5-та Одеська бієнале: понад 100 проектів з 32 країн

5-та Одеська бієнале – одна з найбільш масштабних та значущих українських культурних подій останніх років. «Зона турбулентності» з 2008 року продовжує традицію організованих МСМО бієнале сучасного мистецтва. На даний момент це єдиний в Україні регулярний захід такого формату.

 

Організатори бієнале – Музей сучасного мистецтва Одеси (МСМО), Громадська организація «ОГМО «Центр розвитку».

 

Куратор – Михайло Рашковецький;

Комісар – Семен Кантор;

Асистент куратора – Микола Карабінович.

 

 

Концепція «Зони турбулентності» ставить перед митцями проблему перманентної невизначеності, актуальну в Україні та поза її межами, закликає вдивитися в сутність соціальних проблем за допомогою універсальної оптики мистецтва. 

 

Мета проекту – створення простору для налагодження всеукраїнського та міжнародного культурного діалогу, конструювання платформи для мистецького висловлювання сучасних авторів.

 

5-та Одеська бієнале сучасного мистецтва «Зона турбулентності» почнеться 26 серпня та триватиме до 30 вересня 2017 р. 

 

Відкриття відбудеться 26 серпня в Музеї сучасного мистецтва Одеси (вул. Белінського, 5). В наступні дні відбуватимуться кураторські екскурсії та зустрічі-дискусії за темою спеціальних проектів.

 

Під час Open call бієнале надійшло понад 500 заяв на участь, з яких куратори відібрали понад 100 проектів. Географія бієнале охоплює загалом 32 країни з усіх континентів земної кулі.

 

В експозиціях представлені живопис, графіка, фотографія, інсталяції, відеоарт, digital art, mixed media та інші види технік сучасного мистецтва. Під час відбору куратори надавали перевагу проектам із вираженою дослідницькою та критичною складовою.

 

Серед учасників бієнале – широко відомі в Європі та світі митці, такі як Борис Міхайлов (Україна), Дан Перйовши (Румунія), Артур Жмієвскі (Польща), перспективні молоді автори різних країн. Авангард сучасного українського мистецтва представлять Юрій Лейдерман та Микита Кадан, Алевтина Кахідзе, Марія Куліковська, Микита Шалений, Євгенія Білорусець, Олег Харч.

 

 

Також в бієнале братимуть участь яскраві фігури одеської арт-сцени: Сергій Бєлік, Анатолій Ганкевич, Роман Громов та інші відомі автори.

 

Окреме місце в програмі бієнале належить спеціальним проектам від кураторів та арт-інституцій Польщі, Італії та України (Київ, Харків, Одеса).  

 

Експозиція бієнале охопить всі найбільші виставкові майданчики міста, а саме: Музей сучасного мистецтва Одеси, Одеський музей західного та східного мистецтва, Завод шампанських вин, Одеський історико-краєзнавчий музей, Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О.В. Блєщунова, Музей історії євреїв Одеси «Мігдаль-Шорашим», Всесвітній клуб одеситів, галереї «Худпромо» та «Invogue#Art».

 

Окремі проекти бієнале будуть представлені у відкритих та альтернативних просторах Одеси. Наприклад, частина інсталяцій Ядвіги Савіцької (Польща) зі спецпроекту Інституту Адама Міцкевича можна буде побачити в міських вітринах, а 16 серпня в рамках підготовки до бієнале відбудеться безкоштовний концерт джазового колективу Pokaz Trio в Зеленому театрі.

 

Дискусійно-освітня платформа бієнале включає лекції та майстер-класи відомих кураторів, критиків, істориків мистецтва: Камілли Боеміо (Італія-США, куратор спецпроекту), Сергія Браткова (Україна-Росія), Ярослава Грицака (Україна), Олексія Радинського (Україна), Ольги Сосновської (Білорусь), Вальдемара Татарчука (Польща), Катержини Шеда (Чехія), а також куратора бієнале Михайла Рашковецького.

 

«Зону турбулентності» підтримують Міністерство культури України, Одеська обласна державна адміністрація, Одеська міська рада, Офіс сучасного мистецтва Норвегії, Рада у справах мистецтв Словаччини та інші міжнародні культурні інституції.

 

5-та Одеська бієнале сучасного мистецтва проходить за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках програми «Культурна дипломатія задля діалогу».