Фестиваль документального кіно про права людини у Дніпропетровську

 

З 15 по 17 грудня в арт-центрі Я Галерея у Дніпропетровську (вул. Гусенка, 17) відбудеться ІІ Відлуння Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ».


«Один світ» представить три фільми та тематичні дискусії, а також читання, присвячені соціальній поезії Дніпропетровська та Острави (Чехія). Фестиваль розпочнеться 15 грудня о 18.00 з прес-конференції за участі Надзвичайного та Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Івана Почуха, колишнього міністра з прав людини Чеської Республіки - Джаміли Стеглікової, визначних активісток за права людини Вєри Роубалової-Костланової та Петрушки Шустрової, документаліста й громадського активіста Бржетіслава Рихліка, а також чеських журналістів Івана Мотиля та Їржі Пеняса.

 

Детальна програма фестивалю:

 

15 грудня  

18:00

Прес-конференція за участі колишнього міністра з прав людини Чеської Республіки Джаміли Стеглікової, визначних активісток в галузі прав людини Вєри Роубалової-Костланової та Петрушки Шустрової, документаліста та громадського активіста Бржетіслава Рихліка, чеських журналістів Івана Мотиля та Їржі Пеняса.

 

18:30

«Немає хартії без андеґраунду», режисер Бржетіслав Рихлік, 52 хв.

За заснуванням Хартії 77 стоять політичні процеси над чеськими андеґраундними музичними гуртами Plastic people of the Universe і DG 307.

Після показу відбудеться бесіда з режисером Бржетіславом Рихліком та дискусія «Культура під загрозою», в якій крім колишнього міністра з прав людини Джаміли Стеглікової візьмуть участь підписанти Хартії 77 Петрушка Шустрова та Вєра Роубалова.

 

16 грудня

18:30

«Чорна перлина versus Сталеве серце»: вечір поезії Острави й Дніпропетровська.

Подія, яка поєднає у собі поезію третіх за величиною міст України й Чехії – Острави й Дніпропетровська, а також сталеварні й гірничі регіони Сілезії й Дніпропетровської області. Протягом одного століття ці два регіони були позбавлені свого коріння, підлягли кардинальним змінам щодо соціального й культурного упорядкування, а місцева поезія занурюється в теми застільної філософії виживання. Розмова про поетичну мову, яка народжується поміж життям у темряві шахт, червоним багаттям високих печей і екзальтованими розмовами в шахтарських барах.

 

 19:00

«Ольга», режисер Мірослав Янек, 87 хв.

Цей документальний фільм – не розповідь про чиюсь біографію, це особистий портрет відомої особистості – першої леді Ольги Гавел. Самобутня жінка, відома загалу як дружина Вацлава Гавела й засновниця фонду «Комітет доброї волі», постає перед нами з іншого, непублічного боку. Янек не зосереджується на офіційних біографічних датах, про Ольгу більше говорять досі не опубліковані архівні кадри та фотографії, а також приватні спогади друзів.

Після показу відбудеться бесіда «Жінки й дисидентський світ» за участі юристки та колишнього віце-президента нижньої палати чеського парламенту Ганни Марванової, політичних в’язнів та дисиденток за комуністичної доби Вєри Роубалової та Петрушки Шустрової.

 

17 грудня

18:30

«Справа Церван», режисер Роберт Кіргоф

Людмилу Церван, доньку полковника Цервана, вбили 37 років тому. У справі, розслідування якої триває вже ось скоро 40 років, відзначився й колишній президент Ґустав Гусак. У ході розслідування було проведено десятки допитів й арештів, а також маніпуляцій, шантажу, приховування інформації та давання неправдивих свідчень. Через п’ять років слідства соціалістичний суд засудив групу з семи молодих чоловіків сумарно до 108 років ув’язнення. Без достовірних доказів і свідчень кожен із них відсидів у найгірших в’язницях Чехословаччини довгі роки, доки революція 1989 р. не принесла шансу на повторний судовий процес. У 2004 р. усупереч новим доказам, які піддавали сумніву їхню вину, підсудних знову визнали винними. Сьогодні ці семеро чоловіків уже похилого віку стверджують, що вони стали заручниками політично-судової системи комуністичного режиму, і зараз чекають на рішення Європейського суду з прав людини – це остання інстанція, яка може вирішити, чи помруть вони вбивцями.

 

Після показу відбудеться бесіда «Юстиція і право»  з провідним чеським юристом Ганою Марвановою та колишнім міністром з прав людини Чеською Республіки Джамілою Стегліковою.