Стрімкі Сни

Пропонуємо вам кураторський текст Наталії Філоненко до її нового проекту «Швидкі сни», яким відкривається арт-центр Я. Гретера

Кого з нас не будили вранці, перервавши сон на найцікавішому місці? Зазвичай це відбувається на п'ятій, останній фазі швидкого сну. Якщо людину розбудити саме в цей час, то у більшості випадків можна почути розповідь про яскраве сновидінні. Швидкий сон ще називають парадоксальним сном, тому що на цій стадії електричні коливання нагадують стан неспання, але разом з тим людина знаходиться у повній нерухомості. Тільки очі здійснюють швидкі рухи під заплющеними повіками.

Швидкий сон перервати важче, ніж повільний, хоча саме ця фаза сну ближче всього до порогу неспання. Припускають, що швидкий сон забезпечує функції психологічного захисту, обробку та збереження інформації, її обмін між свідомістю та підсвідомістю. Спляча людина не тільки бачить сни, а й емоційно реагує на їх зміст.

Люди воліють розмежовувати враження, отримані під час сну і наяву. Однак сни впливають на наш стан неспання, а події дня - на зміст снів. Чіткої межі між ними не існує. Люди, що побували на краю смерті, стверджують, що досвід, який вони пережили в передсмертному сні, був абсолютно виразною реальністю.

Сон - це ілюзія, і реальність - теж ілюзія, при цьому будь-яка ілюзія здається цілком реальною. Кожен може тільки наближатися до Істини, ніколи не опанувавши її цілком. Всі ми є мінливими об'єктами у мінливому середовищі. Ми схоплюємо поверхню незрозумілих взаємодій, активованих невідомими силами. Уві сні і наяву ми - мимовільні спостерігачі, перед якими проходять калейдоскопічні картини Буття.

За кожним із нас тягнеться шлейф нескінченних образів, отриманих у стані активності і сну. Це наші безпосередні переживання, і їх цінність багато в чому визначається можливістю зберегти їх у пам'яті. У реальному житті все просто: техніка дозволяє нам документувати, створювати і накопичувати запаси радісних спогадів. Фото і відео образи стають важливим внеском душевного капіталу - вони надають вагу навіть швидкоплинному враженню.

Сновидіння, на жаль, ніяк не можна документувати, навіть власні, а тим більше, немислимо проникнути у чужі. Поки ж психологи рекомендують відразу ж після пробудження згадати свій сон, записати його у щоденник сновидінь і розшифрувати цей закодований сигнал, який допоможе пізнати власне «Я». Художник у даній ситуації має явну перевагу - він здатний використати образи з сну, матеріалізуючи їх різними художніми засобами.

Картини, фотографії, і скульптуру, що представлено на виставці, можна розглядати як візуалізацію найрізноманітніших снів. За К. Юнгом, сновидіння - це залишкова психічна діяльність під час сну. Думки, враження та настрої попередніх днів проектуються на екран свідомості, в результаті ці ілюзорні явища може бути представлено у достатньо реалістичних образах. Але часто звичайні враження складаються у незвичайні комбінації, тоді вони перетворюються у сюрреалістичні сюжети. Елементи для поєднання можуть бути обумовлені найрізноманітнішими факторами: недавніми враженнями і зв'язками з минулим,що несподівано проявилися, психоделічним впливом або впливом мас-медіа, і, нарешті, просто умовами, у яких людина спить.

Ми живемо у світі, що пронизаний медійними системами, і наші сновидіння теж є могутньою медійною системою, яка інтенсивно взаємодіє з іншими медіа - кіно, рекламою, телебаченням, музикою або інтернетом. Сни - це також видовище. Не секрет, що за видовища зазвичай доводиться платити, і тільки сни і реклама даються нам безкоштовно. Сон з легкої руки доктора Фройда називається «світом бажань». Так само визначається і реклама.

На жаль, абсолютна більшість людей бачать уві сні в основному повсякденні проблеми, а не виконання своїх бажань. Ми вважали б за краще вміти керувати снами і бачити тільки добрі або, можливо, дивні сни. Але такими практиками володіють далеко не всі, зате образами у виставковому просторі керувати легко. Тому виставка демонструє досить позитивну добірку снів, у якій є реальність і казковість, сюрреалізм і легкий абсурд, і ніяких нічних кошмарів, тим паче, що кошмари в основному пов'язані з повільною, а не зі швидкою фазою сну.



06.02.2019

10.12.2018

07.12.2018

06.12.2018

05.12.2018

04.12.2018

03.12.2018

03.12.2018

30.11.2018