10 художників-злочинців

Блогер сайту The Guardian  Джонатан Джонс доводить, що художники спроможні не лише творити, але й руйнувати.

 


Мікеланджело да КараваджоУ мистецтві Караваджо існує жорсткий кінематографічний реалізм, котрий переносить вас прямо на вулиці Риму початку 17-го століття. І на цих занепалих вулицях Караваджо був небезпечною людиною. Агресивний і злий, художник постійно потрапляв у халепи: він міг вдарити офіціанта, лихословити, знищуючи суперників тощо. Зрештою, він убив людину в бійці на площі і був змушений тікати. Похапцем він писав твори, які, здається, сповнені провини. Особливо це можна побачити на його автопортреті, де Караваджо зобразив себе у якості відрубаної голови Голіафа, чиї очі переповнені відчаєм через власні гріхи.

 

 

Бенвенуто Челліні


 

Але репутація Караваджо, можливо, дещо перебільшена. Вуличні бійки не були рідкістю в ті часи, та й сам Караваджо зобразив каяття у своєму мистецтві. Але не Бенвенуто Челліні, який в 16 столітті неодноразово вбивав без жодних докорів сумління. Він зарізав вбивцю свого брата довгим кинджалом. Також він вбив суперника-ювеліра. Про всі ці злочини Челліні розповідає у своїй автобіографії. Але йому вдалося втекти, адже він був напрочуд шанованим художником.  Так, у ті дні генії дійсно могли зникнути з місця злочину.

 

 

 

Бенксі


 

 

Графіті за визначенням є порушенням закону, але Бенксі зробив блискучу кар'єру, створюючи свої малюнки в таких місцях, які неможливо передбачити. Частиною успіху Бенксі є його здатність вчасно та непомітно зникати - випробування, яке, ймовірно, принесло йому ту знамениту анонімність. Роботи художника, які часто нищать та стирають, сьогодні вважаються дорогоцінними скарбами.

 

 


Егон Шиле

 


 

У 1912 році цього австрійського художника було заарештовано за те, що він нібито займався сексом з дівчиною-підлітком. Шиле тоді було 22 роки і реальним мотивом для його арешту стало те, що він малював своїх моделей у спідній білизні.

 

 

 

Пабло Пікассо

 


 

На початку 20 століття Пікассо отримав деякі речі, викрадені одним «приятелем кримінального приятеля»  (а посередником між ними був поет Гійом Аполлінер). Ці речі — стародавні іберійські статуї з Лувру. Пікассо вивчав їхні примітивні форми, згодом використовучи ці знання у своїх картинах.

 

 

 

Філіппо Ліппі

 

 

Монах-кармеліт та геній Ренесансу Філіппо Ліппі спокусив молоду черницю Лукрецію Буті. Вони мали сина та доньку. Та чи була шокована Флоренція 15-го століття цим вчинком, що був здійснений всупереч церковному праву? Не зовсім. Ліппі був улюбленим художником Козімо Медічі, наймогутнішої людини в місті, тож художник не був притягнутий до відповідальності за свій злочин.

 

 

 

Oлів Веррі

 


 

Ця британська художниця початку 20-го століття була відправлена до в'язниці після того, як спалила чайний будиночок в Кью-Гарденз. Веррі була суфражисткою і більше запам'яталась за порушення закону, ніж за своє мистецтво. Її ніжні акварелі створюють дивовижний контраст з її кримінальними справами  та акціями голодування.

 

 

 

Шепард Фейрі


 

Найвідоміший сучасний вуличний художник Америки та автор плакату «Надія», який допоміг Обамі на виборах, мав кепську сутичку з поліцією Бостона, яка відмовилися вбачати в його мистецтві... мистецтво. Замість цього вони притягнули художника до відповідальності за псування майна. Історія закінчилась судовою справою та умовним вироком.

 

 

Карло Крівеллі 

Цей художник 15-го століття відомий своїми вівтарами із випуклою химерною архітектурою, звивистими скульптурами святих та гіперреалістичним зображенням фруктів. Його мистецтво присвячене церквам східної Італії та все ж здається більш світським, ніж благочестивим. Насправді, єдиною причиною,чому Крівеллі працював у всіх цих маленьких містах, було те, що він був персоною нон-грата у Венеції через звинувачення у сексуальному зв’язку із чужою дружиною.

 

 

Річард Дадд 

Цей напрочуд обдарований молодий вікторіанський художник з’їхав з глузду, подорожуючи Європою. Коли Дадд повернувся додому, він вбив власного батька. Решту свого життя художник провів у в'язницях та психіатричних лікарнях, де писав фантастичні казкові картини із дивною енергетикою.