техніку живопису нідерландського митця 17-го століття Йоханнеса (Яна) Вермеєра. Мета Дженсона — з'ясувати, як художник зміг створити фотореалістичні твори більш ніж за сто років до винаходу фотоапарата. У пошуках відповідей Дженсон подорожує Нідерландами та Англією, зустрічається з художником Девідом Гокні, відвідує Букінгемський палац, де зберігаються роботи майстра.

 

 

10.

Імз: Архітектор і художник

Eames: The Architect & The Painter

Режисер: Джейсон Кон

(2011)

 

Архітектор та дизайнер Чарльз Імз і його дружина Рей, художниця, були двома найвпливовішими законодавцями мод Америки. Пара зробила дуже значний внесок в сучасніу архітектуру, дизайн меблів та мистецтво. Використовуючи архівні матеріали та нові інтерв'ю з друзями, співробітниками і експертами, цей чудовий фільм розповідає їхню історію.

 

 

11.

Вихід через сувенірну крамницю

Exit Through the Gift Shop

Режисер: Бенксі

(2010)

 

Фільм розповідає неймовірну, але правдиву історію про те, як Тьєррі Ґуетта, ексцентричний емігрант французького походження з Лос-Анджелесу, заповзявся відшукати Бенксі та взяти в  нього інтерв'ю. Документальні кадри у фільмі зняв сам Ґуетта, який мав звичку знімати все, що відбувалося навколо нього, а після знайомства зі стріт-артом багато років знімав різні художні акції вуличних митців.

 

 

12.

Місьє Рене Магрітт

Monsieur René Magritte

Режисер: Адріан Мабен

(1978)

 

Режисерові цього фільму вдалося проникнути всередину фантастичного і повного загадок світу видатного бельгійського сюрреаліста Рене Магрітта. Він немов пазли, складає воєдино картини художника, спогади з його дитинства, речі, що належали йому за життя, фрагменти старих фільмів та інтерв'ю, аби максимально повно відтворити портрет унікального художника і людини.

 

 

13.

Звалище

Waste Land

Режисери: Люсі Уокер, Карен Харлі, Жуан Жардім

(2010)

 

Лишивши свій дім у Нью-Йорку, художник Вік Муніс повертається на батьківщину в Бразилію, аби відобразити найбільше сміттєве звалище у світі Жардім-Грамашо, розташоване на околиці Ріо-де-Жанейро, та її мешканців —  катадорес, що займаються сортуванням відходів. У співпраі з ними Муніс збирався "написати" серію портретів за допомогою сміття. Фільм наочно демонструє, як сучасне мистецтво може впливати на життя людей.

 

 

14.

Викрадення Європи
The Rape of Europa

Режисери: Річард Берге, Бонні Коен, Ніколь Ньюнем

(2006) 

 

Стрічка розповідає історію систематичного розкрадання, умисного знищення та неймовірного виживання художніх цінностей Європи за часів Третього рейху і Другої світової війни. Протягом фільму глядачі подорожують сімома країнами світу, засвідчуючи насильницький вихор, який загрожував знищити мистецьку спадщину Європи, й кропітку працю фахівці мистецтва, а також звичайних героїв, які намагалися йому завадити.

 

 

15. 

Жінки. Мистецтво. Революція

Women Art Revolution

Режисер: Лінн Гершман

(2010)

 

Фільм досліджує "таємну історію" феміністського мистецтва, за допомогою бесід, спостережень, архівних матеріалів, а також творів художників, істориків, кураторів і критиків. Починаючи від зародження Феміністського мистецького руху в 1960-х роках, фільм охоплює основні події феміністського мистецтва й досліджує, як завзятість і мужність цих перших мисткинь істотно вплинула на культуру і мистецтво нашого часу.