Мистецька Одеса в музеї Зіммерлі

30 квітня в музеї Зіммерлі, що знаходиться в Нью-Брансвіку (штат Нью-Джерсі, США) відкриється перша в цій установі виставка, присвячена мистецькому явищу, що походить з України. «Другий одеський авангард: Місто та міф» своєю появою завдячує захопленню Нортона Доджа, американського професора економіки, фінансиста та мецената, що зібрав найбільшу у світі колекцію радянського нонконформізму та подарував її музею Зіммерлі, що при університеті Ратгерс. Одеське мистецтво посідає чільне місце у цій колекції.


Місто Одеса, з його південним сонцем, гумором, незрівняною говіркою та багатонаціональним населенням є продуктом та творцем міфу себе самої. Цей міф, ймовірно, народився разом з Одесою, та поширюється через літературу, візуальне мистецтво, а також колективний образ міста, що з’являється в уяві кожного, хто думає про Південну Пальміру, Перлину біля Моря, Одесу-Маму.

 

Для художників, що працювали в Одесі, це місто завжди було сильною культурною колективною ідентичністю, в межах якої доводилося себе переосмислювати. Особливо гострим це питання було для художників-нонконформістів, які відкидали офіційну колективність Соціалістичного реалізму, але постійно знаходилися в пошуках спільноти, в якій вони могли бути почутими. Для багатьох такою спільнотою стали квартирні виставки.

 

«Другий одеський авангард: Місто та міф» прослідковує лінії розвитку одеського неофіційного мистецтва 1960х-1980х років, починаючи з хрущовської відлиги та відхилень від офіційного канону, через квартирні виставки, до появи Одеського концептуалізму та його часткового злиття з Московським Концептуалізмом.

 

Організована Оленою Мартинюк, кураторським асистентом музею Зіммерлі та аспірантом кафедри історії мистецтв університету Ратгерс.

 

Виставка здійснена за підтримки Avenir Foundation Endowment Fund та за допомоги Arts Trend Company.

 

Зустріч з нагоди відкриття відбудеться 30 квітня. Виставка триватиме до 19 жовтня 2014 року. Подорож з центрального Нью-Йорка до музея Зіммерлі займає приблизно годину.

 

 

 

Люсьєн Дюльфан. Віддзеркалення міста. 1978

Зіммерлі Музей, університет Ратгерс

З колекції радянського нонконформістського мистецтва Нортона та Ненсі Додж

Фото: Пітер Джакобс