Польська "Чутливість" в Києві: рефлексія про фотографію і досвід самоорганізації в Будинку художника

2 вересня в Центральному будинку художника в Києві стартувала колективна виставка фотографій «Чутливість», організована однойменною польською галереєю Czułość (укр. «чутливість»). Куратори виставки – Янек Замойскі, польський художник і співзасновник галереї, і директорка галереї Зузанна Кошута; співкуратори – митець Вова Воротньов і кураторка, арт-критикиня Леся Прокопенко.

 

Серія Ігоря Окунєва (фрагмент)

 

Галерея Czułość, заснована вищезгаданим Янеком Замойскі разом із художником і куратором Вітеком Орскі, функціонує у Варшаві з 2010 року як незалежний проект, що об’єднує міжнародну групу художників, котрі у своїй творчості звертаються до фотографії як медіуму. Самоорганізована вільна ініціатива, Czułość часто протиставляє себе загальному інституційному середовищу. Назва галереї – специфічна гра слів, що апелює водночас до емоційної чутливості і чутливості фотографічної плівки.

 

У проекті, представленому в Будинку художника, задіяно роботи 14 учасників: Нампея Акакі (Японія), Йоганна Вінкельманна (Німеччина), Вови Воротньова (Україна), Дмитрія Вульффіуса (Україна), Степана Ганджі (Україна), Янека Замойскі (Польща), Юри Каневського (Україна), Вероніки Лавнічак (Польща), Станіслава Леґуса (Польща), Ігоря Окунєва (Україна), Володимира Павлова (Україна), Крістіни Подобєд (Україна), Бао Тінґ (Китай), Діми Толкачова (Україна). Це митці, яких репрезентує польська галерея, і група художників з України.

 

Серія Станіслава Леґуса (фрагмент)

 

Українська сторона у проекті – це також певне об’єднання, неформальна творча спільнота, члени якої вже близько десяти років займаються спільними проектами. Зокрема, усі художники мають певний графіті бекграунд і досвід субкультурної комунікації в цій площині. «По суті нас об’єднує дружба, – зазначив Вова Воротньов, уточнивши: Це не означає, що ми виключно через фактор дружби всіх запросили, радше це суміш дружби, яка тримає нашу «молекулу», і якоїсь комплементарності, подібності підходів,  схожого погляду на фотографію».

 

За словами організаторів, тематичних або концептуальних обмежень у проекті немає. Втім, у роботах деяких митців прослідковується низка спільних векторів (робота з повсякденністю, образами і знаками міського середовища, із переосмисленим романтичним ландшафтом).

 

Твір Вови Воротньова "I Want To Believe" (фрагмент)

 

На меті проекту стоїть, в першу чергу, певна взаємна репрезентація самоорганізованих ініціатив Польщі і України, чия діяльність пов’язана із фотографією як засобом. За словами Лесі Прокопенко, проект – це свого роду «незалежне тестування можливостей репрезентації в наявному контексті». З іншого боку, «Чутливість» – це серія метафотографічних робіт, творча рефлексія про явище фотографічного, його іманентні властивості. У своїх роботах митці досліджують мову фотографії, феномен взаємодії камери-апарата і людини-виконавця.

 

Твір Йоганна Вінкельманна


Серія Крістіни Подобєд

 

«Проект представляє поле естетичного як критичний ресурс. – Зазначила Леся Прокопенко. – Це проект-практика, що, без синтетичної вимоги продукувати політичний зміст, є політичним у широкому розумінні слова, з урахуванням місця, часу і контексту».

 

Фотографії, представлені в межах проекту, виконані за допомогою різноманітних технологій: від класичної плівкової фотографії і сучасного супер’якісного фотографічного обладнання до експериментів із засобами (наприклад, роботи Ігоря Окунєва: скріншоти з відео, знятого на айпод). Спосіб друку фотографій також різниться в залежності від задуму автора.  «Раніше було простіше визначити цінність фотографії, тому що дуже багато залежало від техніки. Зараз це абсолютно вторинне, фокус перемістився чисто в інтелектуальну сферу», – коментує Вова Воротньов.

 

Тут і далі – фото авторки з відкриття

 

 

Організатори сподіваються, що виставці вдасться надати «мандруючого» формату, що сприятиме розширенню поля творчої комунікації, як безпосередньо в Україні, так і на міжнародному рівні.

 

Виставка в Центральному будинку художника триватиме до 25 вересня.