Ярослав Корець: “Охочих потрапити на Burning Man стає більше й більше”

26 травня в Україні вперше відбудеться один з форматів регіональних івентів Burning Man* – Precompression Kyiv. Організатором та учасником може стати кожен, хто воліє радикально самовиразитися. Precompression – один із регіональних заходів об’єднання бьорнерів**, що включає демонстрацію творчих проектів та створюється згідно з так званими 10 принципами спільноти. Співзасновник Kurenivka camp, першого українського кемпу в пустелі Блек-Рок, Ярослав Корець розповів ArtUkraine про те, якими ціннстями живе спільнота та чому Burning Man — це більше ніж 8-денний фестиваль.

 

 З чого все почалося?

Моє власне знайомство з Burning Man розпочалося у 2013-му році. Я планував відсвяткувати свою весільну подорож, як мені здавалось тоді, на найбожевільнішому фестивалі світу. У 2016 році я випадково потрапив на Burning Man, друг запропонував поїхати з ним, і все, далі Kurenivka у 2017-му. Зараз охочих потрапити на Burning Man стає більше й більше. За моїми підрахунками вже біля 100 українців з білетами на Burning Man у 2018 році.

 

 Як сформувалася ваша команда?

Команда сформувалася на добровільних засадах, так як і повинна формуватися команда волонтерів. Я просто розповідав про ідею всім зі свого оточення і говорив що є такі точки відповідальності. Відгукнулися так звані "doers", активні люди, готові брати на себе відповідальність і втілювати заплановане.

 

Усі зораження надано учасниками Kurenivka camp

 

 Що потрібно мати команді, аби створити ідеальний кемп?

Ідеальний кемп може вийти тільки якщо більшість учасників — вже злагоджена команда. Банда друзів, з якими ви вже 20 років їздите відпочивати з наметами — ідеальний варіант. Команда товаришів по службі, яка бере відпустку на один тиждень, закриває офіс і розгортає свій кемп на Burning Man — найкращий формат корпоративного ретріту.


Люди, які купили путівку в турагенції — найгірший з можливих форматів участі на Burning Man.

 

Якою була ідея кемпу Kurenivka?

Тематика кемпу стала найскладнішим завданням. Адже з 80-ти учасників лише троє до цього були на Burning Man. А через статті та ролики неможливо відчути його дух. Тому частина обговорюваних ідей були відразу повз каси, інша — повз бюджету. А пізніше, після самої події ми усвідомили, що для virgins (virgin burners — люди, які відвідують захід Burning Man вперше — ред.) тематика кемпу взагалі неважлива. Для новеньких вирішення побутових питань стає на перше місце. Ця тенденція небезпечна та руйнівна для нашого ком'юніті, вона годує так звані "turn key" кемпи. Це такі комерційні проекти, які створені для заробітку. В цих кемпах можна отримати який завгодно сервіс під ключ і ніяк не брати участь у його реалізації.


Оскільки це був перший досвід і багато обмежень, ми не стали копати глибоко. Ми запропонували нашим гостям участь в різних українських ритуалах, які ми радикалізували згідно з темою 2017 року "Радикальний ритуал".

 

 Як відбувається затвердження команд/учасників для участі у “події”?

Ця процедура досить проста, але в той самий час дуже відповідальна. Щорічно Burning Man затверджує список тематичних кемпів, вілледжів, кемпів підтримки арт-об'єктів і мутант-карів (Mutant Vehicles). Акредитацію отримують близько однієї тисячі кемпів, приблизно 10% відмовляють. Причини відмови в акредитації можуть бути різні: за заповненою заявкою зрозуміло, що команда не впорається із реалізацією концепції, занадто слабка або повна відсутність інтерактивної частини, відсутність розуміння критеріїв безпеки, недотримання 10 принципів в минулому році і таке інше. Якщо грамотно підійти до процесу планування, своєчасно подати заявку і не мати поганої історії відносин з Burning Man — опинитися серед тисячі акредитованих кемпів неважко.

 



Розкажіть про процес підготовки до поїздки.

