Арсенал Ідей: вчора, сьогодні, завтра

У лютому 2016 року освітній проект Арсенал Ідей отримає нове обличчя: його буде структурно та змістовно оновлено на основі отриманого досвіду та спостережень під час роботи проекту протягом трьох років.

 

Назва виявилася особливо влучною. Адже для постійно діючого освітнього проекту для творчості потрібно завжди генерувати нові ідеї. Що ж особливого у Арсеналі Ідей, і чим він відрізняється від великої кількості інших освітніх та розважальних майданчиків для дітей?

 

 

«Завжди можна зробити краще»

 

Інноваційний освітній проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ розпочав свою роботу у травні 2013 року. Але ще з 2010 року – початку роботи нинішньої команди в Мистецькому Арсеналі – ідея створення власного освітнього проекту для дітей від скромного дитячого майданчика з мольбертами і фарбами до повноцінної школи мистецтв завжди була у планах та стратегіях інституції.

 

Першим поштовхом до створення Арсеналу Ідей стало організоване Посольством США відрядження групи українських фахівців до Сполучених Штатів, під час якого з’явилася можливість ознайомитися з освітніми дитячими програмами американських музеїв та отримати багато неоднозначних вражень. З одного боку, приємно вражала кропітка робота та надзвичайно уважне ставлення до дитячих проектів як стратегічно важливих, а також постійна присутність дітей у музейних залах. Над дитячими проектами в США працюють цілі департаменти: кожна активність готується дуже ґрунтовно, з урахуванням найпрогресивніших практик та наукових підходів. Ставлення до роботи з дітьми є більш серйозним – на відміну від українських реалій, за яких дитячі проекти нерідко вважають другорядними і  «несерйозними». З іншого боку, проекти, які вдалося побачити, були, на перший погляд, або дуже простими, або ж надзвичайно технологічними і фінансово витратними. Тож готових, прийнятних для нас, і, одночасно, креативних рішень ми не отримали. І це надихнуло нас шукати свої власні – особливі.

 

Але остаточне враження про американські освітні проекти склалося значно пізніше – вже під час активної роботи над дитячими проектами. Тоді ми зрозуміли, що відома істина, – чим більше дивишся на твори мистецтва, тим швидше починаєш їх розуміти, – особливо стосується дітей. У ранньому віці дотичність до мистецтва, як і вивчення мов, дає особливий результат. Цікаво, що навіть достатньо пасивне перебування дітей поруч із творами мистецтва є потужним підґрунтям для подальшого пізнання арт-світу.

 

Другим стимулом стала реалізація в Україні проекту «СпаркЛаб», який є одним із найкращих зразків освітньої програми в США, що має свій чітко визначений формат і не допускає жодних відхилень від нього. У процесі роботи над цим проектом вдалося практично засвоїти деякі прості і в той же час важливі принципи: «Завжди можна зробити краще», «Незвичні речі можуть стати у пригоді», «Більше – не значить краще», «Креативність – це завжди безлад» тощо. Досвід роботи над проектом був надзивчайно корисним, але формат Лабораторії винахідників «СпаркЛаб» не передбачав наявність у просторі творів мистецтва, чого ми, як представники мистецької інституції, дуже прагнули. Тому паралельно основному проекту підготували окрему залу, наповнену інтерактивними творами мистецтва, та майданчик, який знайомив відвідувачів з українськими науковцями, їхніми винаходами, а також українськими сучасними науковими проектами для дітей.

 

Проект був надзвичайно успішним: за три тижні роботи його відвідали 35 тисяч дітей. А для організаторів він став надзвичайно важливим досвідом,  що переконав: прості з першого погляду активності можуть захоплювати дітей на години, а у відповідній атмосфері вони нерідко обирають напрямки діяльності такої тематики, яка до цього їх особливо не цікавила і не приваблювала.

 

 

 

 

 

 

Виклики стимулюють розвиток

 

На реалізацію проекту «СпаркЛаб» ми отримали грант, що забезпечив впевненість у фінансових питаннях. Надалі ж постало завдання створити свій власний, авторський проект, який дозволить самостійно залучати кошти на реалізацію та буде цікавий як публіці, так і партнерам.

 

Тож ми вирішили  створити проект «Арсенал Ідей», аби поєднати у ньому мистецтво, науку та інновації, створюючи три лабораторії за кожним із напрямків.

 

Окрім того, Мистецький Арсенал потребував втілення освітніх програм мистецького напрямку. Тож у кожній залі проекту над інсталяціями за тією чи іншою тематикою дослідження працювали сучасні українські художники, серед яких – Тарас Ковач, Ірина Озаринська, Олена Науменко та багато інших.

