Культурний маршрут (15-21 грудня)

Традиційно у понеділок ми публікуємо Культурний маршрут, щоб розповісти вам про важливі та цікаві мистецькі події. Цей тиждень буде насиченим на різні культурні заходи: виставки, фестивалі, ярмарки, лекції та презентації відбуватимуться щодня впродовж наступних семи днів. У PinchukArtCentre від завтра починається літературний тиждень, у Мистецькому Арсеналі готуються до Різдва, а в Національному художньому музеї України можна буде переглянути дослідницьку виставку-проект, реалізовану музеєм спільно з Goethe-Institut в Україні. Ще однією цікавою подією тижня стане презентація нового видання гоголівських «Вечорів на хуторі біля Диканьки» з ілюстраціями Іллі Ісупова.

 

Сьогодні, 15 грудня, у Центрі візуальної культури (Київ, вул. Глибочицька, 44) відбудеться зустріч з Катажиною Ґурною, художницею та громадською активісткою з Польщі (Варшава). Захід розпочнеться о 19 годині. Робоча мова англійська. Вхід вільний. Під час зустрічі мова йтиме про те, яким чином художник може впливати на своє соціальне становище.

 

2012 року в Польщі відбувся перший в історії страйк художників. Символом цього страйку стало фото художника Збіґнєва Лібери з підписом: «Я художник, але це не означає, що я працюю безплатно». Це привернуло увагу до того факту, що чимало митців живуть без жодних соціальних гарантій. Громадянський форум сучасного мистецтва, до якого належить художниця Катажина Ґурна, зміг запровадити до публічного дискурсу переконання, що творчий процес художників та художниць є різновидом праці, отже він має бути винагороджений, а представники творчих професій мають отримувати соціальні гарантії. 

 

З 15 по 17 грудня в арт-центрі Я Галерея у Дніпропетровську (вул. Гусенка, 17) проходитиме ІІ Відлуння Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ».


«Один світ» представить три фільми та тематичні дискусії, а також читання, присвячені соціальній поезії Дніпропетровська та Острави (Чехія). Фестиваль розпочнеться 15 грудня о 18.00 з прес-конференції за участі Надзвичайного та Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Івана Почуха, колишнього міністра з прав людини Чеської Республіки - Джаміли Стеглікової, визначних активісток за права людини Вєри Роубалової-Костланової та Петрушки Шустрової, документаліста й громадського активіста Бржетіслава Рихліка, а також чеських журналістів Івана Мотиля та Їржі Пеняса.

 

16 грудня у Малій галереї Мистецького Арсеналу (вул. Лаврська, 10) відбудеться презентація календаря на 2015 рік «Український авангард. Вибрані твори з колекції Ігоря Диченка». Захід триватиме з 17:30 до 19:00.

 

Презентація проходитиме на тлі виставки з 12 робіт Казимира Малевича, Олександра Богомазова, Віктора Пальмова, Оксани Павленко, Анатоля Петрицького, Олександра Довгаля,  Павла Горілого, Соломона Нікрітіна, Олександра Тишлера та  Опанаса Заливахи, які увійшли до календаря.

 

Казимир Малевич. Супрематизм. 1916 рік

 

У вівторок, 16 грудня, з 19:30 до 21:30 у рамках програми «Актуальна історія мистецтва, ХХ-ХХІ ст.» відбудеться лекція «Проблематика сучасного мистецтва», викладач — М.М. Рашковецький — мистецтвознавець, куратор, арт-критик, директор музею історії євреїв Одеси.

Місце проведення: м Одеса, вул. Катерининська, 77, 2 поверх.

 

З 16 по 21 грудня у PinchukArtCentre проходитиме «Тиждень літератури». Лекції, перформанси, публічні інтерв’ю, поетичні читання та дискусії відбудуться в рамках виставки Future Generation Art Prize 2014. Впродовж шести днів пройде 11 захід, повязаних з мистецтвом та літературою. Повну програму та описи подій можна переглянути тут.

 

 

17 грудня о 15 годині у Мистецькому Арсеналі (вул. Лаврська, 10-12) відкриється виставка-ярмарок «Різдвяний Арсенал», що триватиме до 21 грудня.

У програмі ярмарку:

- Подарунки для дітей і дорослих від понад 120 кращих майстрів України

- Дитячі та мистецьки книги

- Більш ніж 60 майстер-класів та читань казок

- Музична сцена, ігри, ласощі

 

Протягом грудня працюватиме Пошта Святого Миколая — спеціальна скринька у Мистецькому Арсеналі і сторінка на інтернет-порталі газети «Сегодня», за допомогою яких діти надсилають свої листи з розповідями про найзаповітніші мрії. А 19 грудня Святий Миколай зустрінеться із авторами листів, щоб виконати їхні бажання.

 

 

У середу, 17 грудня, о 19:00 у арт-центрі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31) відбудеться наступна лекція із циклу «Образ». Цього разу Марк Ротко стане об’єктом обговорення. Саме його ім'я найчастіше асоціюється з абстрактним живописом, окрім того, в його творчості знайшлося місце і фігуративному живопису, і техніці ташизму, і чистому сюрреалізму. Свої найбільш відомі роботи  мультиформи та абстракції — художник відмовлявся пояснювати і припиняв будь-які спроби їхньої інтерпретації. «Суть мистецтвасаме мистецтво, речовий вияв світовідчуття художника»,  стверджував Ротко. Прочитає лекцію Тіберій Сільваші. Відомий український абстракціоніст також поговорить зі слухачами про Кандінського, Мондріана, Ньюмана і Тіціана.