Планувати кемп у перший рік досить важко, потрібно передбачити не тільки важливі вузли життєзабезпечення, а й тисячі дрібниць. Я витратив приблизно 500 годин часу на вивчення теми, планування та підготовку. А ще були години членів команди, які ми не рахували. У нас була ілюстрована схема кемпу, де ми розмістили усі об'єкти: юрти для життя, кухню, зону для зберігання продуктів, зону для сміття, зону чистої води, зону брудної води, генераторну, душові, лаунж для сніданків, вечерей та відпочинку, інтерактивну зону для гостей, бар. Усі ці об'єкти потрібно було побудувати, купити або орендувати необхідні матеріали/речі для них. Розрахувати і передбачити електронавантаження від генераторів, освітлення кемпу вночі. Розрахувати кількість продуктів на 8 днів на 80 осіб, вирішити питання зберігання продуктів при добових коливаннях температури від +5 до +40 градусів. Прорахувати вартість життя команди будівельників до і після Burning Man. Додатково я займався комунікацією з майбутніми кемпмейтами, хотілося максимально спростити їхнє перше перебування в екстремальних умовах.

 

Що є метою фестивалю?

Організатори Burning Mаn намагаються відійти від визначення Burning Man як фестивалю, цей термін накладає не дуже коректний ярлик, тому що  Burning Man давно вийшов за рамки 8-денного “фестивалю”. Сьогодні це глобальне ком’юніті творчих та вільних людей, яке функціонує протягом року. А завдання дуже просте — розбудити у людях бажання творити у будь-яких можливих проявах людської уяви!

 

Чому Burning Man називають "місцем, що дає можливості"?

Експеримент — це основний фактор, завдяки якому з'являються наукові відкриття та ми пізнаємо щось нове. Завдяки експериментам розвивається суспільство.


Burning Man — це експеримент, тисячі експериментів, у створені яких беруть участь десятки тисяч творчих людей одночасно.


Якою буде реакція людини, якщо її помістити у дзеркальний куб із світлодіодами та обертати по колу? Як завзяті рейвери відреагують на мій музичний експеримент?


Що буде, якщо кожному перехожому я буду дарувати поцілунок? Скільки транснаціональних жартів я дізнаюсь, якщо це буде умовою налити чарку для гостей на барі? Скільки людей схоче залізти у шкільний автобус по вуха набитий м’якими кульками?


В дитинстві в нас добре виходило пізнавали світ за допомогою проб та експериментів без страху зробити помилку. Подорослішавши, ми втратили це вміння. Нам здається, ми знаємо все. Коли ви потрапляєте на Burning Man, той дитячий потяг до нового знову повертається.

 



Звичайно, там вас оточує новий невідомий світ з іншими правилами, де кожен вас закликає долучитися, прямо зараз, не відкладаючи ні на хвильку. При цьому ніякого негативного фідбеку. До речі, цю особливість я дуже ціную в американцях, вираз "don’t judge people" пройняв культуру Burning Man


Врешті решт, Burning Man — це місце, де ви можете випробувати свою реакцію на навколишні умови, які постійно змінюються. Багато людей у результаті цих випробовувань відкривають у собі нові якості, створюють нові сенси та ідеї. У той же час треба розуміти, що не всі люди емоційно готові побачити цей світ. Багато людей сприймають Burning Man як божевільне місто у пилюці. Також не варто їхати з думкою, що ця подія 100% змінить вас, відкриє третє око, надасть натхнення, тощо. Найкращий рецепт — взагалі нічого не очікувати, але бути готовим залучатися максимально!


Що було вашою метою відвідин заходу?

В останній раз (2017 рік) моєю метою було допомогти 80-ти українцям зосередитися на "своїх експериментах", а не витрачати енергію на облаштування первинних потреб у пустелі. Особисто для мене новими були спостереження, як екстремальні умови розбуджують найкращі та найгірші сторони у людях. Було приємно спостерігати за позитивною трансформацією кемпмейтс, в той самий час для мене стало відкриттям, що Burning Man — не для кожного. Так, деяким людям туди краще взагалі не їхати. Burning Man виявився складним випробуванням для багатьох Куренівців.


Як представити свій арт-об’єкт на Burning Man?

Бажання. Велике бажання. Якщо у вас з'явиться бажання, у вас з'явиться ідея та концепція, зареєструвати яку на сайті Burning Man неважко. Якщо в вас вже є бажання та ідея, ви зможете знайти команду та ресурси для реалізації вашого задуму. Але потрібно бути чесним перед самим собою, чи готові ви дійсно робити конкретні кроки для реалізації ваших бажань? Або ви з-поміж тих, хто звик чекати, поки хтось прийде та зробить все за вас?

 

Автор української скульптури на Burning Man Вячеслав Гуденок обіймає свій твір

 

Які світоглядні позиції та принципи об’єднують учасників фестивалю?

