Міжнародні культурні експерти зустрілися на семінарі в Карпатах

Міжнародний семінар «Європейські культурні резиденції», організований у партнерстві українськими фондами Dofa.fund та Zenko Foundation відбувся в карпатському селі Татарів у готелі «Коруна» 2‒6 листопада 2017 року.

 

Метою семінару «Європейські культурні резиденції» було:

- налагодження сталих зв’язків між культурними інституціями України та Європи;

- обговорення спільної візії співпраці в рамках розвитку програми резиденцій для митців та партнерства для подання заявки на програму «Креативна Європа»;

- започаткування мережі партнерських інституції, що працюють з мультидисциплінарними культурними проектами і промотують спільні цінності – цілісність ЄС, залучення України до європейського культурного контексту, толерантність, рівноправне партнерство тощо.

 

Семінар проходив в рамках щорічного форуму Zenko Platform, метою якого є створення та підтримка сталої комунікації між культурними інституціями Європи. Інформаційними партнерами Семінару були Міністерство закордонних справ України та Центр стратегічних комунікацій StratCom, а також Сімейна друкарня Huss. Медіа платформою Семінару став проект LikeU, діяльність якого в соціальних мережах спрямована на промоцію України за кордоном.

 

Міжнародний семінар «Європейські культурні резиденції» у с. Татарів (Івано-Франківська обл.). Листопад 2017 року

Усі зображення надано організаторами

 

Учасниками семінару «Європейські культурні резиденції» були представники культурних інституцій з 11 країн Європейського Союзу – Австрії, Бельгії, Великої Британії, Іспанії, Італії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Португалії, Франції, Угорщини, а також куратори та арт-менеджери з різних міст України – Ужгорода, Івано-Франківська, Львова, Чернівців, Одеси, Харкова, Києва. До Семінару долучилися також авторитетні українські журналісти, що висвітлюють культурні події, представники європейських інститутів в Україні (British Council). Почесним гостем був Надзвичайний і Повноважний Посол Бельгії в Україні Люк Якобс, добре відомий своєю підтримкою культурних зв’язків між Україною та ЄС.

 

Перший день Семінару розпочався з урочистих привітань і знайомства з учасниками, презентації українських інституцій. Проте формальна частина була стислою і динамічною. Вже в другій половині дня учасникам було запропоновано долучитися до одного з 6 круглих столів. Кола співрозмовників були звужені до представників інституцій, пов’язаних з візуальним мистецтвом, музикою, кіно, театром, кураторством та кулінарією. Бесіди за столами модерували українські куратори – Оксана Баршинова, Дмитро Голець, Любов Морозова, Марія Задорожна, Ольга Жук, Наталка Ворожбит, Ірина Магдиш – визнані експерти в своїх галузях та обізнані у локальних процесах. Колегам з Європи було запропоновано переміщатися за потребою між групами, адже інституції, які вони представляють, працюють з різними видами та формами мистецтва.

 

 

Обговорення першого дня були непростими і ефективно виявили нагальні питання взаємодії:

- недостатню, а подекуди і відсутню, взаємну обізнаність в актуальних контекстах України і ЄС;

- відмінність систем планування (європейські горизонти виміряються роками, українські вміщаються у рік);

- відмінність принципів формулювання проблематики і постановки задач культурних проектів;

- принципи взаємодії інституції з державами і залученості державних органів до підтримки розвитку культури;

- підтримка культурних інституцій громадами, донорами;

-  умови роботи і потреби митців та кураторів тощо.

 

Проект резиденцій, запропонований українськими організаторами, був фахово проаналізований європейськими колегами та зазнав конструктивної критики. Проте, зі спільних обговорень почали з’являтися нові візії життєздатного проекту, який був би актуальним для всіх учасників платформи.

 

Другий день Семінару проходив у Івано-Франківську за підтримки партнерів – громадської організації «Тепле місто» та «Інша освіта». Учасники з ЄС мали можливість познайомитися з мистецькими та громадськими ініціативами, відчути локальний контекст та актуальну проблематику Франківська.

