Art Basel 2018. Особливості програми та перші продажі

14 червня у швейцарському місті Базель стартувала 49 міжнародна виставка мистецтв Art Basel 2018. Спеціально для ART UKRAINE арт-дилер Ігор Абрамович озвучує подробиці ярмарку і розповідає про перші гучні продажі.

 

Вже вкотре ярмарок об’єднує представників сучасного мистецтва, близько 300 провідних світових галерей, що презентують творчість понад 4 000 митців. Павільйон Unlimited, що був відкритий для широкого загалу 11 червня, присвячений масштабним роботам, що виходять за межі комерційного мистецтва: картини, відео-арт, інсталяції, монументальна скульптура, фотографія різних періодів. Більшість творів виставлені для продажу, але ціни зберігаються в таємниці. Селекцію очолює Джанні Джецер – куратор, арт-критик, журналіст. Цього року у Unlimited презентовані проекти від митців: Ай Вей Вея, Недко Солокова, Кармен Херера, Бартелемі Тогу та інших. Недко Солаков – відомий болгарський митець, що представив інсталяцію "I miss socialism, maybe…", яка складається з дев’яти різнокольорових диванів, що разом складають фразу «Я сумую за соцреалізмом». Вона присвячена політичному режиму, який досі зберігається у китайському суспільстві, а також відсилає і до радянської спадщини.


12 червня відбулося відкриття VIP-програми ярмарку Art Basel, – це можливість першими побачити найкращі зразки мистецтва з усього світу і знайти нові знайомства серед представників міжнародної арт-арени за кілька днів, не витрачаючи час на численні подорожі. З появою нових колекціонерів та сильних інституцій, значно збільшується попит на знакові імена художників, що дає змогу галеристам встановлювати високі ціни.

 

Pablo Picasso "Les Dormeurs", 1965

Усі зображення надано автором


На Art Basel можна побачити культові галереї: лондонську White Cube та Victoria Miro, паризьку Perrotin Gallery та Galerie Hopkins, берлінську König Galerie, нью-йоркську David Zwirner Gallery, Gagosian Gallery, Pace Gallery, Helly Nahmad Gallery, Acquavella Gallery, Landau Fine Art Gallery та інші, які представили мистецтво від післявоєнного періоду до сьогодення: Роберта Лонго, Ентоні Гормлі, Роя Ліхтенштейна, Демієна Герста, Джефа Кунса, Анрі Матіса, Пабло Пікассо, Рене Магрітта, Жана Дюбюффе, KAWS, Марка Шагала, Генрі Мура, Луїзи Буржуа, Такаші Муракамі, Девіда Гокні, Вільяма де Кунінга, Яой Кусами, Лучо Фонтани, Уго Рондіноне, Джоржа Кондо, Барбари Крюгер, Аніша Капура, Джима Діна, Бернда та Хілли Бекер.

 

Тепер – до конкретики. Робота Пабло Пікассо "Les Dormeurs" виставлена за $35.000.000, Рене Магрітта "La courde sensible" –$29.000.000, Жана-Мішеля Баскії "Untitled" – $15.000.000, Томаса Шютте "Großer GeistNr.9" – $4,500.000, Роберта Індіани "LOVE" виставлена на продаж за $1,500.000, Яой Кусами "Pumpkin" та "Flowers That Bloom Tomorrow" за $1.500.000. Нео Рауха "Konspiration" – $850.000, Ентоні Гормлі "Open Shrive" – $480.000, скульптура Жауме Пленса "Mar" коштує $490.000, "Lösungen VI" Зігмара Польке – $5.000.000.

 

Яой Кусама, яка вважається найдорожчою художницею серед живих, шукає натхнення у власних фантазіях та мінімалістичних узорах. "Flowers That Bloom Tomorrow" – сюрреалістична та психоделічна фігура, у якій вгадується флористичний початок та мистецтво, масивна скульптура повністю вкрита яскравими крапками (polka dot) різних розмірів.

 

Yayoi Kusama "Flowers That Bloom Tomorrow L", 2010

Jean-Michel Basquiat "Untitled", 1981

 

Польке став відомим завдяки своїм лімітованим концептуальним творам, як наприклад "Lösungen VI". Робота цілком складається з математичних прикладів, що були вирішені неправильно: "1 + 1 = 3". За словами історика мистецтва Беньяміна Бухло (Benjamin Buchloh), алегоричний гумор таких творів спрямований на «історичну неспроможність абстрактного мистецтва і абсурдний пафос».

