Культурний маршрут (13 - 19 жовтня)

Щотижня ART UKRAINE складає Культурний маршрут — матеріал, присвячений культурним подіям, які мають відбутися найближчими днями або тільки-но розпочалися. Цього насиченого на події тижня ви матимете з чого обирати. Станом на понеділок, ми дізналися про відкриття девяти нових виставок у музеях, галереях та арт-центрах Києва. Також на цьому тижні пройде дві культурно-освітні лекції. І звичайно ж не обійдеться без благодійних проектів: аукціону та арт-фестивалю, де будуть збирати кошти на лікування поренених бійців в зоні АТО.


З 14 жовтня в Музеї історії Києва можна буде переглянути експозицію виставки «Київ 1914: мир/війна», яка приурочена до сторіччя від початку Першої світової війни.

 

Експозиція поділена на дві частини: «мир» та «війна». Експозиція мирного часу представить освіту, архітектуру, побут, моду та культуру. Війну ж буде представлено неодмінними її атрибутами: зброєю, мундирами, транспортними засобами, медичними інструментами, ілюстраціями та артефактами побутового життя Києва воєнних часів.

 

 

Того ж дня (14 жовтня) о 19 годині в Національному музеї Тараса Шевченка відкриється виставка Микити Шаленного «Четверте парадне». У своєму персональному проекті в Києві дніпропетровський художник представить сім живописних робіт, у яких образи середньовіччя зображені на тлі інтер’єрів під’їздів сучасних багатоквартирних будинків.

 

За словами куратора, замість традиційного експонування в одній із зал музею, було вирішено продовжити закладену в циклі Шаленного гру і розмістити роботи в дуже специфічних і несподіваних місцях, у яких відвідувачі музеїв зазвичай зустріти мистецтво не очікують.

 

Робота Микити Шаленного

 

15 жовтня о 19:00 в Українському Домі (вул. Хрещатик, 2) відбудеться відкриття передаукціонної виставки робіт сучасного українського мистецтва. А через три дні, 18 жовтня, о 14:00 там само розпочнеться благодійний аукціон. Зібрані під час торгів кошти буде направлено на сучасне протезування бійців, які постраждали внаслідок боїв на сході України.

 

На торги буде виставлено колекцію зі 100 творів провідних вітчизняних художників, визнаних як в Україні так і за кордоном. Основну та найбільш цікаву частину колекції аукціону складають роботи відомих сучасних майстрів: О. Животкова, Т. Сільваші, А. Криволапа, О. Ройтбурда, В. Ралко, М. Вайсберга, П. Макова, О. Аполлонова, О. Придувалової, А. Максименко, А. Тертичного, К. Проценко, К. Гнилицької, М. Мамсікова, І. Ісупова, А. Логова, Т. Гершуні, І. Гайдая, М. Дондюка та багатьох інших.

 

О. Манн, Я не люблю натовп

 

Також 15 жовтня о 19:00 в просторі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31) пройде третя лекція у рамках вільного лекторію про мистецтво ОБРАЗ, яку прочитає Анастасія Живкова. Лекція присвячена флорентійському майстру Сандро Боттічеллі, чиє прізвище у наші дні стало синонімом італійського Відродження, а також улюбленій моделі, чиї риси сформували сучасний еталон краси, його знаменитим патронам та праобразам модерних меценатів.

 

У 15 столітті роботи Боттічеллі вінчали статусні церкви, пишні лицарські турніри та яскраві вогнища, запалені християнським фундаменталізмом. 
Молодший син гарбаря, ювелір, автор біблійних і античних композицій, незважаючи на прижиттєве визнання помер жебраком та понад 300 років залишався поза увагою поціновувачів мистецтва. Лише у 19 столітті британські художники-прерафаеліти відродили інтерес до його постаті та творчого стилю. 

 


У середу, 15 жовтня, у Боттега Галерея (Київ, вул. Михайлівська, 22-б) о 19 годині відбудеться відкриття персональної виставки Аліни Максименко «Штопання». Це серія картин, створених у техніці колажу: штопання грубими нитками і фрагменти панчіх на мальовничих полотнах. Подібне експериментування з традиційним жанром  гра авторки з естетичним досвідом глядача, схожим у чомусь із досвідом сприйняття поезії.

 

Сама назва в цьому сенсі поетична: вона не покликана вказувати прямо на суть, але, скоріше, надати «ключик», натяк, що розстелить перед глядачем шлях з алюзій та асоціацій. «Штопання» відсилає нас до процесу творіння, відтворення чогось. До чарівного народження образу як такого.

 

Аліни Максименко, Штопка-3, 130х190, колаж

 

І знову ж таки в середу, 15 жовтня, з 19:00 до 20:30 художник Юрій Кручак проведе лекцію «Віртуальна реальність як феномен художньої культури. Технічні та психологічні аспекти ». Лекція пройде в Малій галереї Мистецького Арсеналу в рамках циклу лекцій з медіадізайну від Школи візуальних комунікацій. Лекція буде цікава всім, хто працює або планує працювати з мультимедіа і хоче зрозуміти особливості і механізм створення таких робіт.

