«Я не я, кобила не моя»: Між кентріджівським «носом» та українським авангардом

Проект «Київська школа» залучив більш як десять експозиційних просторів та більше сотні робіт художників з України та різних країн світу. Національний художній музей України також не залишили осторонь. Тут стартував проект відомого південно-африканського художника, графіка та аніматора Вільяма Кентріджа «Я не я, кобила не моя», який вкрай органічно поєднався з роботами українського митця Анатолія Петрицького.

 

Тут і далі – фото автора з виставки

 

Відео-інсталяція Вільяма Кентріджа «Я не я кобила не моя» – це вісім окремих відео, що одночасно демонструються в єдиному просторі, з головою занурюючи відвідувачів в естетику супрематизму і конструктивізму. Перше, що притягує погляд – стилістика відео, кожне з яких складається з рухливих малюнків, які аж ніяк не схожі на звичайні мультики. Художник використовує вирізки малюнків на папері та накладає їх на рухомі людські фігури на деяких з відео, що є радянським кіноматеріалом 20-30-х років. Гоголівський «Ніс», однойменна опера Дмітрія Шостаковича та відома справа Миколи Бухаріна поєдналися у кентріджівському круговороті паперових образів.

 

 

«“Я не я, кобила не моя” – це елегія, поховальна пісня (хоча, можливо, заголосна як на елегію). Елегія як за формальною художньою мовою, зруйнованою у 1930-х, так і за можливостями перетворення людини, на яке так багато людей сподівалися і вірили», – зазначив Вільям Кентрідж.

 

 

Назву для виставки художник взяв зі стенограми засідання пленуму ЦК компартії Радянського Союзу, де розглядалася справа Миколи Бухаріна. Ці слова сказав російський селянин, заперечуючи свою провину. А сам художник, проводячи паралель з гоголівською повістю, пише, що власник носа так про свій ніс не сказав би, проте ніс так сказав про свого власника.

 

 

Відео-інсталяція Кентріджа недарма експонується саме в Нацмузеї, адже в його постійній експозиції є чимало робіт художників-авангардистів. У рамках «Київської школи» проект південно-африканського художника «зустрівся» з творами українського художника Анатолія Петрицького. Портрети української творчої інтелігенції та малюнки воєнного періоду, створені Петрицьким яскраво та влучно, вступають в концептуальні зв’язки з роботою Кентріджа.

 

 

 

 

 

 

 

Побачити виставку «Я не я, кобила не моя» та простежити за взаємодією робіт двох таких різних художників, ідеї яких перетинаються, можна в НХМУ до 1 листопада.

 

Про автора

 

Юлія Беба – постійний автор ART UKRAINE. Працює в журналістиці, пише про сучасне мистецтво і культуру. Займається фотографією, знімає для українських видань. Робить власні проекти.

 


Юлія Беба