У Києві відкрилася виставка творів перших професорів Академії мистецтв

22 листопада в Ornament Art Space (м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 53) відбулося відкриття виставки «Витоки: 100-річчя Української академії мистецтв».

До початку 20 столітття талановиті майстри з України, котрі бажали навчатися у вищому мистецькому закладі та вдосконалювати свої вміння, вимушені були виїздити до Санкт-Петербургу або ж до європейських країн, що було значно дорожче і складніше. Російська імперія суворо слідкувала за талантами та жорстко забороняла ідеї створення вищого навчального закладу на території України. Лише на початку 20 століття, завдяки історичному збігу обставин та наполегливості ідеологів та небайдужих художників, вдалося заснувати Академію мистецтв України. Після проголошення 7 (20) листопада 1917 року ІІІ Універсалу Української Центральної Ради виникла Українська Народна Республіка. Почали з'являтися нові і перебудовуватися старі соціальні, економічні і соціальні заклади. Для реалізації культурних потреб і прагнень українського народу з ініціативи таких визначних мистецтвознавців і громадських діячів як Д. Антонович, М. Біляшівський і Г. Павлуцький виникла Українська академія мистецтв.

 

М. Юрченко. Портрет. 1930-і рр.

 

22 листопада (5 грудня) 1917 року в приміщенні Центральної Ради (сучасний Будинок вчителя на вул. Володимирський, буд. 57) відбулося урочисте відкриття Української академії мистецтв. Статут і циркуляр про заснування Української державної академії мистецтва були затверджені 5 (18) грудня 1917 року. В організації академії безпосередню участь брав голова УЦР М. Грушевський, який разом із генеральним секретарем освіти І. Стешенком був автором її першого статуту. Першими професорами академії були обрані: М. Бойчук, М. Бурачек, М. Жук, В. та Ф. Кричевські, А. Маневич, О. Мурашко, Г. Нарбут. Першим Ректором академії став Ф. Кричевський. У 1922 році академію було реорганізовано і перейменовано у Київський інститут пластичних мистецтв. У 1924 році він дістав назву Київського художнього інституту (КХІ). У 1920‒1930 рр. тут працювали митці найрізноманітніших напрямів: живописці — О. Богомазов, М. Бойчук, П. Голуб'ятников, М. Козик, A. Крамаренко, Ф. Красицький, Ф. Кричевський, К. Малевич, С. Налепінська-Бойчук, В. Пальмов, М. Рокицький, Є. Сагайдачний, А. Таран, В. Татлін, О. Усачов, А. Черкаський.

 

Перший склад Української Академії наук (сидять зліва направо): художники А. Маневич, О. Мурашко та Ф. Кричевський, історик М. Грушевський, літературознавець І. Стешенко, художник М. Бурачек; стоять: художник-графік І. Нарбут, архітектор і художник В. Кричевський та художник М. Бойчук. Київ, грудень 1917 р.


Рівно через 100 років, день в день — 22 листопада — відкрилася виставка картин перших професорів академії та іменитих випускників до 1940-х рр. 

 

23 листопада о 18.30 у рамках виставки відбудеться прес-конференція за участі доповідачів від Міністерства культури України, Національного художнього музею України та Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури.

 

Фрагмент експозиції «Витоки: 100-річчя Української академії мистецтв»