Лекція про українське кіно 1960-70-х років у PinchukArtCentre

У неділю, 21 грудня, о 19:00 у PinchukArtCentre розпочнеться лекція під назвою «Типова забудова, типові інтер’єри в українському радянському кіно 1960-1970-х років», яку прочитає Ольга Папаш, культуролог, кінознавець, публіцист, перекладачка. Лекція проходитиме в рамках програми «Урбаністичні утопії на радянському кіноекрані».

Лекторка сфокусується на тому, як радянський кінематограф 1960-1970-х років представляв урбаністичне повсякдення. Це був період урбанізаційного переходу, коли міське населення виросло фактично вдвічі, а міський простір став полем для реалізації радянського бачення моделі «соціальної держави», втіленій в архітектурному знаменні часу – стандартній забудові. Починаючи з 1960-х, регламентовані державою типові житлові проекти і їхнє внутрішнє віддзеркалення, типові інтер’єри (регламентовані державою опосередковано, за рахунок пропозиції товарів) стали візиткою усіх міст і містечок Радянського Союзу. Про репрезентацію цього без перебільшення епохального для простих людей зсуву на прикладах знакових і, навпаки, маловідомих фільмів періоду, а також про трансформацію відповідних репрезентативних стратегій ближче до кінця 1970-х учасники дізнаються під час лекції.

Після лекції відбудеться демонстрація фільму «Пізнаючи білий світ» (1978 р., драма, 79 хв., режисер Кіра Муратова, за мотивами сценарію Г. Бакланова «Про що шумлять берези»). Стрічка розповідає просту історію любовного трикутника між штукатуром Любою і двома водіями на тлі стандартного радянського будівництва. Ця оповідь виявляється влучним і тонким документом свого часу – епохи, коли утопія інтимності стає єдиним порятунком від офіціозного фальшу, що заповнив собою публічний простір.