 

Співзасновник ГО «Тепле місто» Юрій Филюк презентував звіт про роботу місцевої громадської організації «Тепле місто». Зустріч відбувалася в Urban Space100. Також гості відвідали приміщення заводу «Промприлад», яке зараз опрацьовується місцевими активістами і громадськими організаціями, як амбітний проект ревіталізації з метою переорієнтації закинутого промислового об’єкта у освітньо-мистецький хаб із залученням соціально орієнтованого бізнесу.

 

 

Всі учасники семінару, а також долучені активісти з Івано-Франківська, мали можливість послухати колег з європейських інституцій, які вже мали досвід участі у Creative Europe. Щирі розповіді про шлях від ідеї до реалізації і евалюації, який був тернистим навіть для досвідчених інституцій з потужним бек-граундом та підтримкою на локальному та державному рівнях, були надзвичайно корисними і показали додаткові вектори роботи над проектною заявкою для Єврокомісії.

 

Тому, загалом, другий день став днем здобуття цінного досвіду для всіх сторін. Важливим також був персональний досвід присутності, що відмітили всі учасники – потенційні партнери мають зустрічатися і відвідувати країни, міста та локації один одного.

 

Третій день Семінару був надзвичайно плідним і ефективним. Формальне і неформальне спілкування дали можливість налагодити особистий контакт та створили атмосферу відкритості. Організатори Семінару дещо модифікували запланований формат, дослухаючись до потреб учасників.

 

Так, роботу в групах перенесли на двір, чому сприяла чудова сонячна погода і мальовничі краєвиди. Розмістившись на полонині і лісових галявинах, куратори генерували нові ідеї та форми роботи.  В процесі кілька видів мистецтва зливалися в один синтетичний проект, де задіяні, наприклад,  музика, кіно і театр; візуальне та кулінарне мистецтво.

 

В результаті  розмов у форматі бліц-інтерв’ю (тет-а-тет або маленькою групою) з організаторами Семінару (тет-а-тет або маленькою групою) учасники з ЄС задавали прямі і, часом, гострі питання. Для них дуже важливим було усвідомити глибинні мотиви ініціаторів проекту, детальніше познайомитися з досвідом Dofa fund, а також їхнім баченням принципів партнерства. Питання довіри було ключовим у цих розмовах. Ольга Сагайдак, співзасновниця Dofa fund та керівник проектів, і Ірина Вікирчак, координаторка проекту та модераторка Семінару, під час цих розмов змогли переконати більшість із співрозмовників у наявності компетенцій і досвіду в команді, у готовності діалогу і гнучкості під час від   працювання рішень, а також у цілеспрямованості задля досягнення мети.

 

 

До кінця третього дня Семінару ми прийшли із баченням можливості розвитку двох повномасштабних проектів.

 

Один з них пов’язаний із дослідженням і створенням спільного перформативного продукту на перетині театру, музики та кіно. Він передбачає проведення резиденцій, як інструменту, але ставить значно ширші завдання, аніж інтернаціональне спілкування митців.

 

Другий пов’язаний з розробкою і розвитком інноваційних методологій у створенні мультидисциплінарних соціо-культурних проектів і пов’язаний із досвідом Dofa fund, який реалізує міжрегіональні культурні форуми в Україні.

 

Семінар завершився гуцульською вечіркою і щедрим частуванням від готелю «Коруна», а також надихаючими промовами вдячних учасників з різних куточків Європи. Гостинний господар, засновник Zenko Foundation  Зенко Афтаназів, запросив і надалі розглядати Zenko Platform як платформу для співтворення і діалогу для європейських і українських культурних інституцій, а арт-простір фундації як майданчик для демонстрації фактичних результатів співпраці.

 

Найважливішим результатом семінару в Татарові організатори вважають факт наявності довіри на людському і професійному рівні, який є запорукою сталого партнерства.

 

Артикуляція нагальних проблем, актуальних локальних і загальноєвропейських контекстів, готовність до діалогу і вибудовування спільних рішень, продуктивний обмін досвідом - те, що нам вдалося досягнути під час 3-денного семінару в карпатському селі Татарів. Такі принципи є  надійними палями у дуже крихкому грунті діалогу про сильний Європейський Союз, про роль України, на яких може триматися фундамент спільної культурної стратегії.