«Постколоніальна теорія і деколоніальна практика» у PinchukArtCentre

6 квітня о 15:00 в PinchukArtCentre відбудеться третя лекція курсу «Постколоніальна теорія і деколоніальна практика» на тему «“Ідеоколонія” урбанонімії міста Києва», яку проведе дослідниця, викладачка факультету соціології КНУ ім. Тараса Шевченка Людмила Малес. Слухачі дізнаються про шляхи та причини позбавлення місцевого населення голосу в історичному та урбаністичному просторах на прикладі міста Києва.

 

Лектор Людмила Малес: «Зазвичай, про неблизькі колонії говорити легше, бо не боляче. Можливо, краще колоніалізм спробувати осмислити не як далеке і екзотичне явище, а як дотичне до біографії кожного, присутнє навколо нас, таке, що породжує культурний шок».

 

У контексті дискусії щодо колоніального статусу пострадянських суспільств слухачі дізнаються про процеси колонізації символічного простору: як влада над символічним простором просуває інші типи (о)панування; чому практики ідеологічного впливу краще працюють на спустілих позначниках; як місто асоціюється із колонізацією; як топографічні назви стають засобом і результатом колонізації символічного простору та ін.

 

Розклад лекцій:

 

12.04 «Де живуть найкрасивіші в світі жінки? Гендер, (пост)колоніалізм і глобалізація нерівності»

Лектор: Надія Парфан – культуролог, феміністка, активістка.

 

13.04 «Українська література та російський імперіалізм: стратегії опору»

Лектор: Олена Юрчук - кандидат філологічних наук, завідувач кафедри українського літературознавства та компаративістики Житомирського державного університету ім. Івана Франка.

 

26.04 «Постколоніалізм, пам'ять, ностальгія»

Лектор: Надія Чушак - дослідниця політики пам'яті, ностальгії, колишньої Югославії, пост-соціалізму та молодіжних протестних рухів.

 

27.04 «Африка мрій та дійсності»

Лектор: Наталія Романова - мистецтвознавець, старша викладачка Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого, викладачка Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.

 

Курс лекцій «Постколоніальна теорія і деколоніальна практика» проходить в рамках першої у Східній Європі персональної виставки бельгійського художника Яна Фабра, присвяченій колоніальному минулому Бельгії. Програма лекцій, розроблена освітнім департаментом арт-центру спільно із запрошеними лекторами-експертами, ознайомить з історичним і теоретичним контекстами зв'язків постколоніальної теорії та деколоніальної практики, а також продемонструє, як колоніальна спадщина проявляється в культурі, літературі, історії, психоаналізі, фемінізмі, марксизмі та ін.  

 

Виставка бельгійського художника Яна Фабра, представлена у PinchukArtCentre, складається з двох розділів та є продовженням критичних рефлексій митця на тему колоніального минулого Бельгії. Перший розділ виставки, «Данина Бельгійському Конго», розповідає про закріпачення мільйонів конголезців, звірства, які щодо них чинилися, і жадібність колоніалістів, котрі активно розкрадали природні багатства країни.

Друга частина виставки – «Данина Ієронімусу Босху в Конго» – досліджує абсурд і жах згаданих подій у більш символічний спосіб, через іконографію та образи картин Босха. 


Усі лекції курсу проходитимуть у PinchukArtCentre. Участь безкоштовна, але обов'язкова попередня реєстрація.