Львів. Місто (не) пам’яті

Про меморіальну вуличну виставку, що присвячена 75-й річниці ліквідації гетто і Янівського концтабору у Львові пише авторка ART UKRAINE Анастасія Олексій.

 

На площі Ринок міста Львова 13 липня відбулося відкриття вуличної виставки “Львів, Lwów, לעמבערג‎, Lemberg’43: Місто (не) пам'яті”, яка присвячена трагедії винищення нацистами єврейської громади міста у 1941‒44 роках. Виставка створена в рамках програми «Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не) пережило. Меморіальні заходи до 75-ї річниці ліквідації ґетто та Янівського концтабору у Львові».

 

 

Організаторами виступили Меморіальний музей тоталітарних режимів “Територія терору” та “Центр міської історії” у співпраці із численними консультантами та перекладачами. Реалізація проекту стала можлива завдяки підтримці та участі міської ради Львова. У день відкриття було офіційно представлено виставку та проведено екскурсію задіяними локаціями для усіх охочих.

 

Проект складається із дванадцяти кубів, розставлених на місцях геноциду єврейського населення Львова. На кубах розміщені інформаційні стенди, виконані українською, англійською, польською та на івриті, із історіями окремих осіб — жертв, винуватців та свідків. Між цими трьома категоріями навмисно стерті межі, оскільки історія суб’єктивна, а саме історії реальних людей виявляють приховані обставини подій минулого. Тому основна увага була зосереджена на людях та їхніх біографіях, поза їхніми ролями: рятівник, чи врятований, разом вони відтворюють втрачені образи минулого.

 

 

Нацисти не тільки винищували єврейський народ, а й руйнували їхню культурну спадщину, намагаючись таким чином стерти будь-які сліди їхнього існування. Організатори виставки мали на меті способом маркування території міста об’єктами, що мають свою вагу, форму та розміри підкреслити матеріальність трагедії та реконструювати у пам’яті містян забуті образи минулого. “Коли говоримо про історію, то маємо на увазі віртуальне, а ці куби прив’язані до локацій, за допомогою яких ми хочемо розповісти, що відбувалося…”,  — каже Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку.

 

Історично Львів завжди був полікультурним містом і в першій половині ХХ століття пережив численні зміни влади та режимів. Саме тому питання пам’яті стоїть особливо гостро, оскільки зміна політичного ладу тягне за собою зміну ментальності. Сьогодні, у ХХІ столітті, коли безперечним є право будь-якої людини на гідне існування, в Україні відбуваються терористичні акти проти ромського населення, що й перегукується із проблематикою виставки. Тому особливо важливо нагадати про минулі трагедії та застерегти від нових.

 

 

Відвідувачем виставки може стати будь-хто, взявши путівник у музеї “Територія терору” або у центрі надання туристичної допомоги на площі Ринок. Маршрут складається із дванадцяти локацій: Площа Ринок, територія біля Оперного театру, Простір Синагог, Цитадель, на вулиці Шевченка (місце, де розташовувався Янівський концтабір), вул. Шолом-Алейхема, вул. Вітовського, 55, вул. Вугільна, проспект Чорновола,  Львівський національний університет, площа Шашкевича та вулиця Шевська, і займає близько 2,5 годин. Як зазначають організатори, планується розробити мобільний додаток, який допоможе самостійно пройти цей шлях. Наступним проектом музею “Територія Терору” стане виставка, присвячена Янівському концтабору, що відбудеться 2 вересня цього року.

 

 

 

Про авторку:

Анастасія Олексій – мистецтвознавиця.