В Ужгороді відкриється персональна виставка Михайла Деяка

Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая спільно із Voloshyn Gallery (Київ) представляють персональну виставку художника Михайла Деяка Creation. Це перший соло-проект Михайла Деяка на Західній Україні, звідки він родом. Куратори виставки Максим і Юлія Волошини.


Виставка Creation є певним підсумком етапу трансформації творчості художника, в її експозиції будуть представлені динамічні живописні твори на полотні, пейзажі на склі із серії Space, а також металеві барельєфи і скульптури із циклу Genesis. Ці роботи представляють зріз творчості художника за останні два роки. У них легко прослідковується, як експресія, притаманна Деяку в олійному живописі, знайшла вираження в експериментах із формою та площиною, трансформувалась у нові пластичні стилі.

 

Тут і далі – твори Михайла Деяка

Надано Voloshyn Gallery

 

Мистецтвознавиця Галина Скляренко відмічає, що "Малярство в матеріалах" виростає з живописного досвіду Михайла Деяка: ""Пейзажі на склі", то із маленькими умовними фігурами, то безпредметні, просторі, наче занурюють погляд у глибоку водойму чи безмежний вирій без обріїв, країв та кутів, поєднують традиційну живописність із естетичними можливостями матеріалу, де колір ніби постійно рухається із зовнішнього – безпосереднього "на склі" до прикритого тонким, прозорим шаром, але таким, що надає  живопису зовсім іншого звучання – відстороненого,  холоднуватого – "за склом"… У кольорових роботах на металі до загального рішення додається фактурність поверхні, що асоціюється скоріше не із традиційним живописом, а з дизайном та виробництвом. Вигнуті кольорові площини із грою світла та тіні,  рухливістю та спонтанною довільністю ритму, залучають до асоціацій ідеї мінімалізму, чия "об’єктивність" та ідеальна "виробнича" естетика зусиллями художника  перетворюється на щось інше – підвладне зовнішнім силам, крихке,  мінливе…"

 



Деяк усе частіше вдається до різних експериментів із матеріалами, шукаючи нові форми вираження своїх ідей: від рідкісної та старовинної техніки живопису на склі, що з давніх-давен є поширеною у закарпатському іконописі – у серії Space, до переплетінь  холодних "складинок" і дзеркальних поверхонь металу, що наче відбиток нашого часу, стрімкого та технологічного – у великих скульптурах Dancer циклу Genesis, про який Галина Скляренко зауважує: "Михайлу Деяку наче затісно працювати тільки на площині. З 2016 року він  розпочинає серією просторових об’єктів Genesis – метафора зародження форм, рухів, ідей, думок… В них продовжується улюблена ним тема яскравого кольору, що наповнює майже органічні за формами просторові композиції, де сині асоціюються із хмарами та фрагментами неба, а  білі, коричневі, жовто-гарячі – чи то з рослинами, чи то іншими, невідомими силами, створіннями, формами життя… Тема "природного" та "штучного" набуває  тут свого продовження. Композиції з гнутого металу,  м’якого та жорсткого одночасно, самі кольори,  які ніби втрачають тут свою натуральність, природність, то  “фарбують” гладкі поверхні, то ніби самі стають частиною “генези” нових  вигаданих форм, захоплюють його креативністю сучасних технологій, можливостями творення своєї, "іншої природи", автором якої так чи інакше залишається художник…

 



Михайло Деяк працює дуже багато, здається – легко та швидко, а насправді  наполегливо та напружено. Світ, який він створює, бринить кольорами, переповнений енергією фарб та форм. Це світ у русі, у постійних, часто ще  незрозумілих змінах, у поєднаннях та протиставленнях, чия яскравість приваблює і бентежить. Його Creation – це шлях, що може відкрити багато несподіваного…"  

 

Відкриття: 29 червня о 17:00, Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая, (пл. Жупанатська, 3), Ужгород, Україна