Метрополітен покаже східні килими у західному живописі

До 29 червня у музеї Метрополітен (Нью-Йорк) проходитиме виставка «Килими сходу на західних картинах».


З біблійних часів дорогий килим під ногами говорив про багатство та владу свого власника. Лише заможні люди могли дозволити собі килими, що потрапляли у Європу з ісламських земель. Ще в чотирнадцятому столітті образи килимів, витканих на сході, почали з'являтися в європейському живописі. Спочатку цей дорогоцінний текстиль зображався виключно в релігійних сценах ‒ під ногами Богородиці, наприклад. Пізніше килими з'явилися в модних натюрмортах, портретах і жанрових сценах, вказуючи на високий соціальний і економічний статус зобржених людей.

 

У сімнадцятому столітті кількість зображеного на полотнах голландських і фламандських художників текстилю значно зросла завдяки росту голландської присутності на східних ринках.

Голландські художники сімнадцятого століття часто включали східні килими в жанрові сцени. На відміну від східних традицій, згідно з якими килими використовувалися на підлозі, у цих роботах килими з'являються на столах разом зі сріблом, дорогоцінними предметами, музичними інструментами, продуктами харчування тощо. Усі ці елементи є символами багатства, проте вони також вказують на марнославство, надмірність і спрагу до багатства.

 

Ця виставка презентує три голландські картини середини сімнадцятого століття разом із трьома килимами того ж періоду. Кожен із представлених килимів відповідає тим, що зображені на картинах. Усі картини і килими належать колекції музею.

 

За матеріалами: metmuseum.org