ЩОДЕННИК ARSENALE: Білл Віола. «Я не вибирав відеоарт, це він обрав мене»

Представляючи читачам Білла Віолу, зважимося нагадати, що він — найвідоміший та провідний творець відеоарту, власне — піонер цього жанру мистецтва. Його роботи неможливо сплутати ні з якими іншими — їхньою характерною рисою є надзвичайно прискорена кінозйомка, завдяки чому виникає ефект «рухомих живописних картин». Головними ж темами для митця завжди лишаються людська свідомість та досвід ­— народження, смерть, любов, емоції, духовність. Трансцендентність його робіт зумовлена впливом східної філософії, а загальна естетика — мистецтвом Відродження. Побачити на власні очі одну з найвідоміших робіт Білла Віоли можна в Києві, на ARSENALE 2012.

Білл Віола

Стаття з ART UKRAINE № 3(28) травень-червень 2012. Рубрика ІНТЕРВ'Ю

 

Білл Віола. Відео- та звукоінсталяція «Пліт». Мистецький Арсенал. ARSENALE 2012

Відео- та звукоінсталяція «Пліт» (The Raft) представляє групу з 19 чоловік різної етнічної та соціальної приналежності, котрі перебувають в однакових умовах, коли їх несподівано вражає струмінь води зі шлангу високого тиску. Дехто миттєво валиться з ніг, а дехто наважується протистояти раптовому затопленню. Вода починає все поглинати, тіла побиті потужним потоком, а на обличчях неприховано відображені стрес та агонія, спричинені холодною, жорстокою силою води. Люди чіпляються один за одного, немов фізична боротьба зводиться до найголовнішого — встояти вертикально. Аж раптом течія вщухає, залишаючи по собі шлейф страждань, болю та збентеження. Персонажі потроху повертаються до тями, хтось плаче, хтось все ще завмер у позі захищення від стихії, а дехто надає допомогу тим, хто впав до їхніх ніг.

 

Віра Ганжа Можу припустити, чому вас зацікавила Київська бієнале — зокрема, гаслом «Найкращі часи, найгірші часи…», адже тема часу — одна з провідних у вашій творчості. Розкажіть, будь-ласка, про роботу, яку ви представлятимете тут, у Києві?

Білл Віола Перш за все, це честь для мене — бути на Першій Київській бієнале сучасного мистецтва. Це важливий момент як для українських художників та української культури, так і для всього світу. Звичайно, мені сподобалася тема бієнале, котру запропонував Девід Елліотт, — «Відродження та Апокаліпсис». За час мого життя час і простір стали новим матеріалом для створення мистецтва.

Робота, яку я представляю тут, у Києві, називається «Пліт» (The Raft), її створено 2004 року під легким впливом картини Теодора Жеріко. Я хотів створити щось таке, що зверталося б до глобального навколишнього середовища, в якому живе все більше нас, людей, незалежно від етнічної приналежності. Мене цікавить спільність між людьми за умов, коли вони стикаються з кризою, небезпекою, красою, насильством, екстазом, стражданням, радістю, смертю та таємницею. Завдяки «Плоту» я хотів побачити, як група незнайомих людей реагуватиме на несамовитий, раптовий натиск води, що загрожує поглинути їх. Я спостерігав, як розвивалися події — від ідеї самозбереження до надання допомоги тим, хто падав. То було надзвичайно зворушливо.

Білл Віола. Квінтет здивованих. 2000. Кольорова задня відеопроекція на великий екран у темній кімнаті. Розмір проекції: 1,4 x 2,4 м; розмір кімнати може бути різним. Виконавці: Джон Мейпелд, Веба Гарретсон, Том Фітцпатрік, Джон Флек, Ден Герріті. Тривалість: 15:20 хвилинФото: Кіра Перов

 

Чому з-поміж усіх видів мистецтва ви обрали саме відеоарт? Які можливості він надає?

— Я не вибирав відео, відео обрало мене. Це сталося наприкінці 1960-х — на початку 1970-х. Воно було там, чекало, аби до нього доторкнулися. Це було чимось новим. У нього не було історії, як у кінематографа. Це було відкрите поле. Щоразу використовуючи його, я отримував щось нове. Ми самі винаходили цей новий вид мистецтва. Щойно опанувавши основні техніки, ми просто використовували наші руки та очі, а не книги або посібники з експлуатації. Ми вивчали правила, порушуючи правила. Зазвичай, коли хтось вигадує новий прийом, ми всі намагаємося копіювати його. Це був захоплюючий час. Люди були голодні до творчості.

 

Ваші роботи називають «Рухомими картинами». Вражає також їхня архітектоніка, а персонажі схожі радше на скульптури. Ви звертаєтеся до класичного мистецтва, використовуючи відеотехнологію, що є відносно новим засобом вираження. Чи сталося це інтуїтивно, або ж ви продумували подібний синтез/поєднання?

