9 фільмів про мистецтво та культуру, які ви могли проґавити у 2017 році

2017 рік виявився плідним для теми мистецтва та культури у кінематографі. Ван Гог, Роден чи Жан-Люк Годар? Живопис, скульптура чи кіно? Можливо, ви хочете пройтися виставкою чи зануритись у польську сексуальну революцію? 9 найважливіших фільмів про мистецтво зібрані у добірці від ArtUkraine. Наша редакція разом із вами проведе зимові канікули за переглядом цих кінострічок.

 

1. З любов’ю, Вінсент (Loving Vincent)

Режисери: Дорота Кобела та Г’ю Велшман

Про самобутнє життя та таємничу смерть художника Вінсента ван Гога. Детективна драма, в ході якої герої фільму намагаються дізнатись що ж насправді стало причиною смерті видатного митця. Перший фільм, у якому задіяна нова техніка створення кадру. «З любов’ю, Вінсент» виконаний у вигляді картин в авторській манері ван Гога: їх налічується близько 6,5 тисяч! Близько 80 художників, серед яких є і наші співвітчизники, брали участь у створенні цього фільму. За основу взяті листи художника та його малюнки.

 

Кінострічка «З любов’ю, Вінсент» здобула головний приз на Міжнародному фестивалі анімаційного кіно в Ансі та на Шанхайському міжнародному кінофестивалі.

 

Читати також: Усе, що ви хотіли знати про роботу над фільмом «З любов’ю, Вінсент»

 

imdb.com

 

2. Квадрат (The Square)

Режисер: Рубен Эстлунд

Інтелектуальна комедія про батька, який виховує двох доньок та працює куратором музею сучасного мистецтва в Стокгольмі. Відтак, у фільмі ви зможете зануритись у побут музею, стати учасником конфузів, які можуть мати місце лише в такому середовищі, та зрозуміти як саме варто поводити себе, щоб стати рівнею справжній еліті. Іронічна історія про місце сучасного мистецтва, толерантності, расизму та нетерпимості у нашому житті.

 

Кінострічка отримала «Золоту пальмову гілку» 70-го Канського кінофестивалю.

 

Читати також: Відповідальність у «Квадраті»

 

imdb.com

 

3. Мадам (Madame)

Режисерка: Аманда Штерс

Французька комедія про місце в соціумі та його відповідність дійсності. Американці Анна та Боб вирішують переїхати до Парижа, де у першу ж чергу організовують елітну вечерю для своїх друзів. Забобони Анни змушують запросити до столу служницю Марію, аби загальна кількість гостей не становила 13. Жодні правила етикету не можуть стримати гонор непрошеної гості, і вино випускає назовні усю її сутність. Що ж, у таку Марію закохується британський колекціонер творів мистецтва.

 

imdb.com

 

4. Будинок «Слово»  

Режисер: Тарас Томенко

Документальний фільм про діячів культури УРСР, які пізніше увійдуть в історію як покоління «розстріляного Відродження». У 1928 році у тодішній столиці Харкові побудували житловий будинок, який покликаний був стати осередком нової української інтелігенції: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький та інші починати свою активну діяльність саме там. Відтак, репресувати та знищити зібраних під одним дахом митців – доволі очікуване рішення влади. Будинок «Слово» став втіленням кривавої радянської системи.

 

kinoafisha.ua

 

5. Роден (Rodin)

Режисер: Жак Дуайон

Історія становлення «батька» сучасної скульптури, сміливого генія-новатора Огюста Родена. Біографічний фільм-драма відтворює етапи поступу скульптора на шляху до визнання. Після тривалих невдач та неприйняття сучасниками, він кидає виклик академічним канонам ХІХ століття. Створені ним скульптури є найвідомішими у світовому мистецтві. У фільмі ми бачимо як пристрасність його скульптури проектується і на стосунки з жінками.

 

Кінострічка отримала «Золоту пальмову гілку» 70-го Канського кінофестивалю.

 

kulturradio.de

 

6. Молодий Годар (Le redoutable) 

Режисер: Мішель Хазанавічус

Французький біографічний фільм-драма про Жана-Люка Годара, найкращого із режисерів свого часу. Париж, 1967 рік. Він саме працює над фільмом «Китаянка», де грає Анна Вяземськи – жінка, у яку Годар закохався. Їхній шлюб має несподіваний вплив на кар'єру Жан-Люка – фільм через це викликав небувалий скандал. Пізніше Годар навіть приєднується до революційних рухів, що змінює його зсередини.

 

Кінострічка отримала «Золоту пальмову гілку» 70-го Канського кінофестивалю.

 

imdb.com

 

7. Каналетто і мистецтво Венеції (Canaletto and the Art of Venice)

Режисер: Девід Бікерстафф

Документальний фільм-виставка виробництва Великобританії. Фільм дає можливість здійснити екскурс в життя і творчість одного з провідних живописців Венеції. Жоден інший художник в світі не зумів так точно передати саму суть і привабливість Венеції, як це вдалося Джованні Антоніо, відомому також як Каналетто.

 

exhibitiononscreen.com

 

8. Мистецтво кохання. Історія Міхаліни Віслоцької  (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wislockiej)

Режисерка: Марія Садовська

Міхаліна Віслоцька – гінекологиня, яка вирішила змінити сексуальне життя звичайної людини у Польській народній республіці. Але перш, ніж її книга «Мистецтво кохання» отримала своїх перших прихильників, авторка мусила боротися із цензурою та, що найважче, із консервативними поглядами. Розповідь про появу «Мистецтва кохання» – це історія сексуальної революції у польській версії.

 

fajnastrona.com.pl

 

9. Сад художника: Американський імпресіонізм (The Artist's Garden: American Impressionism
Режисер: Філ Грабскі

Документальний фільм-виставка про експозицію «Сад художника: Американський імпресіонізм» у Музеї Флоренс Грісуолд в штаті Коннектикут. На прикладі цієї виставки можна прослідкувати етапи становлення та розвитку американського імпресіонізму, що суттєво відрізняється від класичного напрямку Ренуара та Моне. В Америці його розвиток був тісно пов'язаний з садівництвом. Для митців було надзвичайно важливо зберегти природу в її первозданному вигляді, тоді як країна переживала процес стрімкої урбанізації. Фільм демонструє різноманітні мальовничі куточки світу та Америки зокрема.

 

pafa.org