Рудольф Бурда: «Я створюю власну форму із світла та кольору»

Voloshyn Gallery представила спільну виставку скляних об’єктів чеського митця Рудольфа Бурди та українського художника Михайла Деяка «Діалог». ART UKRAINE зустрівся з іноземним учасником проекту, Рудольфом Бурдою, що також прибув на відкриття, аби запитати про унікальну авторську технологію, теорію космізму та особливості сучасного мистецтва Чехії.


Чим викликане ваше бажання створити спільний проект з українським художником Михайлом Деяком?

Певно, ми обидва мали бажання висловити наші художні ідеї через контраст форми і кольору.

 

Ваші скульптури схожі на космічні об'єкти. У цьому проекті ви досліджуєте тему космічного простору?

Всесвіт є найважливішою темою в моїй творчості. Досліджуючи її, я відчуваю силу космосу, його невичерпну енергію,нахабність, магію та неймовірну красу. У своєму мистецтві я створюю власну форму із світла та кольору, які, відбиваючись одне від одного, конструюють уявлення про безкраї небесні простори. Думаю, мої роботи мають ознаку напруги цього універсального космічного руху, проте, вдивляючись, ви все одно відчуваєте гармонію та спокій.

 

Робота Рудольфа Бурди

Усі зображення надані організаторами

 

В такому разі, чи близька вам теорія космізму, світоглядна концепція, в основі якої  уявлення про космічне призначення людини, необхідність існування та всебічного розвитку людства задля впорядкування Всесвіту?

Я багато читав про теорію космізму, проте точно знаю, що наш мозок не в змозі зрозуміти всього дві речі: Всесвіт і любов. Вони навіки залишаться таємницею навіть для світил науки та філософії. Ми можемо спостерігати за ними, милуватися, ми можемо визнавати їх вплив і брати в цьому участь, але усвідомити їх масштаб, розкрити їх походження, принципи дії – ніколи. І це чудово!

 

Виставка «Діалог» у Voloshyn Gallery

 

Ваші твори за стилем тяжіють до мінімалізму. Чим це обумовлено?

Мені подобається мінімалізм та мінімалістичний підхід у створенні предметів мистецтва. Це – моя природа, єдиний метод, в якому я можу вільно висловити свої ідеї та мистецькі наміри. Я хочу використовувати лише необхідний мінімум візуальних засобів для розкриття теми. Важливо, прибрати все зайве і замислитися над конкретикою послання.

 

Проект називається «Діалог». На ваш погляд, якими є результати вашої взаємодії із українським колегою?

Саме з цієї виставки розпочався діалог наших форм мистецтва, і кожний окремий глядач може самостійно зробити висновок, чи вдалося нам вибудувати комунікацію. Я вважаю, що взаємодія вдалася, проте сприйняття публікою – складний процес, всі відчувають побачене по-різному. Для мене «Діалог» – унікальна можливість зупинитися і почати спостерігати. Така собі форма самоусвідомлення: насолоджуватися отриманою енергією, красою, почуттями, усвідомлюючи, що поряд є цікавий «співрозмовник».

 

Робота Рудольфа Бурди

 

Які види скла ви зазвичай використовуєте?

Я користуюся натрієво-калієвим склом, Чеським богемським кришталевим склом, і унікальною технологією його нашарування, яку у світі освоїло всього декілька майстрів. Процес складається зі створення окремих скляних пластів, які потім власноруч видувають, конструюючи бажану форму. Наступними етапами є його охолодження, різання, піскоструминне покриття, нанесення срібного розчину, золотих пластин чи спеціальних фарб.

 

Нерідко у своїх роботах ви комбінуєте скло із нержавіючою сталлю. Звідки таке дивне поєднання?

