36 вершин Юрія Мусатова

Минулого тижня Щербенко Арт Центр спільно із Sky Art Foundation представив виставку «Мої гори» самобутнього українського скульптора Юрія Мусатова. Про проект-метафору, у якому митець осмислює свій життєвий шлях та творчі здобутки, експериментуючи з матеріалами та техніками, читайте в огляді Євгенії Буцикіної для ArtUkraine.

 

19 грудня в київському Щербенко Арт Центрі, за підтримки Sky Art Foundation, стартувала виставка українського скульптора Юрія Мусатова «Мої гори». Художник народився в Конотопі Сумської області, навчався у Львівській академії мистецтв, нині живе та працює в Києві. Із 2017 року – член НХСУ та Міжнародної Академії Кераміки в Женеві (IAC). Приймав участь в мистецьких проектах, симпозіумах та резиденціях в Іспанії, Італії, Китаї, Латвії, Литви, Молдові, Південній Кореї, Польщі, Португалії, Румунії, Словенії, США, Тайланді, Німеччини, Туреччини, Угорщини, Швейцарії.

 

Тут і далі – виставка Юрія Мусатова «Мої гори» у Щербенко Арт Центрі

Усі фото – Володимир Денисенков

 

До виставки «Мої гори» увійшло рівно 36 скульптур – стільки ж років їх автору. На питання, чому саме ця цифра, у художника було багато відповідей. По-перше, 35 – це межа, якою зазвичай арт-інституції окреслюють молодий вік художників, умовний етап становлення. Отже, 36-ліття можна символічно трактувати як вдалий момент для проміжного підбиття підсумків. А по-друге, за останній рік збулося багато мрій, здійснення яких Юрій Мусатов прагнув дуже довго: «Найголовніше – це вступ в Міжнародну академію кераміки в Женеві. Це надає певний статус, можливість брати участь у виставках Академії, до якої входять керамісти, мистецтвознавці, галереї, архітектори, дизайнери, редактори спеціалізованих журналів, музеї міжнародного рівня».

 

 

В цілому, «Мої гори» – це проект-метафора, образ життєвого шляху: «Кожен рік можна порівняти з горами, обійнятими хмарами, адже ніколи не знаєш, що на тебе чекає. В процесі роботи я уявляв гірський хребет, осмислюючи своє життя. Була ідея розставити гори в просторі галереї так, щоб кожна робота існувала окремо, але пізніше я все ж таки вирішив створити єдину композицію».

 

Роботи для проекту, продовжуючи та вдосконалюючи попередню практику, Юрій Мусатов створив із використанням різноманітних матеріалів та складних технік. Зокрема, для створення «гір» були використані шамотна глина, кольорові ангоби, глазурі та оксиди металів. «Я постійно експериментую з матеріалами. Наприклад, я вже давно працюю в техніці кольорових мас, але в роботі над цією серією я почав міксувати її з іншими техніками покриття, і все в одному об’єкті. Тепер я ділю його на сегменти».

 

 

Також Юрій Мусатов використав метод содового та редукційного випалів задля досягнення авторського ефекту, завдяки якому роботи цього автора неможливо сплутати з чужими. Часто ідеї щодо експериментування з новими техніками приходять під час перебування в закордонних резиденціях: «В цьому проекті є декілька робіт, які мені вдалось зробити в Китаї в нових техніках випалів. Іноді кудись їдеш з одними планами, а відшукуєш щось нове. На кожній резиденції – не лише під час, а навіть після – з’являються нові ідеї, пов’язані з тим, що було певний час тому. На це впливає спілкування, культура, архітектура країни... Наприклад, в 2015 році я був в Тайланді. Нас возили по історичних місцях. Там я зробив скульптуру «My Thai» на створення якої мене надихнув Тайланд. А в 2016 в Китаї я створив композицію «Брама», яку можна  вважати відлунням тайських інспірацій. Ось і з проекту «Мої гори», який  я почав робити в 2016 році, дві роботи привіз з Китаю, три останні – з Кореї. Мені не хотілось відступати від теми, хотілось, щоб композиція була цілісною».

 


 

За досконалою формою «гір» та «хмар» прихований кропіткий і суперечливий процес їх створення. Художник зізнається, що кожного разу процес захоплює: «Ти закладаєш об’єкт в муфельну піч та чекаєш, що ж вийде. Не спиш, хвилюєшся. В живописі ти або вмієш малювати, або не вмієш. А в кераміці - значно складніше, адже останнє слово завжди за вогнем. Тому в процесі первинна ідея видозмінюється. Адже образ утворюється один, ескіз ти малюєш вже зовсім інакший, а коли працюєш з матеріалом, в об’ємі, починаєш все змінювати ще більше».

 

Виставка «Мої гори» Юрія Мусатова відкрита в Щербенко Арт Центрі до 27 січня включно, з перервою на зимові свята (із 30.12 до 8.01).