Арт-щоденник Книжкового Арсеналу. День 1 (20 квітня)

ART UKRAINE переходить у «книжковоарсенальний» режим! Протягом цих п’яти днів ви майже не побачите на нашому сайті звичних мистецьких новин, натомість ми оперативно публікуватимемо звіти з найцікавіших арт-подій VI Книжкового Арсеналу. У першому випуску за 20 квітня – про старт фестивалю, артбук-сувій особливого художника, поетично-«повітряний» перформанс та інше.

 


 

О 16:00 розпочалася прес-конференція з нагоди відкриття VI Книжкового Арсеналу. Із представниками засобів масової інформації зустрілися: директор «Мистецького Арсеналу» Наталія Заболотна, керівник служби стратегії та музейного планування «Мистецького Арсеналу» Антон Дробович (виступив у ролі модератора), координаторка «Книжкового Арсеналу-2016» Оксана Хмельовська, директор Польського інституту в Україні Єва Фігель, віце-президент Франкфуртського книжкового ярмарку Тобіас Фосс, письменник Ульф Старк (Швеція), письменник і куратор проекту «Чотири архіви» Юрій Андрухович.

 

Тут і далі фото Кирила Гайдая-Роскошного

 

Цьогоріч на 11 тисячах м2 Мистецького Арсеналу розгорнулися 150 видавництв, які презентують на Книжковому Арсеналі близько 400 новинок. Участь у фестивалі беруть 60 іноземних авторів.

 


 

У 2016-му роль координатора фестивалю вперше взяла на себе журналістка, одна із засновниць видавничого інтернет-порталу «Читомо» Оксана Хмельовська. Натомість в альтернативу одноосібному лідерству відповідальність за окремі напрями програми розподілили між окремими кураторами – Ольгою Жук (міжнародна програма), Юлією Козловець (дитяча програма), Оленою Брайченко (програма «Къырым»), Анастасією Євдокимовою (поетична програма «Перехідність»), Євгеном Стасіневичем (спецпрограми), Юрієм Андруховичем (проект «Чотири архіви»).

 


 

«Ми щасливі, що Книжковий Арсенал вже вшосте відбувається в стінах Мистецького Арсеналу. Така кількість міжнародних гостей свідчить про те, що фестиваль вже досягнув європейського рівня. Тут знайдуться події до смаку кожного. В добру путь!» – наголосила Наталія Заболотна.

 


 

О 17:00 у Залі мальованих історій відбулася презентація арт-бука Микити Сторожкова «Візуальні мантри» від видавництва «Nebeskey». Про особливого художнника із ДЦП, який малює у зошитах загадкові символи, ви могли дізнатися із нашої минулорічної публікації. Саме таким чином, – через повідомлення в інтернеті, – директор видавництва Максим Прасолов знайшов Микиту і запропонував йому попрацювати над проектом. Презентація мала неформальний характер – кожен охочий міг підійти до митця і вільно поспілкуватися з ним.

 


 

«Візуальні мантри» випущено в унікальному для сучасного видавничого ринку форматі сувоя. Прасолов зазначає, що такий підхід найперше повинен викликати у читача асоціації із давньоєгипетською Книгою мертвих. В основі видання лежить один із зошитів із малюнками Сторожкова, розвороти якого довелося сфотографувати і видрукувати на папері. Однак після цього малюнки значно втратили в якості, тож з’явилася ідея зробити книгу на тканині.

 


 

Сам Микита називає власний стиль сумішшю символів із сакральних текстів на давніх мовах. Всі малюнки виконані ручками різних кольорів. «Мантри – тому, що в цих символах є елемент повторюваності. Крізь них прозирає погляд Бога», – вважає він.

 

Микита Сторожков і Максим Прасолов

 

За годину, о 18:00, у залі «Фарби» видавництво «ArtHuss» презентувало книгу «Сучасне мистецтво України. Портрети художників» за участі його директора Костянтина Кожем’яки, авторки Галини Скляренко, художників Віктора Сидоренка та Тіберія Сільваші, арт-дилера Ігоря Абрамовича та мистецтвознавця Олександра Найдена. Видання вже презентувалося на минулому Книжковому Арсеналі, однак цього року його вирішили перевипустити в українському перекладі та доповненому варіанті. В нову версію «Портретів...» Скляренко включила есе про Арсена Савадова, яке не потрапило до оригінального видання «із суб’єктивних причин». Важливу допомогу в перекладі тексту на українську надав редактор книги Максим Добровольський.

 


 

Як зазначили учасники презентації, проект може отримати продовження, в якому автор приділить увагу більш молодому поколінню українських художників. «Я намагалася написати доступну, не академічну книгу про художників», – повідомила авторка. «Добре те, що тут немає відчуття рейтинговості. Адже за такого стану справ найчастіше і складається враження того, що автор намагається протиснути “своїх”», – додав Віктор Сидоренко.

 


 

У цей час Клуб ілюстраторів Pictoric відкривав виставку ілюстраторів із України та Франції за участі виконавчого директора Французького інституту в Україні Матьє Ардена.

 



Перший день VI Книжкового Арсеналу завершився музично-літературним перформансом Мирослава Лаюка «Воздух» на подвір’ї Мистецького Арсеналу. Ніби назло морозяній погоді фінальну крапку в ньому поставило спалення аркушів із віршами автора.

 

 

 

День 2

 

День 3

 

День 4


Виставки (Фотозвіт)