Я гадаю, ми завдаємо шкоди, якщо називаємо Відродження «старим», а цифрові медіа — «новими». Коли я вивчав добу пізнього Середньовіччя і раннього Відродження, працюючи над серією «Страсті», я зіткнувся зі «старою» новою технологією. Коли знання про зображення перспективи потрапили до Європи з країн Близького Сходу через мистецтво Стародавнього світу, їх вже використовували протягом 2000 років. Однак художники Флоренції доби Відродження опановували перспективу вперше. У XV столітті розуміння технічних деталей перспективи потребувало чотирьох років вищої освітньої програми. Сьогодні майже той самий матеріал викладають у середній школі протягом декількох тижнів.

Стосовно осмислення моїх робіт – коли я їх створюю, то всі імпульси та ідеї йдуть з підсвідомості. Наприклад, читаючи ваше запитання, я просто відсканував зображення ваших слів, і підсвідомо вони перетворилися на враження — «рухомі картини» (рух), «архітектоніка» (тілесність) і «скульптура» (людська форма). Тепер це може перетворитися на щось цікаве для мене. Ви згадали «інтуїтивність» (the light of nature – англ.) та «осмислення» (the light of thought – англ.). Це дуже важливий момент. Японці показали нам, що раціональне мислення не завжди є необхідним для успіху в розмові чи в бою. Насправді, кажуть, що краще взагалі не покладатися на нього і просто довіряти своїм інстинктам.

Білл Віола. Привітання. 1995. Відео/Звукова інсталяція. Кольорова відеопроекція на великий екран, закріплений на стіні. у затемненому просторі; посилений стереозвук. Фото: Кіра Перов


 Як на вашу думку, нові технології, що розвиваються стрімко, із кожним днем, надають митцям більше свободи або ж посилюють контроль над ними?

Знову ж таки, я вважаю, що тут питання технології, хоча і є вагомим, та все ж не вирішальним. 2005 року ми з сім’єю вирушили в Дарамсалу, до Індії, на приватну аудієнцію до Далай-лами. Якось я запитав його про технології, які я використовую, зокрема, про те, як вони затемнюють розум та привертають нашу увагу до тривіальних дрібниць. Він одразу ж заявив, що сутність полягає не в самій технології. Показуючи мені виделку, він сказав: «Якщо моє серце наповнене любов’ю, я нагодую тебе поживною їжею за допомогою цієї виделки, але якщо воно сповнене ненавистю, я можу тебе нею вбити». Він продовжував пояснювати: «Справа не в технології, а в намірах користувача, ось що важливо».

 

— Одного разу ви сказали, що відео дає відчуття реального часу і для самого художника, котрий дивиться на себе у процесі створення роботи, і це надзвичайно хвилюючі моменти. Тож кожен проект для вас є викликом або уроком щодо самого себе?

Це радше можливість подивитися на себе з іншої точки зору. Іноді це може бути важко або навіть боляче, але важливо зрозуміти, що люди постійно змінюються, структура їхніх думок, почуттів, ідей і вірувань змінюється впродовж усього життя. Найважливішим аспектом людських істот є здатність змінити свої думки, якого б розчарування це не завдавало. Для художника є життєво необхідним продовжувати рухатися вперед, продовжувати зростати, працювати, долаючи труднощі або біль, замість того щоб намагатися його сублімувати. Ми всі зазнавали невдачі свого часу, і саме це робить нас сильнішими. Як казав філософ Ніцше: «Те, що тебе не вбиває, робить лише сильнішим». Молоді люди сьогодні повинні бути безстрашними, аби показати нам шлях.

 

Виконавчим директором Bill Viola Studio є Кіра Перов — дружина та надійний помічник Білла Віоли, з якою митець працює разом із 1978 року. Відтоді Кіра займається документацією та збереженням усіх робіт, редагуванням усіх публікацій, організовує та координує усі міжнародні виставки чоловіка.

У переважній більшості робіт Білла Віоли фігурує вода. Однією з причин є випадок, що стався з художником ще в дитинстві. Під час сімейного відпочинку в горах хлопчик ледь не потонув у озері, але цей досвід він описує як «найпрекрасніший світ, що будь-коли бачив».

1995 року на 46-й Венеційській бієнале Білл Віола представляв США з серією «Поховані секрети», до якої входить одна з найвідоміших його робіт «Привітання» (The Greeting), що є сучасною інтерпретацією фрески флорентійського майстра Понтормо (Якопо Каруччі) «Зустріч Марії та Єлизавети».

Уже в студентські роки Білла Віоли його відео експонувалися разом із роботами Нам Джун Пайка, Брюса Наумана, Річарда Сьора, Пітера Кампуса — першовідкривачів відеоарту.

 

 

Віра Ганжа



06.02.2019

10.12.2018

07.12.2018

06.12.2018

05.12.2018

04.12.2018

03.12.2018

03.12.2018

30.11.2018

29.11.2018