15 документальних фільмів про митців та мистецтво, з яких варто почати
Аби ви не надто розслаблялися на зимових канікулах, ми підготували добірку документальних фільмів про митців, мистецтво й те, як перші створюють друге. 15 фільмів, які Art Ukraine пропонує до вашої уваги, дозволять вам стати свідками творчого процесу Пікассо, побувати на 736-годинному перформансі Марини Абрамович, зсередини доcлідити функціонування Національної галереї в Лондоні та поспілкуватися з Бенксі. Від класики до стріт-арту, від Вермеєра до Поллока — обирайте фільм собі до смаку.
1.
Жан-Мішель Баскія: променисте дитя
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child
Режисер: Тамара Девіс
(2010)
Захопливий документальний фільм, який досліджує життя та творчість американського художника Жана-Мішеля Баскії. Баскія прославився спершу як графітист в Нью-Йорку, а потім, в 1980-их, як успішний неоекспресіоніст. Знята близькою подругою художника Tамрою Девіс, стрічка містить рідкісні кадри та інтерв'ю з сучасниками Баскії в центрі Нью-Йорка 80-х років.
2.
Таємниця Пікассо
Le mystère Picasso
Режисер: Анрі-Жорж Клузо
(1956)
Цей гучний фільм документує творчий процес Пабло Пікассо. Використовуючи спеціально розроблене прозоре полотно, камера крок за кроком слідує за майстром, розгортаючи перед глядачами таємницю творчого методу одного з найвідоміших художників 20-го століття. Просто перед камерою митець створює, а потім знищює 15 оригінальних творів на склі.
3.
Марина Абрамович: У присутності художника
Marina Abramovic: The Artist Is Present
Режисер: Меттью Ейкерс
(2012)
Документальний фільм розповідає про підготовку Марини Абрамович до своєї ретроспективної виставки в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (яка стала найбільшим перформансом в історії MoMA). Її відвідувачі змогли не лише побачити, а й особисто взяти участь у реконструкціях самих знакових і провокативних перформансів художниці, один з яких тривав 736,5 годин!
4.
Національна галерея
National Gallery
Режисер: Фредерік Вайзман
(2014)
Фільм дає змогу зануритися в дивовижну атмосферу Національної галереї в Лондоні — одного з найвідоміших музеїв світу з приголомшливою колекцією полотен да Вінчі, Рембрандта, Тернера та інших. Кінорежисер Фредерік Вайзман зсередини досліджує механізми роботи сучасних культурних інституцій, документуючи адміністративні збори галереї та висвітлюючи її функції.
5.
Ай Вейвей: Ніколи не вибачайся
Ai Weiwei: Never Sorry
Режисер: Елісон Клаймен
(2012)
Розглядаючи життя та творчість одного з найбільш незрозумілих персонажів світу мистецтва, фільм пояснює, чому і як Ай Вейвей використовував свою провокаційну художню практику аби привернути увагу до проблем у своїй рідній країні — Китаї. Цей шлях привів митця до численних зіткнень з самодержавним урядом Китаю і в кінцевому рахунку — до ув'язнення та переможного виходу на волю.
6.
Луїза Буржуа: Павук, коханка та мандарин
Louise Bourgeois: The Spider, the Mistress and the Tangerine
Режисери: Маріон Кажорі, Емі Воллах
(2008)
Луїза Буржуа — відома американська скульпторка, живописець і графік. Фільм розповідає про виставку Буржуа на Венеціанській бієнале 1993 року та містить архівні кадри і матеріал, відзнятий в нью-йоркській майстерні і будинку художниці впродовж 1990-х і нульових. Оповідання зосереджується навколо численних інтерв'ю Буржуа та її рідних, що чергуються з довгими відеозамальовками її творів.
7.
Баухаус: Обличчя двадцятого століття
Bauhaus: The Face of the 20th Century
Сценарій: Френк Вітфорд
(1994)
Фільм простежує розвиток руху Баухаус від його зародження в Веймарі у 1919 році до створення школи в Дессау та, зрештою, її останнього пристанища в покинутому заводі в Берліні. Вища школа архітектури та дизайну "Баухаус" — один з найвражаючих освітніх рухів в мистецтві ХХ століття. З нею пов'язані, зокрема, такі гучні імена, як Ханс Майєр, Людвіг Міс ван дер Рое, Василь Кандинський та Пауль Клее.
