World Press Photo 15: війна, лихо, любов

Найбільш знакові події, що сколихнули світ протягом минулого року, в одній виставці – World Press Photo 15. На фотографіях найпрестижнішого міжнародного конкурсу фотожурналістів: війни і революції, смерть і боротьба, життя і любов. Цьогоріч українці можуть побачити найкращі фотографії року в Національному музеї Тараса Шевченка. Організатором виставки стала «Камера Обскура».

 

Сергій Ільницький. Росія. Події (1 місце, окремі знімки)

 

Уперше Україна приймає виставку майже одразу після країни-організатора – Голландії. І це не дивно, адже минулого року наша країна таки привернула до себе увагу світу, не відпускаючи її й досі. Події Майдану, трагедія зі збитим літаком MH 17 та війна на Донбасі опинилася у фокусі об’єктивів фотожурналістів із різних країн. Знімки протистояння на Майдані та збитого літака – серед фіналістів, щоправда, їхній автор – француз Джером Сессіні.

 

Джером Сессіні. Гарячі новини (2 місце, історії)

 

Збройні протистояння країн, жорстокість Ісламської держави, проблеми трансгендерності, жахливої бідності, смертельних хвороб, економічної кризи, забруднення середовища – це навіть не повний перелік лих і катастроф, які з року в рік спіткають людство в різних країнах і опиняються в кадрі. Майже неможливо спокійно споглядати все це на світлинах – неминуче підступають емоції. Особливо підсилюють враження тексти, які мають якщо й не основне, то дуже важливе значення для розуміння. Фотографії, які цінні, перш за все, документальністю, приваблюють погляд і своєю естетичністю.

 

Дарсі Паділья. «Сімейна любов 1993-2014» (Довготривалі проекти, 1 місце)

 

Чи не найяскравіше це демонструє фотознімок, який журі визнало найкращим. На ньому зображене не лихо, а любов, щоправда, нетрадиційна. Данський фотограф Мадс Ніссен зробив фотографію пари геїв в момент інтимної близькості у невеличкій квартирі в Санкт-Петербурзі. Робота привертає увагу до важкого життя людей нетрадиційної орієнтації в Росії, які постійно зазнають дискримінації та насилля. В Україні ця проблема також на часі. Але як би хто не ставився до таких стосунків, важко не погодитися, що фотографія дійсно вражає.

 

Мадс Ніссен (фото-переможець)

 

Почесний приз у категорії «Проблеми сучасності» отримали фотографії Фатемеха Бехбоуді, на яких зображено матерів, що понад 20 років чекали повернення тіл своїх синів з війни, яка відбувалася між Іраном та Іраком у 1980-1988 роках. Під час бойових дій понад 10 000 іранців були оголошені безвісти зниклими. Тіла й донині шукають і повертають рідним.

 

Томас ван Хаутрів, Бельгія. Проблеми сучасності (2 місце, історії)

 

Саркер Протік. Бангладеш. Повсякденне життя

 

Жун Хой Чен, Китай. Проблеми сучасності. 2 місце, окремі знімки

 

Інші світлини не менш достойні і так само заслуговують на увагу. Не лише негативні й трагічні моменти можна побачити на World Press Photo 15. Тут також є фотографії, які надихають та вселяють надію, трохи розбавляючи загальну атмосферу жахів і жорстокості. Це окремі історії та, звісно ж, спорт і природа, якими закінчується виставка.

 

Саркер Протік. Бангладеш. Повсякденне життя (2 місце)

 

Сергій Ільницький. Росія. Спорт 2 місце, історії

 

Ананд Варма. США. Природа. 1 місце, історії

 

У перелік фіналістів цього року українські фотожурналісти не потрапили, але організатори спільно з Телевізійною Службою Новин ТСН надали їм можливість продемонструвати свої роботи в рамках виставки «Український виклик», що розмістилася в сусідньому залі. До експозиціх потрапили 15 фотографій із гарячими подіями в нашій країні, які українські автори надсилали на конкурс World Press Photo. Яка з них є найкращою – визначить голосування на сайті photo.tsn.ua, до якого можуть приєднатися усі охочі.

 

Переверзєв Олег. Ломакін Андрій

 

Малолєтка Євген

 

Побачити найкращі зразки світової фотожурналістики і пройнятися зображеними історіями можна на виставці World Press Photo 15 та «Український виклик» в стінах Національного музею Тараса Шевченка до 30 червня.

 

Фото робіт з виставок World Press Photo 15 та «Український виклик» – автора