 

На відкритті Арсеналу Ідей художник Юрій Кручак представив цікаву роботу, у якій перетворення руху рибок у акваріумі на мелодійні звуки продемонструвало, наскільки сучасне мистецтво все тісніше співпрацює з наукою і потребує залучення наукового потенціалу. У проекті Арсенал Ідей можливість та ефективність такого поєднання надалі була продемонстрована у багатьох активностях і програмах.

 

До співробітництва було запрошено українські представництва провідних світових компаній: Microsoft, Epson, Coca-Cola. Вони розділяли цінності проекту та надавали йому організаційну, фінансову та матеріально-технічну підтримку.

 

Після успішного старту Арсеналу Ідей ми усвідомили, що в Україні є достатня кількість компаній, яким було б цікаво представити у межах проекту нові освітні програми певної тематики. Після двох піврічних сезонів проекту в ньому з’явилися ще три простори: Лабораторія Біології за підтримки компанії «Сингента», Лабораторія Фінансів за підтримки АТ «Ощадбанк» і Mastercard в Україні та Лабораторія АртБук, присвячена книзі та читанню.

 

У кожній лабораторії ми поєднали об’єкти, що дозволяли самостійно творити, досліджувати та вивчати, а також освітні інтерактивні програми, спеціально розроблені для проекту. Такі програми передбачали низку цікавих заходів у вихідні дні, а також інтерактивні ігрові тематичні лекції для школярів, що відвідують Арсенал Ідей групами.

 

 

 

 

 

 

 

Територія родинного дозвілля

 

У проекті ми використали один із принципів «СпаркЛаб», за яким діти працюють у просторі спільно із дорослими – як з волонтерами та співробітниками, так і з батьками. Цей принцип, який не дає можливості батькам залишити дітей і зайнятися своїми справами, надзвичайно важливий, оскільки стимулює родину до спільного, цікавого і пізнавального дозвілля, а інколи навіть – до маленьких, але надзвичайно корисних відкриттів (адже під час таких спільних пошуків батьки нерідко відкривають у своїх дітях абсолютно нові таланти і захоплення). Тож проведення часу в музейному просторі, який пропонує родині і мистецтво, і творчість, і дослідження, і спілкування, є корисним як для кожного члена родини, так і для усіх разом. Воно об’єднує, викликає щирі емоції та породжує спільні інтереси. Саме тому відтепер ми позиціонуємо Арсенал Ідей як освітній проект для сімейного пізнавального дозвілля.

 

Дуже хотілося б, щоб ця територія демонструвала різні, нові та неординарні напрацювання у сфері позашкільної освіти, тож до програми проекту може бути долучено будь-яку практичну пропозицію щодо проведення якісних освітніх заходів. Окрім того, таке партнерство дає можливість формувати і урізноманітнювати програму заходів у вихідні дні.

 

 

 

 

 

2015-й: великий освітній фестиваль

 

Співробітництво з партнерами Арсеналу Ідей продемонструвало, наскільки широкий спектр цікавих освітніх проектів існує сьогодні в Україні і наскільки широкою є їх тематика. Саме воно надихнуло нас на створення великого міждисциплінарного освітнього фестивалю, що може на одній території зібрати найкращі напрацювання позашкільної освіти в нашій країні та відкрити його нові можливості, форми та якості.

 

Перший такий фестиваль відбувся у травні 2015 року і став стартом для подальшого розвитку освітніх проектів. Він поєднав мистецтво, науку та інновації і продемонстрував надзвичайно широкий спектр тематичних напрямків і різноманітних програм: від музейної справи, науки і екології, дипломатії і дипломатичного етикету, кіно, журналістики і телебачення, моди, історії сучасної музики та діджеінгу до нових форм спортивного відпочинку та туризму.

 

Особливо у програмі фестивалю слід відзначити проект «Портрет. Автопортрет»,  який було реалізовано спільно з Арт-центром Павла Гудімова Я Галерея. Його результатом стала не лише ціла галерея гігантських автопортретів дітей від 3 до 7 років на полотні, але й незапланований фотопроект, ідея якого виникла просто під час фотозйомки дітей, що малювали у величезному необмеженому просторі другого поверху Мистецького Арсеналу. Фотографу Антону Логову вдалося зробити дуже цікаві фото та портрети юних художників, які вже не раз презентувалися у Мистецькому Арсеналі.