8.
Хто в біса такий Джексон Поллок?
Who the #$&% Is Jackson Pollock?
Режисер: Гаррі Мозес
(2006)
Невигадана історія про жінку на ім'я Тері Хортон, далекомагістрального водія з Каліфорнії, яка придбала картину за 5 доларів в комісійному магазині, аби незабаром довідатися, що це може бути твір культового художника ХХ століття Джексона Поллока. Дізнавшись, хто такий Джексон Поллок, Хортон усіма засобами намагається переконати громадськість у тому, що полотно — це оригінал.
9.
Вермеєр Тіма
Tim’s Vermeer
Режисер: Теллер
(2014)
Американський винахідник Тім Дженсон аналізує революційну техніку живопису нідерландського митця 17-го століття Йоханнеса (Яна) Вермеєра. Мета Дженсона — з'ясувати, як художник зміг створити фотореалістичні твори більш ніж за сто років до винаходу фотоапарата. У пошуках відповідей Дженсон подорожує Нідерландами та Англією, зустрічається з художником Девідом Гокні, відвідує Букінгемський палац, де зберігаються роботи майстра.
10.
Імз: Архітектор і художник
Eames: The Architect & The Painter
Режисер: Джейсон Кон
(2011)
Архітектор та дизайнер Чарльз Імз і його дружина Рей, художниця, були двома найвпливовішими законодавцями мод Америки. Пара зробила дуже значний внесок в сучасніу архітектуру, дизайн меблів та мистецтво. Використовуючи архівні матеріали та нові інтерв'ю з друзями, співробітниками і експертами, цей чудовий фільм розповідає їхню історію.
11.
Вихід через сувенірну крамницю
Exit Through the Gift Shop
Режисер: Бенксі
(2010)
Фільм розповідає неймовірну, але правдиву історію про те, як Тьєррі Ґуетта, ексцентричний емігрант французького походження з Лос-Анджелесу, заповзявся відшукати Бенксі та взяти в нього інтерв'ю. Документальні кадри у фільмі зняв сам Ґуетта, який мав звичку знімати все, що відбувалося навколо нього, а після знайомства зі стріт-артом багато років знімав різні художні акції вуличних митців.
12.
Місьє Рене Магрітт
Monsieur René Magritte
Режисер: Адріан Мабен
(1978)
Режисерові цього фільму вдалося проникнути всередину фантастичного і повного загадок світу видатного бельгійського сюрреаліста Рене Магрітта. Він немов пазли, складає воєдино картини художника, спогади з його дитинства, речі, що належали йому за життя, фрагменти старих фільмів та інтерв'ю, аби максимально повно відтворити портрет унікального художника і людини.
13.
Звалище
Waste Land
Режисери: Люсі Уокер, Карен Харлі, Жуан Жардім
(2010)
Лишивши свій дім у Нью-Йорку, художник Вік Муніс повертається на батьківщину в Бразилію, аби відобразити найбільше сміттєве звалище у світі Жардім-Грамашо, розташоване на околиці Ріо-де-Жанейро, та її мешканців — катадорес, що займаються сортуванням відходів. У співпраі з ними Муніс збирався "написати" серію портретів за допомогою сміття. Фільм наочно демонструє, як сучасне мистецтво може впливати на життя людей.
14.
Викрадення Європи
The Rape of Europa
Режисери: Річард Берге, Бонні Коен, Ніколь Ньюнем
(2006)
Стрічка розповідає історію систематичного розкрадання, умисного знищення та неймовірного виживання художніх цінностей Європи за часів Третього рейху і Другої світової війни. Протягом фільму глядачі подорожують сімома країнами світу, засвідчуючи насильницький вихор, який загрожував знищити мистецьку спадщину Європи, й кропітку працю фахівці мистецтва, а також звичайних героїв, які намагалися йому завадити.
15.
Жінки. Мистецтво. Революція
Women Art Revolution
Режисер: Лінн Гершман
(2010)
Фільм досліджує "таємну історію" феміністського мистецтва, за допомогою бесід, спостережень, архівних матеріалів, а також творів художників, істориків, кураторів і критиків. Починаючи від зародження Феміністського мистецького руху в 1960-х роках, фільм охоплює основні події феміністського мистецтва й досліджує, як завзятість і мужність цих перших мисткинь істотно вплинула на культуру і мистецтво нашого часу.