Живопис Івана Труша
У київській галереї “Ню Арт” триває виставка основоположника львівської живописної школи Івана Труша. За рахунком це сьома частина проекту “10 видатних українських художників ХХ століття”, який присвячений представленню творчості непересічних для історії українського мистецтва авторів. До експозиції входять живописні твори майстра з приватних колекцій Києва, Львова та Рівного, що дає можливість ознайомитися з масивом робіт, які не представлені в музейних залах. У рамках виставки здійснюються екскурсії, що знайомлять глядача з персоною Івана Труша, історико-культурними умовами його діяльності та безпосередньо з представленими живописними творами. Виставку можна переглянути до 8 грудня.
Іван Труш, корифей львівського художнього осередку, знаковий для української культури не лише своїм художнім внеском, а й громадською діяльністю. Художник є одним із основоположників живописної школи Галичини, де й до сьогодні на засадах кольорових контрастних відношень навчають студентів у Львівській академії мистецтв. Творчості майстра присвячено безліч праць, які висвітлюють спадок митця та його роль у культурному розвитку України. Проте всю багатогранність особи Івана Труша можна оцінити всього лише поглянувши на його живописні твори. В експозиції галерейного простору представлені різноманітні живописні цикли, які присвячені розв’язанню тієї чи іншої художньої проблематики. Перш за все це пейзажні твори, галерея портретів сучасників, етюдні замальовки рослин, документація подорожей художника до Єгипту тощо.
Сфінкс. Труш І. І. (1869-1941). 1912. картон, олія, 14х22
Становлення творчої особистості митця відбувалося на зламі ХІХ – ХХ століть, що відбилося на його пошуках художньо-виражальних засобів. Навчаючись у Кракові, Іван Труш переймає імпресіоністичну кольорову схему, де основним завданням є передача світло-кольорових ефектів залежно від освітлення. При цьому, деякі його портрети (портрет митрополита Андрея Шептицького 1900 – поч . 1910-х рр.) ще несуть відбиток попередньої епохи і характерні певною сухістю формотворення. Більшою мірою художню манеру розкривають пейзажні мотиви, які художник наділяє ліричним настроєм, водночас вирішуючи проблеми природного освітлення.
Виставка робіт Івана Труша у галереї "Ню Арт"
Притаманним для художника є опрацювання певного мотиву, який повторюється із полотна в полотно у широко форматних або ж у ескізних формах. До прикладу, хрестоматійна для творчості ІванаТруша “одинока сосна” знайшла своє вирішення в багатьох роботах майстра і стала не лише об’єктом для відпрацювання кольорових і світлових ефектів, а й втіленням певного поетичного настрою митця.
Верба. Труш І. І. (1869-1941). 1922. картон, олія, 69,1х100,6
Багатьох дослідників зачепила тема одвічної одинокості дерева на полотнах і в більшості випадків цей мотив пов’язували з особистісною драмою майстра. Проте ліричний настрій полотен пов’язаний не лише із філософсько-алегоричним трактуванням ідеї. Перш за все, поетичність образу звучить завдяки колориту, який втілює певний час доби: холодні сизі сутінки, жовтогарячий полудень, рожевий світанок. Кольорову палітру формують контрастні поєднання теплих та холодних кольорів, що покликані посилити звучання одне одного. А завдяки пластичному енергійному мазку майстра створюється особливий ілюзорний ефект, який підсилює предметність зображення.
Дніпро. Труш І. І. (1869-1941). поч.1920-х. картон, олія, 49х69,5
Цікавими є етюдні замальовки різноманітних рослин, у яких живописними методами досліджено пластику окремого пелюстка, квітки загалом, стебла, листочка. В узагальнених плямах квітів художник віднадходить форму завдяки кольоровим та тональним відношенням. У невеликих за форматом полотнах можна відчути роботу художника, швидкість мазка, яким він намагаєтьсяспіймати та намітити форму. Справді, особливо зворушливо виглядає в експозиції ця я серія живописних творів, оскільки співставивши її з іншими монументальними та нібито філософсько глибшими творами, глядача зачіпає безпосередність, миттєвість сприйняття живої рослини.
Виставка робіт Івана Труша у галереї "Ню Арт"
В експозиційних залах галереї втілено намагання шляхом розвіски живописного спадку Івана Труша виразити широту творчих інтересів художника. Калейдоскоп творчих пошуків та особистих переживань представлено в усій можливій широті. Унікальність виставки полягає у її короткочасній доступності оку глядача, оскільки по закінченню усі твори повернуться до приватних колекцій з усієї України.
Виставку можна переглянути до 8 грудня