 

 

 

 

 

Міжмузейний проект

 

Дуже важливим у програмі фестивалю став освітній проект за участі українських музеїв зі спеціальним музейним квестом для трьох вікових груп. Ініціатива спільно з Українським центром розвитку музейної справи чудово виконала своє завдання: продемонструвати цілий пласт освітніх музейних програм, конкурентноспроможність музеїв як майданчиків цікавого пізнавального дозвілля. Дуже хотілося б, щоб все більше українських сімей проводили вихідні дні у музеях, серед творів мистецтва. Адже практика проведення часу в торговельних та розважальних центрах, які сьогодні пропонують цілий спектр розваг і навіть достатньо корисних активностей, може мати альтернативу в музеях, як це відбувається в Європі та США. Звичайно ж, у багатьох країнах цьому сприяє розвинена інфраструктура музеїв, наявність на їхній території зон для відпочинку, кафе, сувенірних магазинів та інших супутніх видів дозвілля, що дозволяють проводити там якомога більше часу. Надзвичайно радісно, що міжмузейний квест став однією з улюблених активностей фестивалю.

 

 

 

Соціальна програма

 

Важливою частиною Арсеналу Ідей є соціальна програма, у рамках якої ми  долучаємо до музейного простору людей з особливими потребами. Ми намагалися допомогти соціалізуватися людям із особливими потребами і надати їм можливість бути ближчими до мистецтва, адже для багатьох з них музею як відкритої інституція просто не існує. Це є хоч і великою, але цілком вирішуваною проблемою: навіть незряча людина, прослухавши у музейному залі цікаву лекцію про художника або художній твір у виконанні професійного лектора, може отримати особливі емоції і враження. Крім того, відвідування музею людьми з особливими потребами і їх присутність у залах є не менш важливими і для звичайних відвідувачів, які в улюбленому місці дозвілля та мистецькому середовищі отримують ще одне красномовне нагадування про те, що люди з особливими потребами живуть серед нас, що вони є повноцінними членами суспільства і що кожному з нас потрібно дбати про них, допомогати їм і всіляко підтримувати. Адже в нашій країні людям з особливими потребами доводиться вести настільки закритий спосіб життя, що їх дуже зрідка можливо побачити навіть на вулиці. Якщо і варто в чомусь брати приклад з традицій та менталітету інших країн, то, в першу чергу, – з надзвичайно уважного, чуйного, і, разом з тим, природнього ставлення до людей з особливими потребами, яке є соціальною нормою.

 

 

 

Далі буде…

 

Арсенал Ідей замислено як проект, якому властива постійна динаміка та розвиток. Він став своєрідним експериментом, адже реалізується виключно за кошти, зібрані Благодійним фондом «Мистецький Арсенал» від меценатів, благодійників і партнерів. Це є фактичною демонстрацією того, що можна зробити за власної ініціативи невеликою групою людей без сталого фінансування і очікування державних коштів.

 

Також він яскраво демонструє і те, що якість не завжди передбачає великі фінансові витрати, а підготувати змістовний проект можливо завдяки  об’єднанню зусиль небайдужих людей, втіленню творчих ідей та креативних рішень. Важливо, що у проекті використано ідеї та матеріали, які не потребують значних бюджетів, які є екологічними і стимулюючими до використання у повсякденному житті натуральних природних матеріалів, до особливої уваги до питань екології та зберігання ресурсів.

 

З початку 2016 року Арсенал Ідей оновлюється. Нині він матиме два великих окремих простори Мистецтва та Науки, а «Місто майбутнього» стане його основною темою, яка стимулюватиме дітей та їхніх батьків до усвідомлення власних можливостей, бажання впливати на своє життя, бути активними та власними силами змінювати свої міста, свою країну, навколишній світ.

 

На території Арсеналу ідей з’явиться «Нове місто» – чудовий простір для втілення мрій юних митців. «Розумний дім» у незвичній формі продемонструє переваги нових технологій, «Простір Природи» розповість цікаві факти про нашу планету, про життя рослин, про сім’ї у тваринному світі, про можливості організму людини та її інтелекту, самовдосконалення і багато-багато іншого.

 

Оновлений проект підтримають всесвітньо відомі компанії, які є лідерами як у бізнесі, так і у питаннях соціальної активності і відповідальності.

 

Арсенал Ідей знову відкриє нові можливості для творчості, досліджень, пошуків, здобуття нових знань і відкриття талантів. З кожним роком він все більше стає проектом не лише для дітей та підлітків, а й для цілих родин, для корисного сімейного відпочинку. Можливо, він допоможе багатьом сім’ям започаткувати нові традиції – у суботу або неділю, після сніданку, разом з дітьми та друзями збиратися і йти до музею, де можливо не лише побачити нову художню виставку, але й дізнатися багато нового про навколишній світ, про своїх дітей та, звичайно ж, про самих себе.

 

 

 


***


Про автора

 

Ольга Вієру – директор Благодійного фонду «Мистецький Арсенал», організатор проекту «Арсенал Ідей».