Незабаром розпочнеться ІV Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

8 квітня у Мистецькому Арсеналі відкриється ІV Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» — подія, що об’єднує літературу і мистецтво. Фестиваль триватиме до 13 квітня 2014 року.


У рамках фестивалю відбудеться понад 200 подій, його відвідають близько 30 письменників, літературних діячів та інтелектуалів із 10 країн. 


Виставка-ярмарок, що є частиною фестивалю, збирає близько 100 українських видавництв, книжкових проектів та міжнародних партнерів, пропонує широкий вибір художньої, дитячої, non-fiction і мистецької літератури. 

 

В українській літературній програмі Книжкового Арсеналу 2014 беруть участь близько 100 письменників, поетів, публіцистів, істориків і філософів. Окрім традиційних презентацій книжок від видавництв та читань, вона матиме декілька важливих особливостей. Передусім, Книжковий Арсенал продовжить формат публічних інтерв’ю з відомими письменниками. Цього року на фестивалі письменники спілкуватимуться як один з одним, так і з авторитетними журналістами. Відвідувачі Книжкового Арсеналу зможуть послухати розмови Сергія Жадана і Юрія Макарова, Тараса Прохасько і Валентини Клименко, Леся Подерв’янського і Юрія Володарського, Лариси Денисенко і Ірен Роздобудько, Ольги Герасим’юк і Наталки Сняданко, Оксани Забужко і Ренати Кіндлерової.


Також новими акцентами програми є лекторій про цікавих забутих класиків у співпраці з Центром літературної освіти, допрем'єрні презентації книжок, «МІСТөКИЇВ» — проект у співпраці Книжкового Арсеналу та Книгарні «Є»; серія лекцій, присвячених київському тексту в літературі й міським повсякденним практикам. Крім того, велику частину програми Книжкового Арсеналу буде присвячено темі взаємин письменника та держави, політики, ідеології, цензури, громадських протестів, війни, досвіду, пережитого нашим суспільством у останні місяці.

 

Книжковий Арсенал 2014 розпочинається разом із Французькою Весною, адже вперше фестиваль вітає почесного Гостя — ФРАНЦІЮ. На літературних франкофілів у Залі №1 очікують презентації нових книг, лекції, зустрічі і круглі столи, а також декілька кінопоказів.

 

Французький Інститут та Посольство Франції в Україні запросили 11 гостей, серед яких, зокрема, Давід Фонкінос, автор роману «Ніжність» (екранізованого з Одрі Тоту у головній ролі); П’єр Ассулін — письменник, оглядач газети Le Monde та автор популярного блогу «Республіка книг», колишній головний редактор журналу Lire, який презентуватиме свій роман «Портрет»; також свій перший роман, перекладений українською — «Індиго» презентуватиме Жерар де Кортанз — кавалер Почесного Легіону, редактор серії Folio Biographies у французькому видавництві Gallimard, президент літературної премії імені Моне Фестивалю Європейських літератур у м. Коньяк, якою нагороджуються європейські письменники, перекладені французькою. 

 

До 100-річчя видатного французького письменника і філософа Альбера Камю і присвяченої йому виставки плакатів прочитає лекцію Жан-Ів Герен — професор французької літератури Університету «Париж 3 Нова Сорбонна», спеціаліст з театру ХХ сторіччя, директор Вищої Школи французької літератури і компаративістики. 

 

Про літературу і кордони дискутуватимуть Жорж Ніва, академік Європейської Академії у Лондоні, професор Женевського університету, популярні письменники-мандрівники Сільвен Тессон і Седрік Гра, лауреатка премії Ordre des Arts et Lettres Міністерства культури Франції Міріам Аніссімов, яка також прочитає дві лекції — про свого друга, видатного письменника Ромена Гарі і про Василія Гроссмана. Крім того, відбудуться зустрічі з такими французькими письменниками і критиками, як Ерік Нолло, Юго Прадель, Патрісія Рєзніков, Ален Гіймоль.

 

У рамках спеціальної події — Ночі Книжкового Арсеналу 12 квітня відбудеться «Неділя за містом. Французький концерт у солом’яних капелюшках», де звучатимуть твори Дебюссі, Равеля, Бізе, Форе та інші у виконанні Анн Баке (спів), Катерін Веіль й Ізабелль Гранде (фортепіано).