 

Sigmar Polke "Lösungen VI", 1967

 

У перші дні після відкриття закритого показу вже придбали деякі роботи, серед них: скульптура Роя Ліхтенштейна "Expressionist Head", що була продана за $6.000.000, Енді Уорхола "Hammer and Sickle" за $5.500.000, Яой Кусами “Pumpkin” за $1.500.000, Жоржа Кондо “Green and Purple Head Composition” за $1.300.000, Нео Рауха “Konspiration” вартістю в $850.000. Коллекціонери також встигли придбати скульптури Тоні Крега за $385.000, та Уго Рондиноне "Green Blue Yellow Mountain" $350,000.

 

Roy Lichtenstein "Expressionist Head", 1980

 

Приємно, що особливу увагу експозиції приділено роботам молодих художників. Відвідувачі можуть ознайомитися з наступними видами мистецтва: живопис, скульптура, гравюра, фотографія, інсталяція, відео. Поряд з відомими європейськими галереями в цьому році на Art Basel задіяні учасники з Північної та Південної Америки, Азії та Африки. Цього року до ярмарку вперше долучилися 16 галеристів, серед яких:Freedman Fitzpatrick (Los Angeles), Essex Street (New York), HosfeltGallery (San Francisco), Franklin Parrasch Gallery (New York). Велика кількість відвідувачів та провідні мистецькі тенденції залишають неймовірні враження. Це свідчить не тільки про високий статус виставки, а й знак того, що мистецтво продовжує бути об'єктом інтересу інвесторів.

 

Andy Warhol "Hammer and Siсkle”, 1976

Yayoi Kusama "Pumpkin", 2010

 

У частинах Statements та Feature традиційно будуть представлені монопроекти та тематичні експозиції сучасних авторів: Наотакі Хіро, Крістін Сан Кім, Ектора Гарсії, Етьєна Мартіна, Гаррі Хілла, Яни Стербак, Паоло Ікаро та інших. У секції Edition зібрані найкращі зразки тиражного мистецтва авторів 20-21 ст. Галерея Carolina Nitsch (New York) представляє твори Енді Уорхола, Луїз Буржуа, Дональда Джада, Джефа Кунса. Gemini GEL (Los Angeles) виставляють Джона Балдесарі, Роберта Раушенберга, Річарда Серра. Alan Cristea Gallery (London) привезли до Базеля роботи Жоржа Базеліца, Тома Вассельмана.


Секція Parkours зібрала 23 твори, що розміщені на площі Мюнстерплац – історичній частині Базеля. Місцеві дизайнери та урбаністи демонструють відвідувачам та містянам, як працювати з відкритим простором. У секторі працюють Сільвія Бачлі та Ерік Хаттан, Ніна Бейер, Керен Сіттер, Саймон Денні, П'єр Хюгхе, Хіларі Ллойд. Окрема частина Art Basel – кіно. Відбудеться прем'єра спеціальної програми, в межах якої демонструють 16 фільмів та відеороликів, зокрема роботу Хітера Ленца «Kusama – Infinity» та творчість Ай Вей Вея, Ра ді Мартіно, Дугласа Гордона, Сюй Бінг серед інших. Цьогорічна програма спрямована на об'єднання провідних художників з усього світу з особливим акцентом на Південній Африці. 

 

Окрім комерційної частини, організатори Art Basel започаткували освітній проект Conversation, де кожен може доєднатися до дискусійної платформи з відомими галеристами, арт-критиками, митцями та кураторами.

 

Tony Cragg "wt (Extended)" , 2016


Art Basel традиційно збирає навколо себе паралельні ярмарки, виставки та інші мистецькі події. Зараз у Базелі проходять ярмарки Liste, Scope, Volta, де беруть участь дві українські галереї – Voloshyn Gallery та Mironova Gallery, виставка Фонду Беєлера. Фундація представила унікальну експозицію Bacon – Giacometti, що триватиме до 2 вересня. Альберто Джакометті (1901 – 1966) та  Френсіс Бекон (1909 – 1992) – одні з найвпливовіших митців ХХ століття. Виставковий проект вперше об'єднає твори цих двох художників. Незважаючи на абсолютно різну творчість, колаборація вказує на дивовижну, хоч і не буквальну, схожість. Для експозиції куратори відібрали близько 100 робіт Френсіса Бекона та Альберто Джакометті, деякі з яких майже невідомі публіці і були привезені з приватних колекцій, а також Інституту мистецтв в Чикаго, Музею сучасного мистецтва (МоМА) в Нью-Йорку, Центру Помпіду та Фонду Джакометті в Парижі.

 

 "BACON GIACOMETTI", Beyeler Foundation

 "BACON GIACOMETTI", Beyeler Foundation


Локація: Messe Basel, Messeplatz 10, Basel, Switzerland
Дати та години відкриття: четвер, 14 червня - неділя, 17 червня, 11:00-19:00

 


Про автора:

 

Ігор Абрамович – український арт-дилер, колекціонер, представник України на світових аукціонах Sotheby’s та Philips.