ЧИТАТИ ДАЛІ: 10 книжок, які варто дарувати на зимові свята
Пропонуємо вашій увазі 10 книжок, які не тільки стануть окрасою домашніх книжкових полиць, а й можуть потішити якісним і цікавим текстом.
Існує печально відомий жарт про те, що подарунки бувають хороші, погані та книжка. Проте й книжка може бути хорошим подарунком, якщо її дібрано зі смаком. Пропонуємо вашій увазі 10 книжок, які не тільки стануть окрасою домашніх книжкових полиць, а й можуть потішити якісним і цікавим текстом.
Юрій Андрухович. Лексикон інтимних міст
Зовсім нещодавно видана книга Юрія Андруховича стане чудовим подарунком для всіх без винятку категорій читачів — любителів художньої літератури, документалістики, есеїстики, подорожей і навіть поетичного шарму та вишуканої стилістики. Книжка ошатно надрукована (поліграфія справді чудова — використано папір Munken, який, до речі, обрала для запрошень на весілля принцеси Вікторії шведська королівська сім’я), її справді приємно тримати в руках, і без сумніву вона буде добрим джерелом вдумливого читацького задоволення. Розлогіший відгук на «Лексикон» вже друкував ART Ukraine: http://www.artukraine.com.ua/ukr/articles/712.html
Тарас Прохасько. БотакЄ
Іще один чудовий «гросбух» іще одного чудового письменника з Івано-Франківська Тараса Прохаська, письмо якого критики порівнюють з прозою Маркеса. Надзвичайно світла, позитивна і мудра книжка, до якої ввійшли всі основні твори автора: від повістей до оповідань і колонок. Сам автор у передмові пише: «У ботаніці мене завжди приваблювала передовсім флористика. Флористика займається описом того, які рослини живуть у певному місці. Описує таким чином різноманітність форм життя у різноманітності місцевостей. Вона не цікавиться ні внутрішньою будовою організму, ні тонкими хімічними процесами. Вона навіть не надто дошукується причин різноманітності. «Ботакє», — кажуть у наших горах. Бо так є. Тексти, зібрані в цій книжці, дещо нагадують принципи флористики. В них важко знайти якихось концепцій, висновків чи пояснень. Вони просто намагаються бути нагадуванням про нескінченну різноманітність життя, життів, днів, годин. Якщо під час читання цієї книжки таке відчуття з’явиться, то я буду вдячний від імені цих текстів. Як вдячний усім, хто вірить у безпричинну потребу різноманітності, книжок, читання... Бо так є».
Олександр Бойченко. Аби книжка
Сашко Бойченко в українській літературі заслужено вважається людиною з найкращим почуттям гумору. У його творах ви знайдете відголоски Довлатова, Чехова, Сократа і дяді Васі з найближчої взуттєвої майстерні. Написані переважно на актуальні, в тому числі й політичні, теми, ці тексти порадують вас здоровим цинізмом, блискучою ерудицією автора і справді небанальним поглядом на речі, які відбуваються навколо нас. Погодьтеся, об’єднати в одному тексті давньоримського діяча Публія Катона і Віктора Януковича — непросто. Катон, звісно, постає у кращому світлі. Аби всі могли зрозуміти, наскільки дотепними й влучними є тексти автора, наведу тільки анотацію до книжки, навіть її вистачить: «„Аби книжка” постала, аби було. Хоча бути, як і решта всього, що є на світі, не мусила. Автор дякує дружнім газетам і журналам (а це «Молодий Буковинець», «Post-Поступ», «УЖ» і «Країна») за сторінки, вперше надані під зібрані тут тексти, та за виплачені гонорари. З поваги до читачів автор, зрозуміло, волів би обмежитися винятково гонорарами, уникаючи публікації текстів. Але наразі аж про такі досконалі видання залишається тільки мріяти».
Ольга Токарчук. Веди свій плуг понад кістками мертвих
Цей роман підійде любителям актуального, трендового чтива. Ольга Токарчук — культова польська письменниця, саме за цей роман вона отримала найпрестижнішу польську літературну нагороду — NIKE. Роман, написаний у жанрі детективу, має не надто захопливий і карколомний сюжет, проте цікаву тему — вегетаріанство і пов’язане з ним (як протилежність) вбивство тварин. Погодьтеся, як для художнього твору — це досить нове. У відлюдній місцині починають вмирати люди. Ті люди, які жорстоко поводилися з тваринами. Невже це тварини мстяться? Ну і плюс вищий пілотаж художнього письма Ольги Токарчук. Читайте, не пожалкуєте!