 

Партнерами міжнародної програми Книжкового Арсеналу цього року також є є Гете-Інститут в Україні, Австрійський культурний форум, Чеський Центр у Києві, Польський Інститут в Україні. Зокрема, на фестивалі презентуватиме свій новий роман «Аліса» популярна німецька письменниця Юдіт Германн; виступатиме Катя Петровська — лауреатка престижної премії Інгеборг Бахманн; поділиться враженнями про те, як зараз сприймають українську літературу у Європі Катаріна Раабе, редакторка та кураторка східноєвропейської програми поважного німецького видавництва «Зуркамп»; розповідатиме про свою резонансну книгу «Мрець у бункері» Мартін Поллак — впливовий австрійський письменник, куратор програми «Транзит» Ляйпцизького книжкового ярмарку; рефлектуватиме про страхи і неврози літератури непересічна австрійська письменниця Маріанне Грубер. Презентуватиме свою нову збірку видатний російський поет та громадський активіст Лев Рубінштейн, а Борис Купріянов, засновник Альянсу незалежних видавців та інтелектуального книжкового магазину-кооперативу Фаланстер у Москві поділиться досвідом щодо того, як книгарні і бібліотеки можуть ефективно виконувати функцію інститутів громадянського суспільства. З повним списком закордонних гостей, їх біографіями можна ознайомитися у додатку.


Новим проектом Книжкового Арсеналу буде також Зал Філософії, спеціальна програма Pastiche Project: лекції, воркшопи, покази кінофільмів та роликів.

У межах IV Книжкового Арсеналу сучасне українське філософське поле буде як зовсім молодими експертами, так і нтелектуалами, без яких сучасна українська культура вже не є мислимою. Потреба у смисловому прочитанні українських подій останніх місяців, свідком яких став увесь світ, є очевидною як ніколи. Це загострення не залишилося непоміченим, призвівши до переформулювання теми філософського блоку зі спокійної рефлексії про «Читання і письмо» на «Інтелектуальні образи Майдану: між революцією і війною»

 

Також на Книжковому Арсеналі відкриється ще один майданчик — лекторій «Нова хвиля сучасного арт-самвидаву» — проект Niice, незалежної некомерційної платформи для молодих митців і авторів. Він працюватиме як відкритий простір для зустрічей, дискусій, презентацій арт книг та зинів (скорочення від magazine). Проект ставить за мету закладення основ культури друкованого самвидаву в Україні як оновленої форми прояву творчої свободи і поширення цієї культури задля сприяння розвитку альтернативної форми видавництва, популяризації образу сучасного українського художника за межами країни. Серед міжнародних гостей лекторію: Петер Банков (Прага, Москва), засновник журналу [кАк); ілюстратор Ганна Чубінідзе (Тбілісі); Олексій Шинкаренко (Мінськ), засновник Центру фотографії; Джозеф Шекспір (Берлін) із незалежного видавництва та книгарні Моttо; Варвара Перекрест (Москва, Київ), ілюстратор, викладач Вищої британської школи дизайну; Отар Каралашвілі (Тбілісі), засновник проекту Virgam (Virtual Publishers).

 

Крім секції мальованих історій та графічної прози, міні-ярмарку та кафе коміксів «Даогопак» від видавництва Nebeskey, Книжковий Арсенал цього року у арт-програмі презентує дві міжнародні виставки ілюстрації. PICTORIC — майданчик для спілкування художників, видавців та широкої публіки, яка цікавиться книжковою ілюстрацію та українсько-польська виставка за підтримки Польського Інституту в Києві та Інституту Книги в Кракові, що включає роботи сучасних графіків, студентів з художніх академій Києва, Кракова, Вроцлава та Варшави. Під час події відбуватимуться творчі зустрічі, лекції та презентації проектів, пов'язаних з ілюстрацією та видавничою справою. Почесні гості із Польщі — відомі на весь світ своїми книжками Івона Хмєлевська, Магдалена Восік та Павел Павлак — проведуть творчі майстер-класи та лекції на тему сучасної книжкової графіки. На виставці діятиме бібліотека.