 

 

17 грудня о 18 годині у Національному художньому музеї України (Київ, вул. Грушевського, 6) відбудеться презентація українсько-німецького дослідницького проекту «Герої. Спроба інвентаризації». У цьому проекті куратори (Міхаель Фер (Берлін), кураторська група НХМУ) пропонують критично розглянути «героїчну спадщину», що зберігається в колекції музею. Уперше за останні кілька років постійна експозиція першого поверху зміниться кардинально. Ідея оновлення виникла ще у 2013 році як потреба у сучасній презентації та інтерпретації музейної колекції. Цю потребу у змінах підтримав давній партнер музею Goethe-Institut в Україні.

 

Проект «Герої. Спроба інвентаризації» досліджує образ «героя» і його творення. У ході інвентаризації фондів музею були визначені твори, пов’язані з такими поняттями як «герой», «мученик», «святий» або «подвиг». Серед них є зображення героїв реальних і міфічних, тих, чиї вчинки стали подвигом або профанацією, народних і вирощених в ідеологічних «лабораторіях». Експозицію складуть близько 180 живописних, графічних та скульптурних робіт, починаючи з середніх віків і закінчуючи другою половиною ХХ століття.

 

 

17 грудня о 18 годині у Музеї сучасного мистецтва України (Київ, вул.Фрунзе, 41) відбудеться відкриття виставки Закарпатської школи живопису та презентація каталогу мистецьких творів.

 

Закарпаття знаменує п’яту частину музейного проекту «Мистецька мапа України». Свого часу у виставкових залах вже були представлені Львів і Одеса, Крим та Харків — це майже півтисячі творчих особистостей —  досвідчених і молодих митців.

 

Картина, що ввійшла до експозиції виставки

 

У четвер, 18 грудня, о 17:00  у Музеї сучасного мистецтва Одеси (вул. Бєлінського, 5) відбудеться презентація проекту Олександра Пролетарського «Слагаемые» («Доданки»). Триватиме виставка до 15 січня 2015 року.

 

В експозиції чорно-білі фотографії поєднуються разом із літературними текстами – оригінальна авторська рефлексія щодо одеської реальності постіндустріальної епохи з усіма її  вадами та «больовими місцями»: від занедбаних будівель до невиразних мешканців «спальних» районів та міських передмість. 

 

Також, 18 грудня, о 16:00 в Українському домі (вул. Хрещатик, 2 (четвертий поверх) відбудеться відкриття фотовиставки конкурсу «Технологія волонтерства».

 

Товариство Червоного Хреста України спільно з Київським національним університетом технології та дизайну ініціювали Всеукраїнський фотоконкурс «Технологія волонтерства». Організатори фотоконкурсу спрямовували погляди молодих фотографів на волонтерську діяльність для пропагування основоположних гуманних принципів, започаткованих Міжнародним Рухом. Найкращі роботи представлені на фотовиставці.

 

У п'ятницю, 19 грудня, о 19:00 у Центрі візуальної культури (Київ, вул. Глибочицька, 44, 2-й поверх) відбудеться лекція професорки історії Єльського університету Марсі Шор.

 

Під час неї професорка Шор розглядатиме деякі з метафізичних питань про суб’єктивність та відповідальність, що турбували східноєвропейських дисидентів, коли вони намагалися висвітлити суттєві моменти свого болісного минулого. Також у лекції зачіпатиметься розчарування посткомунізмом, життя тоталітаризму після його смерті та дилеми суб’єктивності: у Маркса, Гавела та польської «Солідарності», а також під час повстання на Майдані. 

 

19-20 грудня у київському арт-просторі FEDORIV Hub («Арена Сіті», вул. Червоноармійська, 1-3 / 2 А) проходитиме передноворічний Art Weekendде можна буде придбати роботи сучасних українських митців за спеціальними цінами. Головна подія вікенду комерційний аукціон предметів сучасного мистецтва і дизайну. Гості Art Weekend отримають можливість придбати роботи зі знижкою в 30-60%. Всього буде представлено близько 50 робіт сучасного мистецтва та дизайну.

 

Art Weekend пройде в два етапи:

19 грудня в 19:00 — передаукціонна виставка та аукціон. Реєстрація на аукціон — АД «Золотий Перетин». 

20 грудня з 11:00 до 19:00 відкрита виставка-продаж. Вхід вільний. 

 

Робота Ігоря Гусєва

 

19 грудня в одеській Школі арт-менеджменту стартує 5-й Модуль базового курсу «Арт-менеджмент».

 

У програмі 5-го Модуля (19 - 21 грудня):

- Лекція «Що таке кураторська практика і яка специфіка її розвитку в Україні» (2 ч.);

- Майстер-клас «Практика написання рецензій» (2 ч.);

- Лекція «Кураторські стратегії в PinchukArtCentre» (2 ч.);

- Семінар «Риторика і ораторське мистецтво» (2 ч.);

- Тренінг «Технологія управління голосом» (2 ч.);

- Семінар «Право інтелектуальної власності: авторське та суміжні права на твори мистецтва» (1 ч.);

- Майстер-класи «Практика сучасного візуального мистецтва» (6 год.);

- Лекція циклу «Сучасний музейний менеджмент» (2 ч.);

- Знайомство з практикою роботи провідних галерей та арт-інституцій Одеси (4 год.).

 

Місце проведення занять: м Одеса, вул. Катерининська, 77, 3 поверх.

Попередня реєстрація слухачів та акредитація журналістів обов'язкова.




Культурний маршрут (20-26 жовтня)