Усіх Бьорнерів об’єднують десять принципів Burning Man. Ці принципи найчіткіше і найповніше відображають культуру нашої спільноти.  Кожен може приєднатися до спільноти, бьорнери поважають новеньких та із задоволенням допоможуть якнайшвидче включитися та зрозуміти що таке Burning Man. Цей принцип звучить як Radical Inclusion. Все, що ми робимо, не мотивується жагою отримати прибуток — це правило декларує принцип Decommodification, який забороняє комерцію, просування брендів та спонсорство. На Burning Man кожна людина має право бути такою, якою вона хоче бути. І ніхто не буде засудженим або відкинутим — це розкриває принцип Радикального самовираження (Radical Self-expression). Справжній Бьорнер не завдасть шкоди природі, залишить пустелю в первозданному вигляді після тижня життєдіяльності нашого міста — це принцип  Leaving No Trace. Принцип Communal Effort говорить, що тільки у колаборації з іншими людьми можна створювати великі речі. Тому не існує таборів або масштабних арт-об'єктів, створених однією людиною. Кожен Бьорнер повинен бути залученим у будь-якому процесі — створювати-придумувати, створювати-допомагати, створювати-досліджувати. Це правило описується у принципі Участі (Participation). Найбільший кайф Burning Man ком’юніті — це дарувати, нічого не очікуючи у відповідь. Це принцип Дарування (Gifting). А ще ком’юніті Burning Man не вітає людей, які нічого не приносять у суспільство, а тільки споживають його блага, про це говорить принцип радикального самозабезпечення (Radical Self-reliance). Принцип громадянської відповідальності (Civic Responsibility) допомагає нам не втратити зв'язок з реальним світом. Ми не порушуємо закони та проти злочинної діяльності. Принцип Immediacy нагадує нам, що життя дуже швидкоплинне, не можна відкладати новий досвід на завтра, немає сенсу рефлексувати про минуле.

 


Якими були ваші костюми, та що ви намагалися ними виразити?

Це був супер простий та практичний одяг, який відшив на замовлення у Києві. Вдень сяючі на сонці шорти, вночі — легінси, кожух або шуба. Я завжди в захваті від бьорнерів, які жертвують особистим комфортом заради створення шаленої атмосфери. Я випробував цей досвід у свій перший Burning Man, тепер мені важливіше бути в комфортному одязі, який, зрозуміло, не повинен бути казуальним.


Як ви ставитесь до того, що на Burning Man немає ніяких умов комфорту?

Необхідно прийняти факт, що на Burning Man взагалі нічого немає. Це гола пустеля, яку наповнюєш ти сам. І це може бути чим завгодно: якщо хочеш забезпечити собі комфорт — ніхто тебе не буде обмежувати. Я бачив на Burnіng Man RV вартістю більше мільйона доларів, впевнений, що у них жити комфортніше, ніж у п'ятизірковому готелі. Ком’юніті Бьорнерів — самодостатні люди, кожен у змозі забезпечити себе необхідним рівнем комфорту.


На фестивалі також відсутня поліція, чи це правда, що за свою безпеку кожен відповідає сам і чи не було із тим проблем?

Це не зовсім так. На Burning Man працює водночас 8 різних департаментів поліції. Деякі бьорнери вважають, що поліції аж занадто! У минулому році я особисто став свідком арештів за водіння авто у нетверезому стані та за розповсюдження наркотиків.


Які інсталяції справили на вас найбільше враження?

Я обожнюю медіа-арт. Це технологічний вияв сучасного мистецтва, у якому залучені комп'ютери, мікроконтролери, світлодіоди, проектори, звукові ефекти. Такий вид АРТу дуже видовищно виглядає вночі, а це мій найулюбленіший час на Burning Man. Найкрутішими артами в цій категорії у 2017 році для мене стали Tree of Tenere —  повнорозмірне втілення ізольованого дерева, листя якого складаються з 25 тисяч світлових світлодіодів. Прототип реального дерева знаходиться у Південній Сахарі.

 

Також торкнула Ilumina — десятиметрова квітка, у якій кілька разів на годину відбувається світлозвукове шоу, ритм якого створюється завдяки серцебиттю глядачів.


Яким є значення фестивалю в контексті розвитку сучасного мистецтва?