 

Інша виставка «11 світів. Сучасна чеська ілюстрація для дітей» включає роботи 11 чеських майстрів, авторів молодшої та середньої генерації. Давид Бьом, Вхрсті, Карел Єріє, Луціє Ломова, Галина Міклінова, Петр Нікл, Їржі Франта, Рената Фучікова, Вендула Халанкова, Павел Чех і Петр Шмалец своїми творами відповідають на цілу низку питань про спорідненість світів коміксів і традиційної ілюстративної техніки. А також на роботу сучасних ілюстраторів із техніками колажу та асамбляжу, на добросусідські взаємини ілюстрації з карикатурою, з мультфільмами, текстильним виробництвом, на вплив авторської книги. Один із учасників виставки, Давид Бьом проведе майстер-клас для дітей і прочитає лекцію про сучасну чеську ілюстрацію.

 

Дитяча програма у «Арсеналі Ідей»

 

Інноваційний майданчик Мистецького Арсеналу для дітей і підлітків цього року включатиме не лише читання казок та віршів, книжкові інсталяції, творчі майстер-класи і виставки дитячих ілюстраторів, дискусії дитячих видавців, але й матиме спеціальний фокус у програмі: «Свобода. Читати, думати, знати, жити вільно».

 

Народжені вільними, сучасні діти можливо більш чітко, ніж дорослі, відчувають, що невільна людина не здатна бути ані щасливою, ані захищеною, ані впевненою у своєму майбутньому. Ціла низка заходів для дітей на Книжковому Арсеналі буде присвячена темі свободи в літературі, творчості, думках та вчинках. Адже бути вільною людиною — це не лише зовнішня ознака, але й внутрішній духовний вибір. Спеціальні гості: польська письменниця Йоанна Ягелло і російський ноумен, педагог і популяризатор науки для дітей Ілля Колмановський. Також протягом усього фестивалю відбуватиметься Благодійний збір книжок для дітей, позбавлених батьківської опіки, дитячих лікарень та реабілітаційних центрів і хоспісів.

 

На Книжковому Арсеналі також відбудеться кінопоказ фільму «Сумка дипкур'єра» (реж. О. Довженко, 1927) в рамках циклу музичних кіноперформансів «КОЛО ДЗИҐИ» із живим музичним супроводом гурту Zapaska, а також прем’єра Культурфільму — альтернативної освітньої програми Національного центру Олександра Довженка, що розглядає кіно в його соціальному, культурному та історичному вимірі.

 

Ретроспектива «Кіно(У) топія: з історії українського радянського кіно» на Книжковому Арсеналі звертається до найпотужнішої утопії минулого — соціалістичної, пропонує дослідити її формування, закостеніння та занепад. Трагічні й піднесені події листопада — лютого в Україні показали і те, наскільки сильною є сьогодні жага комплексних соціальних трансформацій, і те, наскільки важко реалізувати цю жагу без позитивної програми докорінних змін. У цьому контексті важливо позбавити саме поняття утопії «утопічних» конотацій — не просто повернути їй право потенційного втілення, але й утвердити утопію солідарного співбуття і спільного блага як неуникний і навіть необхідний горизонт суспільного мислення. Допомогти в цьому може погляд назад, в часи тріумфу утопічного мислення. Організатори пропонують зробити це за допомогою кіно — своєрідного дзеркала утопій минулого.

 

Щовечора на Книжковому Арсеналі відбуватиметься спеціальна програма Фестивалю нової музики. Агенція «Ухо» презентує серію концертів сучасних композиторів і виконавців із України, Великобританії, Італії і Росії. У ентрі уваги цього року — великий цикл фортепіанних творів. Крім серії сольних концертів піаністів —віртуозів — Марка Нупа, Євгена Громова, Лоренцо Мео і В’ячеслава Попругіна, у програмі також аудіо-візуальний проект «Гра в бісер» дуету молодих композиторів Blook і художниці Дар’ї Кузьмич, концерт-зустріч з видатним київським композитором Валентином Сильвестровим (спільно з видавництвом «Дух і літера») і виступ оркестру New Era під керівництвом Тетяни Калініченко.