Я просто обожнюю ці види матеріалів, тому використовую їх у своїх масштабних скульптурних проектах. До речі, наразі працюю над 6-метровим об’єктом під назвою BIG ROTATION, який буде виготовлено із нержавіючої сталі та кришталевого скла для компанії LEICA. Скульптуру буде розміщено у головному офісі LEICA у місті Ветцлар (Німеччина), в травні 2018. Ця комбінація матеріалів дуже цікава: полірований метал відображає навколишню дійсність, добу науково-технічного прогресу, інформаційного буму, а прозоре скло символізує дещо вічне – космічний рух і сонячне світло.

 

Робота Рудольфа Бурди

Виставка «Діалог» у Voloshyn Gallery

Скло є декоративним матеріалом. Яким чином ви створюєте з нього витвір мистецтва, а не дизайнерський об’єкт для оформлення інтер’єру?

Для моїх скляних скульптур характерні: авторська техніка,виключна чистота форми й задуму, філософська наповненість, це відрізняє їх від дизайн-об’єктів. Мені взагалі здається, що сильна ідея не потребує жодного декорування чи складних художніх засобів. Працювати допомагає жорстка дисципліна та інтуїтивне відчуття естетики. Визнаючи відсутність функціональності в мистецтві, важливо все ж таки перетягнути глядача на свій бік, аби він на хвилину забув про поняття практичності та бездумного споживання.

 

Як виглядає процес створення скляних скульптур? Скільки часу це займає?

Створення такого роду робіт – дуже складний і трудомісткий процес. Технологія передбачає використання спеціальної труби із поступовим додаванням маси скла, аби створити ефект багатошаровості. Ретельне охолодження усуває напругу та крихкість. Потім верхній шар додатково очищається шляхом різання та піскоструминної обробки. Окрім того, я маю спеціальну техніку позолочення об’єкту. Внутрішня частина моїх творів може бути сріблястою, що нагадує дзеркало, символізуючи внутрішній космос. Зазвичай кожен скляний пласт існує в декількох примірниках, з яких потім обирається найліпший.

 

Виставка «Діалог» у Voloshyn Gallery

 

Чому для вас важливо презентувати свої роботи в Україні?

Взагалі я презентую своє мистецтво і маю прихильників в різних країнах світу. Звичайно, багато виставляюся в Чеській Республіці, у відомій галереї Cermak Eisenkraft. Наразі демонструю свої твори  в Гаазі, а згодом планую виставки в США та Бахрейні. Чому я вирішив приїхати в Україну? Мені дуже сподобалася співпраця з Voloshyn Gallery на арт-шоу, тому я маю намір її продовжувати.

 

Як можете охарактеризувати сучасне мистецтво Чехії?

Чеське мистецтво має давні традиції, з якими не розлучається навіть сьогодні. Воно дуже різноманітне, барвисте, філософське і осмислене. Наші художники отримують натхнення із різних джерел, проте культурна спадщина є основою для будь-якої творчості.

 

Рудольф Бурда

 

 

* * *

Рудольф Бурда народився у 1973 році у промисловому містечку Млада-Болеслав у Центральній Європі, Чехія. У 1987-1991 роки навчався у Школі Прикладних мистецтв, у місті Турнові. У 1992 році був інтерном у Каліфорнії, США, а у 1993 заснував власну студію у Чехії. Основним матеріалом, з яким він працює є скло, яке часто використовується ним в комбінації із нержавіючою сталлю. Скляні роботи Рудольфа Бурди розкривають приховані нашарування прозорого та кольорового скла, нагадуючи про Всесвітній Океан космічних сил. Твори художника активно презентуються на міжнародних виставках, арт-шоу, а також зберігаються у численних приватних колекціях Чехії, Німеччини, Австрії, Нідерландів, Великої Британії, США та країн Середнього Сходу. Бурда живе і працює у містечку Млада-Болеслав, Чеська Республіка. 

 

 

Про авторку:

Роксана Рублевська – журналістка та авторка статей на мистецьку тематику, постійна авторка журналу Art  Ukraine.