Мистецький дух у «Нашому національному тілі»

«Наше національне тіло» – спільний проект польських, українських та російських митців, відкриття якого відбулося 1 червня в Національному музеї Тараса Шевченка. Очолила проект шанована в українських культурних колах Моніка Шевчик – польська кураторка, мистецтвознавиця, директорка галереї Арсенал у Білостоку. Саме в Білостоку виставка експонувалася вперше (серпень-вересень 2015).

 

Тут і далі – фото автора з виставки

 

У рамках відкриття відбулася прес-конференція за участі Моніки Шевчик, директора музею Дмитра Стуса, екс-заступниці Міністра культури України Олесі Островської-Лютої та польських художників Александри Чернявської, Томаша Рафи, Ядвіги Савіцької, Губерта Черепка, Адама Адаха. У ході прес-конференції пані Моніка розповіла про передумови і спонуки створення проекту, а запрошені художники розтлумачили присутнім свої роботи.

 

 

 

На виставці представлені твори Адама Адаха, Анни Баумґарт, Губерта Черепка, Александри Чернявської, Катажини Козири, Кобаса Лякси, Марека Рачковського, Томаша Рафи, Ядвіґи Савіцької, Пйотра Уклянського, Пйотра Висоцького (Польща); Давида Чічкана, Влади Ралко, Миколи Рідного, (Україна); групи «Что Дєлать», Петра Павленського (Росія).

 

 

 

За словами пані Моніки, виставка – це «простір розмов», створений задля спілкування про власний і чужий досвід. Проект покликаний поставити питання національої ідентичності, віднайти та відрефлексувати автостереотипи, переосмислити спільне та окремішнє історичне минуле трьох країн із метою критичного аналізу усталених національних образів та пошуку нових. «Вона болісна, вона не у всьому приємна – це такий досить безжальний погляд збоку», – прокоментувала експозицію пані Островська-Люта. – «Аби культурна дипломатія була успішною, не достатньо говорити приємні речі про себе. Треба мати сміливість часом сказати про себе те, що болить».

 

 

 

Слід також відзначити важливість виставки «Наше національне тіло» для подальшої модернізації Музею Шевченка, його інтеграції у сучасність. На думку Дмитра Стуса, прийшов час говорити про проблеми «сучасною мовою» – тим більше, що існує певний зв’язок між «духом Шевченка» як своєрідним текстом і запропонованою відвідувачам сучасною (себто, актуальною) виставкою. «Я вірю, що сучасне мистецтво має потенціал змінювати інституції, у яких з’являється», – запевнила пані Островська-Люта.

 

 

 

Експонування сучасного мистецтва – це, безперечно, експеримент для Національного музею Тараса Шевченка та його цільової аудиторії. Долучитися до нього відвідувачі мають змогу до 22 червня.

 

 

 

Читайте також на ART UKRAINE: Моніка Шевчик: «Українська публіка готова до самокритики та аналізу»