Курбас у Києві: усе, чого ви не знали про реформатора українського театру

В Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України триває масштабна виставка, присвячена життю та творчості знакового українського режисера, реформатора українського театру Леся Курбаса й приурочена до 130-річчя майстра.

 

На виставці "Курбас у Києві" представлено ескізи костюмів, які викликали захоплення публіки і мистецьких критиків Нью Йорку, оригінальні й реконструйовані костюми, макети сценографії, афіші, режисерські екземпляри п’єс з нотатками Курбаса, ноти, документальні фотографії з вистав. 

 

Фото: Evgeniy Maloletka

Тут і далі — експозиція "Курбас у Києві"

Фото надано кураторами

 

Експозиція охоплює 1916-1926 роки. За словами кураторів проекту, саме в цей період Курбас працював в Києві, куди приїхав спочатку на запрошення Миколи Садовського, але майже одразу організував свій Молодий театр. Виставка представляє дев'ять вистав, створених Курбасом в цей період. У Мистецькому об'єднанні "Березіль" (МОБ) Курбас продовжує розпочате в Молодому, а саме реформу української сцени, її європеізацію. У Музею демонстується історія створення та вибору назви, перші вистави. Три зали, присвячені тьом виставам Курбаса, — "Газ", "Джіммі Гіггінз" та "Макбет" —розкривають режисерські новації митця.

 

 

Про те, як перші артефакти "Березолю" потрапили до колекції Музею, кураторка виставки Тетяна Руденко розповідає: "Оскільки наш музей було засновано 1923 року в Мистецькому об'єднанні "Березіль", першими експонатами колекції стали предмети після перших вистав Леся Курбаса. Це костюми, макети, афіші, рукописи п'єс, унікальні фотографії. Тому майже всі предмети в експозиції мають печатку Музея "Березіль" 1923 року".

 


 

Серед примітних експонатів виставки: ескізи костюмів художника-авангардиста Вадима Меллера 1923 року до вистав Курбаса, оригінальний костюм робітника ("Газ") з фондів музею (1923) та костюми-реконструкції, відтворені за ескізами сьогодні, а також справжній макет 1923 року сценічного оформлення вистави "Джіммі Гігігнз".

 

 

Експозиція інтерактивна, включає документальні відео репетицій та занять МОБу, кадри, зроблені під час роботи експозиції Міжнародної виставки декоративних мистецтв в Парижі 1925 року (все надано Архівом кіно-фото-фоно документів ім.Пшеничного). У рамках виставки вперше демонструється 11 хвилин фільму Г.Тасіна "Джіммі Гіггінз" 1928. з Амвросієм Бучмою в головній ролі. Ця частина єдина, яка зберіглася. Її Музею надав Центр О.Довженка, оцифрувавши спеціально до виставки.

 

Фото: Evgeniy Maloletka

 

У рамках проекту заплановано низку культурно-освітніх заходів, покликаних поглибити знання про Курбаса, МОБ та сучасну їм епоху. Слідкувати за подіями можна на Фейсбук-сторінках виставки "Курбас у Києві" та Музею.

 

Виставка працюватиме з 25 лютого по 25 квітня 2017 року.