«Український космос»: «Що тебе бісить?»

Що сидить в головах мас? Якими ідеями та образами заповнена суспільна свідомість? Все те, що сьогодні обурює, подразнює і викликає шквал роздратування, вилилося в «Український космос» – виставку та документальну п’єсу в Центрі науки та мистецтва «DIYA».

 



Зброя, національна та релігійна символіка, незмінні герої та новоспечені «герої», вишиванки-віночки та ура-патріотизм – образи, що накладаються одне на одного у просторі «Українського космосу» і одразу ж впадають в око на виставці. Ключовими точками обурення, що простежуються або ж навіть «кричать» про себе в багатьох роботах, є клерикалізація, націоцентризм та мілітаризація в українському суспільстві. На цьому наголосила кураторка проекту Яна Бачинська. Усе почалося з її особистого обурення і бажання протидіяти, яке розділили художники, задіяні у виставці (Олексій Салманов, Станіслав Перфецький, Садан, Давид Чічкан, Женя Чайковська, Назар Шешуряк, Ларіон Лозовой, Павло Хайло та інші).

 

 

Глибше розкриває та розшифровує візуальні образи експозиції документальна п’єса. Вона про те, що бісить. До списку ненависті, який по черзі зачитували учасники, потрапили: влада капіталу; вимушеність писати так, як треба, а не правду; суспільна думка; псевдогерої; успішні люди та люди, що не закінчують думку до кінця; сліпе слідування трендам; нездатність самостійно думати і багато іншого.

 



«Ці тексти написані різними людьми, більшість з яких тут просто не присутні. Хтось навіть не в Україні зараз. Їм усім було поставлено запитання: “Що тебе бісить?. Планувалося дати відповіді на них. Ці самі запитання ми продублювали візуально, і ви їх можете побачити на виставці. Це все те, що нас обурює», розповіла Яна Бачинська.

 



«Важливо було проводити цю подію саме тут, оскільки це приміщення Міносвіти. Тут є щось на зразок секцій, куди приходить молодь, умовно кажучи, творча, у якої є переконання, що тут вони будують нову Україну. І держава надає їм для цього приміщення та фінансування. Ми вирішили провести експеримент, щоб побачити, наскільки гострою буде реакція адміністрації на наш жест. Ми не намагалися робити його навмисно епатажним чи трешовим, щоб його заборонили, але така імовірність є», - додала кураторка.

 



Хоч епатажність не передбачалася, проте пожвавити публіку вдалося перформансом за участю портретів новітніх псевдогероїв з вагінами на роті. Організатори пояснюють, що зображені люди, хоч і є антагоністами, проте підтримують однакові цінності, які є суто патріархальними. Тому роти їхні були заклеєні зображенням жіночого статевого органа, яке потім учасники облизували та зривали з облич «героїв». Звісно, жодного епатажу.

 



«Ідеться про таку досить веселу гру, бо інакше про такі речі говорити, фактично, неможливо. Потрібен якийсь крок, який змістить стан свідомості, переконань, цінностей, зведе їх до абсурду на якийсь момент. І можливо, з цього можна буде рухатися далі», переконує Яна Бачинська.

 



А куди рухатися? У п’єсі, поміж численними пунктами списку того, що бісить, була проголошена ціль – свобода.

 



Виставка «Український космос» мала тривати до 30 липня, проте керівництво «DIYA» вирішило прискорити процес закриття і поставило до відома куратора, що демонтувати експозицію потрібно вже 27 липня. Яна Бачинська прокоментувала це на сторінці у Facebook:

 
«Слід сказати, що фактичне згортання виставки сталос я ще раніше, коли працівники "Дії" на свій розсуд почали виносити технічне обладнання, керуючись міркуваннями безпеки, яку нам також обіцяли забезпечити. Подібне с тавлення зберіглося і відносно окремих робіт – твір Олексія Салманова був знищений. Які пояснення ми почули від адміністрації даної “інституції”? На рахунок безпеки, про яку раніше була домовленість – це прохідне приміщення, воно взагалі не призначене для галереї. На рахунок дострокового закриття – зараз зала потрбіна для зйомок кліпу, та й після відкриття її відвідало не так багато людей. На рахунок знищення твору – “Салману можу купити лоток яєць” (матеріал роботи художника)».

 

 

 

 

 

Фото з виставки – автора

 

Про автора

 

Юлія Беба – постійний автор ART UKRAINE. Працює в журналістиці, пише про сучасне мистецтво і культуру. Займається фотографією, знімає для українських видань. Робить власні проекти.

 


Юлія Беба