Виставка мистецтва української революції «Я КРАПЛЯ В ОКЕАНІ» у Кракові

 

31 липня 2014 року о 18:00 у краківському Музеї сучасного мистецтва (MOCAK) відкриється виставка мистецтва української революції «Я КРАПЛЯ В ОКЕАНІ». Проект присвячено художнім та візуальним аспектам протестного руху, що відбувався в Україні з листопада 2013 року. Виставка триватиме до 19 жовтня 2014 року.

 

21 листопада 2013 року протести почалися на Майдані Незалежності у Києві. Вони були відповіддю громадян на те, що Віктор Янукович провалив підписання угоди про асоціацію України з Європейським союзом. Через агресивну непоступливість правлячої партії і невиправдану жорстокість міліції, яка намагалася розігнати демонстрантів за вказівкою очільників держави, протест згодом радикалізувався і набув характеру силового протистояння. Рух, що починався як виступ на підтримку європейського шляху розвитку України, перетворився на протест проти корупції та недоліків у внутрішній політиці уряду. Зрештою Майдан почав вимагати відставки уряду та президента. 

 

Весь час мистецтво супроводжувало протестний рух – це була сфера свободи, вираження спротиву російському впливові на корумпований державний апарат. До цього спротиву долучилися і митці, які творили свої роботи на Майдані і там же їх демонстрували. Вони ж виготовляли протестні плакати і організовували перформанси.

Назва виставки походить від одного із гасел Української революції, зміст якого полягає у тому, що не достатньо однієї людини, щоб змінити систему, тому потрібно діяти всім разом, щоб ефективно впливати на хід подій.

 

 

Плакати і полотна, представлені на виставці, по суті є критичними коментарями до соціальної та політичної ситуації в Україні, у той час як фотографії та відео-роботи служать ще й справжніми документами тих місяців, влучно демонструючи контекст у якому поставало революційне мистецтво. Виставка Я КРАПЛЯ В ОКЕАНІ продемонструє також оригінальні об'єкти, якими користувалися для свого захисту протестувальники на Майдані.

Здебільшого художники виразили негативне ставлення до дій тодішнього уряду та свій жаль з приводу того, що українці опинилися у стані братовбивчого протистояння, проводячи аналогію між актуальними подіями та громадянською війною 1918 – 1921 років.

Попередньо виставка була показана у віденському Künstlerhaus, а у листопаді 2014 року переїде до Нью-Йорку.

 

Учасники проекту:

Борис Кашапов, Василь Цаголов, Влада Ралко, Владислав Краснощок, Громадський сектор Майдану, Іван Семесюк, Ксенія Гнилицька, Максим Білоусов, Марія Драгіна, Марія Павленко, Маркіян Мацех, Микита Шаленний, Олег Мацех, Микола Маценко, Олег Тістол, Олександр Чекменев, Олексій Радинський, Павло Керестей, Роман Мінін, Сергій Лебединський.

 

Куратори:

Костянтин Акінша – історик мистецтв, куратор та арт-журналіст, редактор журналу ARTnews magazine (Нью-Йорк).

Аліса Ложкіна – головний редактор журналу Art Ukraine, заступник директора Мистецького Арсеналу (Київ).

 

Координатор від Музею сучасного мистецтва (MOCAK)

Агнєшка Хирович