Експерт з ранньонідерландського мистецтва розповість про репліки Босха

26 лютого в Музеї Ханенків відбудеться лекція авторитетного дослідника, генерального директора Міських музеїв міста Аахен Петера ван ден Брінка «Ієронімус Босх — постачальник матриць для ринку, що не знав копірайту: Статус ранніх реплік».

 



Ієронімус Босх, безсумнівно, не єдиний славетний художник, твори якого послідовники копіювали знов і знов. Так було і з картинами Рафаеля, Леонардо, Пітера Брейгеля Старшого, Ель Греко та багатьох інших. Однак репліки з картин цих майстрів завжди сприймали саме як копії — не більше, не менше. До прикладу, творчий доробок Пітера Брейгеля Молодшого здебільшого складається із копій, які він зробив за композиціями батька. Однак ці твори Брейгеля-сина ніхто не сприймав як підробки чи фальсифікати. Навпаки, Брейгель Молодший підписував їх власним ім’ям, а часом ще й ставив дату, оскільки не мав наміру ошукати покупця, вдаючи що це роботи славетного Пітера Брейгеля Старшого. Втім, десятки копій, створені за нечисленними оригіналами Ієронімуса Босха, свідчать про геть інший підхід. Багато з них було написано поверх старих картин, або на давніх дошках, саме заради того, аби надати живопису старовиннішого вигляду та продавати як оригінальні твори Ієронімуса Босха.

Протягом останніх 20 років певна кількість копій за Босхом була досліджена методом інфрачервоної рефлектографії. У рамках лекції запрошений науковець розгляне декілька з цих картин, аби показати, що вони аж ніяк не є тими оригіналами, що походять із майстерні Ієронімуса Босха, та вже первісно були створені саме як підробки. Втім, в окремих випадках це не заважає нам насолоджуватися майстерністю їхнього виконання. Зовсім не варто вважати такі копії не гідними уваги — якраз навпаки!

 

Петер ван ден Брінк (Peter van den Brink) — експерт та знавець ранньонідерландського мистецтва, автор більш ніж 30 наукових статей, куратор багатьох виставкових і дослідницьких проектів, що отримали широкий розголос і визнання міжнародної музейної спільноти; член українсько-німецької комісії з питань реституції культурних цінностей, втрачених під час Другої світової війни. З 1997 року — куратор живопису Старих Майстрів, з 1999 — провідний куратор у Боннефантен-музеї у Маастріхті (Нідерланди). З 2005 року — генеральний директор Міських музеїв міста Аахен (Німеччина).

 

Початок — о 14.00.
Доповідь англійською мовою.

Вхід вільний, за попередньою реєстрацією.
Контактний телефон для реєстрації: 235-32-90 (середа-неділя з 10:30 до 17:00).

 

Подія відбудеться у рамках виставки "Спокуси Ієроніма Босха", що знайомить глядачів з унікальною копією знаменитого триптиху Ієроніма Босха "Спокуса Святого Антонія", яка є однією з найбільш ранніх і відноситься до початку 16 століття. Цей твір, придбаний Богданом Ханенком у Мюнхені, сьогодні прикрашає збірку Музею Ханенків. Інших творів Босха або копій з його картин в українських музеях немає.