Василь Махно. Зимові листи
А тепер — любителям поезії. Аз грішний все не здолаю лінощі, щоб написати ґрунтовну рецензію на цю книжку, а варто. Варто, бо нова збірка віршів Василя Махна — українського поета, який мешкає в Нью-Йорку, — на мій погляд, є найкращою поетичною книжкою року, що минає. І це завдяки всьому: й формі, й змісту, і майстерності, й оформленню. Та ще й назва така, що, погодьтеся, саме на Різдво дарувати. Цю книжку раджу обома руками — ніколи ще в українській поезії так органічно не звучали американські мотиви, дуже рідко коли рима могла бути такою легкою, а зміст — таким настроєвим та іронічним. Що тут говорити, почитайте кілька рядків з вірша «Нью-Йоркська зима»:
Голуб нью-йоркський летить над Бродвеєєм.
Ханука світить свічки для євреїв.
Брайтон скуповує водку і чай.
Знову Різдво — три царі — Й поліцейські
світять мигалки: зірки вифлеємські.
Знову розпродаж і знову печаль
(…)
Десь на Бродвеї розпродаж товарів.
Блудить Бродвеєм зима як товариш.
Значить Нью-Йорк зачекає на сніг
просто життя засвітилось вогнями
і не потрібно цих слів поміж нами
а над дитятком — вухо і ріг.
Умберто Еко. Празький цвинтар
Одна з найочікуваніших книжок від одного з найпопулярніших авторів світу є в українському перекладі. Любителі інтелектуального детективу, постмодерної гри, «густої прози» неодмінно зрадіють такому подарунку. Детальніше про «Празький цвинтар» ART Ukraine вже писав: http://www.artukraine.com.ua/ukr/articles/629.html
Марцін Свєтліцький. 64 вірші про горілку і папіроси
Якщо серед ваших знайомих водяться люди, котрі люблять сипати влучними цитатами, цінують різкість, брутальність і нігілізм, тоді їм стане до вподоби збірка віршів Марціна Свєтліцького. Як вже зрозуміло з назви, в українській книжці Свєтліцького ми знайдемо 64 вірші — про тебе й про мене, про неї й про нього, але про горілку й сигарети теж, так само як про сонячну Домінікану й гамбургери. Народжений 1961-го, Марцін залишається вічним панком, постпанком, постімпресіоністом, ілюзіоністом, героєм кримінальної хроніки і літературних рецензій, жителем Кракова, який не має паспорту, музикантом, пияком і радіоведучим, улюбленцем усіх своїх десяти друзів, ворогом польської ідентичності й одним з найліпших польських поетів останніх десятиліть. Польський Джим Морісон в мініатюрі, не більше й не менше. Докладніше про книжку тут: http://www.artukraine.com.ua/ukr/articles/535.html
Еміль Сьоран. Допінґ духу
Я думав, що ця книга стане інтелектуальним бестселером. Цілком можливо, ще й стане, бо в певних колах особа румунського (французького?) філософа Чорана (Сьорана?) настільки міфологізована, що здатна бути предметом культу. Зізнаюся: я купив і читав цю книжку. Але не дочитав. Справді, Сьоран блискучий есеїст, котрий лаконічно й навіть поетично може висловити дуже глибоку думку. Справді, переклад Ірини Славінської (маю на увазі українську мову видання) чудовий. Але чомусь мені не пішло — можливо, просто тому, що ця книга потрапила мені в руки не в той час і не під той настрій. Я передарував її розумнішій людині (ну гаразд, не впевнений, що розумнішій, але точно посидючішій) — і її щастю не було меж. Тож ви теж маєте шанс когось вразити порцією добірного інтелектуалізму.
Наталка Сняданко. Гербарій коханців
Новий роман Наталки Сняданко стане до смаку людям, котрі цінують плавність, розміреність і внутрішній спокій (ото загнув!) письма. Блискуче виписані психологічні портрети, сюжет із еротичними лініями, антистереотипні ситуації — словом, все те, що треба для приємного читання. Плюс чи не вперше в українській літературі піднята тема інвалідності як соціальної та особистої проблеми. Наталка Сняданко, яка мала імідж «анти-Забужко» (вже привабливо, еге ж?), із кожним новим романом стає все іншою й іншою, і передбачити, якою буде її наступна книжка — вже неможливо. Та, що завжди дивує, приємно здивує читачів і «Гербарієм коханців».
Письменники про футбол. Антологія
Наступний рік у нас пройде під знаком футболу, і прихильникам гри мільйонів теж треба щось запропонувати. Більшість шанувальників футболу у нас шанують цей вид спорту не на футбольному полі чи в спортзалі, а розлігшись із пивом перед телевізором. Тож і книжка їм в руки. 11 цікавих історій від провідних сучасних українських письменників, що закручені навколо футбольної теми, будуть цікаві не тільки фанатам, а й усім, хто любить легке, сюжетне й цікаве чтиво.
Веселих свят! ;)
Андрій Любка