 

Програма лекції: дуальності нових медіа: з одного боку - технічні аспекти, необхідні для створення цифрового контенту, з іншого - психологія сприйняття проектів, що стосуються проблематики віртуальних реальностей в контексті європейської культури. Також ви дізнаєтеся, чому художники, дизайнери і програмісти мають працювати разом і як їм взаємодіяти і доповнювати один одного під час роботи над одним проектом.

Вартість лекції 100 гривень.

 

 

16 жовтня пройде презентація нової колекції ELENAREVA Life on the color line S/S 2015, у рамках Ukrainian Fashion Week в Мистецькому Арсеналі. Дизайнерка створила цю колекцію, надихнувшись абстрактним експресіонізмом і його представниками: Джексоном Поллоком, Марком Ротко і Виллемом де Кунінгом. Крім них, на дизайнерку вплинув попередник цієї школи, експресіоніст Василь Кандинський, з його теорією живопису і новими підходами в роботі з формою, кольором і тональною гармонією.  

 

До роботи над колекцією була запрошена молода українська художниця Катерина Лібкінд. Використовуючи методи абстрактного експресіонізму, вона створила серію емоційних принтів, що символізують мир і гармонію.

 

 

Того ж дня, 16 жовтня, у Національному Музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків відкриється нова виставка «Скарби баронів де Шодуар». Ця виставка є наступним етапом проекту «Європейський вимір», започаткованого у 2012 році. Першими двома виставками проекту були «100 шедеврів старих майстрів з 9 музеїв України» та «Три шедеври класичного мистецтва з музеїв Італії».

 
У фокусі цьогорічної події  художнє зібрання Житомирського обласного краєзнавчого музею. Обрані твори старих європейських майстрів походять з колекції родини де Шодуар, а також з інших шляхетських зібрань та з церков Волині.

 

 

Також у четвер, 16 жовтня, о 18:30 в Інституті проблем сучасного мистецтва (вул. Щорса, 18-двідкриється великий колективний арт-проект «Теорія вірогідності» в рамках VII Всеукраїнської платформи «Новітні спрямування». Більше 30 сучасних художників з Одеси, Харкова, Києва, Львова представлять свої варіанти інтерпретації найсвіжішіх подій сьогодення та спробують дослідити ті глибинні суспільні зміни, що відбуваються з нами в теперішньому, та будуть визначати наше майбутнє.

 

Розвиток комунікаційних технологій поставив акцент на швидкості передачі інформації, проте ще й досі не винайдений спосіб як перевіряти її достовірність. Тому людство, з одного боку, шукає достовірність у минулому, вбачаючи в ньому джерело ідентичності та цілісного світосприйняття, з іншого – вірить у можливості комунікації та конвенційних зв’язків, що створюють умови для безпечного співіснування людей з різними поглядами. У пошуках істини доводиться або вірити авторитетам, або покладатися на власний розум та досвід.

 

Русецька Тетяна. Українська хусточка, 2014

 

17 жовтня о 19:00 у Щербенко Арт Центрі (Київ, вул. Михайлівська, 22-в) відкриється персональна виставка Сергія Кайдака «Час уперед (Timeline)», де буде представлено роботи білоруського художника, створені в період із 2009-го по 2013-й рік.

 

Назва натякає на специфіку проекту, в рамках якого можна буде ознайомитися з результатом п’ятирічного творчого процесу. Сергій Кайдак створював роботи, кожна з яких відображає певний момент, емоцію, дуже особисте, проникливе і неповторне переживання художника. Переживання, миттєво передане в художній мові, за допомогою олівця і акрилової фарби.

 

Сергій Кайдак, Без назви, 2011

 

18-19 жовтня в ротонді одеського Міського саду відбудеться благодійний арт-фестиваль «УкрОп-2». У рамках фестивалю пройде ярмарок національної та патріотичної продукції та виставка народного плакату «Кропом по колорадським попам». 

 

Мета фестивалю: згуртувати людей за допомогою музики, поезії, кіно й інших видів мистецтва та зібрати кошти на лікування та реабілітацію поранених українських військових із зони АТО. Концепція благодійного арт-фестивалю «УкрОп-2» полягає у тому, що творчі люди обмінюють своє мистецтво на пожертвування публіки, а виручені кошти передають на потреби поранених бійців.

 

Асія Гудименко, Піна днів

 

19 жовтня о 19.00 у Центрі візуальної культури (вул. Петрівська, 30/34) відкриється виставка Вови Воротньова «Chien (V)andalou». У цьому проекті Воротньов використовує сюрреалістські техніки реді-мейду та колажу з вандальною метою: вирвавши фрагменти візуального повсякдення з автоматизму їхнього рутинного та непомітного функціонування, він намагається викрити їх завуальовану символічну місію та нав’язати нову, артикулювавши інші знакові пласти. У такому відформатованому вигляді художник повертає їх глядачу, крок за кроком модифікуючи символічну картографію. Chien (V)andalou – це точкові розсіяні втручання, не висловлювання, але орнамент, що роз’їдає, немов корозія, будь-які тотальності та завершені смисли, провокуючи анархію в полі значень.


Вова Воротньов є одним із ключових представників та ідеологів української сцени постграфіті. Тривалий час працюючи з субкультурними кодами та міським середовищем як простором публічної візуальної комунікації, Воротньов поступово розширив горизонт своєї мистецької діяльності до дослідження комунікативних механізмів сучасності.