«Київська школа»: осмислити та репрезентувати Україну

Мистецтво і знання заполонили Київ. З початком бієнале «Київська школа» у столичних експозиційних просторах розмістилися роботи сотень художників з України та світу. Втім, лише художніми творами не обмежилися. Цьогорічний формат події передбачає поєднання виставкових проектів із публічними дискусіями та лекціями на теми, які сьогодні так хвилюють українське суспільство. Школа реалізму, Школа самотності, Школа пейзажу, Школа образу і доказу, Школа переміщених осіб та Школа викраденої Європи стали майданчиками для обговорення, осмислення та мистецької репрезентації гострих проблем, які наразі стоять перед Україною та всією Європою.

 

Тут і далі – фото автора з проекту

 

 



Головною локацією «Київської школи» став Будинок одягу – простір, в якому розмістився основний експозиційний мультимедійний проект. Тут також проходять заходи Школи викраденої Європи, організованої Інститутом наук про людину (Відень) та Центром візуальної культури (Київ). За словами співорганізатора Школи Василя Черепанина, твори мистецтва, розміщені в головній локації, не служать ілюстраціями ідей, що обговорюються під час дискусій, а пропонують свій власний візуальний наратив і критичний погляд.

 

 

 



«Питання, запропоновані для публічних дебатів, охоплюють комплекс властивих нам сьогодні політичних афектів, з якими ми намагаємося працювати за допомогою новаторських освітніх форматів. Захід пропонує певний новий словник, щоб мати змогу про них адекватно говорити та їх осмислювати. Саме рефлексії та розуміння сьогодні бракує найчастіше. Рішення – насамперед помислити, зрозуміти, навчитися – є, безумовно, політичною інтенцією. Без неї у нас залишиться лише автомат Калашнікова. Ми ж пропонуємо радикальнішу зброю – критичну думку та освіту, тобто рефлексію того контексту, в який ми вписані.

 

 

 



Ми йдемо до школи, щоб вивчити пропущені уроки, зрозуміти базові речі, які залишаються не вивченими ані нами, ані нашими сусідами. Сам наш досвід – як минулий, так і зовсім нещодавній – потребує проговорення та опрацювання, бо тільки це може дати позитивний результат у майбутньому», – розповів Василь Черепанин. – «Київська школа загалом і Школа викраденої Європи зокрема якраз і мають на меті, з одного боку, повноцінно репрезентувати те, що пережило і що проживає українське суспільство, а з іншого – адекватно репрезентувати саму країну на загальноєвропейському рівні».

 

 

 



Бути самосвідомими, правдиво представленими та вміло озвученими – це те, що, на думку організаторів, потрібно нам сьогодні.

 

 

 



На власні очі побачити всі роботи в Будинку одягу та в інших 18 локаціях Київської бієнале можна до 1 листопада. Ознайомитися із розкладом дискусійних подій Школи викраденої Європи, а також інших Шкіл та виставок можна на сайті.

 

 

 

 

Про автора

 

Юлія Беба – постійний автор ART UKRAINE. Працює в журналістиці, пише про сучасне мистецтво і культуру. Займається фотографією, знімає для українських видань. Робить власні проекти.

 


Юлія Беба