Мені важко тлумачити подібні питання, я все ж таки не художник і не мистецтвознавець. Але те, що Burning Man — це найбільший майданчик у світі для творчих експериментів — факт. Велика кількість учасників Burning Man повертається наступного року вже не як глядач, а як творець, не маючи ніякого досвіду у минулому — також факт. Організація "Burning Man" підтримує розвиток мистецтва у світі, у тому числі й фінансово, ще один непорушний факт. Наприклад, з 2003 року організація виділила понад 750 тис. доларів на 164 проектів у 24 країнах і 34 штатах США.

 



Як ви опишете відчуття, коли інсталяції починають палати? Що для вас символізує цей вогонь?

З моєї точки зору це візуальне втілення нашого принципу “Immediacy”, тобто — живи моментом! Життя швидкоплинне, усе перетворюється в попіл швидше, ніж ми усвідомлюємо. Важливіше за накопичення матеріального — отримання досвіду.


Окрім власне спалювання інсталяцій, які ваші найяскравіші спогади?

Момент, коли ми з дружиною Еллою побачили у зібраному вигляді два наших геодезичних купола: бар та зону для майстер-класів. Ми дуже хвилювалися за реалізацію цієї важливої частини кемпу, по суті, презентаційної. Тому що саме в цих зонах мали відбутись знайомства з гостями Куренівки. Ми вперше працювали з такою формою намету. Складність була ще й в тому, що частина куполів розроблялась в Україні: тент відшивали у Дніпрі в студії нашого любого кемпмейта та неймовірного фотографа Дмитра Дубницького, чудова художниця Саша Степаненко розписувала тент у Києві, дизайн декору робили круті дизайнери зi студії We Bad.


А каркас замовляли у Брукліні. Можливості зібрати куполи, знайти і виправити огріхи не було. Побачити всі наші теоретичні розрахунки у дійсності було надзвичайно зворушливо! Ще був крутий момент, коли ми влаштували перфоманс випалювання керамічної скульптури, яку створив талановитий художник з Нікополя В'ячеслав Гуденок. У ту ніч ми перевезли на Плаю наш бар, акустику та влаштували справжній ритуал з танцями, вогнем, дегустацією настоянок, привезених з Києва.

 



Що порадите virgin burners?

Якщо ви плануєте їхати на Burning Man заради вечірок, обирайте інший фестиваль. Менше уваги приділяйте одягу, більше — його підсвіченню. Особливо важливо продумати свій подарунок Плаї. Навіть якщо зараз почуття робити подарунки відсутнє, воно з’явиться у пустелі. Не рекомендую їхати людям з мотивацією споживати, нічого не віддаючи.

 

Ви заявили про своє прагнення популяризувати фестиваль в Україні. З чого почнете та яка ваша мета? Чим займатиметься спільнота burner’ів України?

Називаючи Burning Man  глобальною спільнотою, я мав на увазі й те, що нам не обов'язково чекати на конкретний тиждень наприкінці серпня, щоб отримати той досвід веселощів, поекспериментувати та створити арт-об'єкти.


В Україні дуже багато творчих та талановитих людей, які готові розділити принципи нашої спільноти. Але частина з них ще не здогадується про це, інша — не готова здійснити подорож на інший континент заради тижня у пустелі.


Тому ми плануємо створити цей досвід тут, запалити наших друзів та майбутніх друзів.


Наш бар'єр — це наша ментальна особливість. Ми звикли робити все по одинці. Не дарма існує прислів’я “де два українці — там три гетьмани”. Кожен вважає, що він краще за інших знає як повинно бути. З одного боку добре, що багато людей не бояться взяти на себе відповідальність, з іншого — люди не схильні об'єднуватися. Кожен робить щось “маленьке своє” у своїй власній пісочниці.


Впроваджуючи принцип "Communal Effort" ми хочемо на практиці показати, що взаємодія — потужніша сила, ніж індивідуалізм.


Початковим нашим експериментом хочемо зробити перший офіційний регіональний івент Precompresion Kyiv. Ми запрошуємо абсолютно кожного долучитися до процесу колективної творчості і зробити вечірку, наповнену контентом її учасників. Заповнюйте заявки.

 

Ярослав Корець


Чому українцям варто знати більше про цей фестиваль?

Тому що нам варто знати про цю культуру, принаймні, спробувати відкрити у собі творчі якості, бажання робити подарунки незнайомим людям; лояльніше відноситися один до одного, підтримувати, навчитися працювати разом та довіряти один одному.

 

 

*Burning Man (укр. Палаюча людина) — щорічний восьмиденний фестиваль незалежного мистецтва, що відбувається в США, штат Невада, в пустелі Блек-Рок.

**Бьорнер — учасник Burning Man.