Нові перспективи українського сучасного мистецтва

25 січня – 8 лютого в мистецькому просторі Voloshyn Gallery відбулася виставка “Нові перспективи: 8 українських сучасних митців” (New Perspectives: 8 Contemporary Artist from Ukraine), яка в грудні 2015 року познайомила нью-йоркську публіку з актуальним українським мистецтвом та імманентним йому соціополітичним контекстом. Про проект, що об’єднав митців, котрі не побоялися зазирнути в майбутнє, розповімо далі.

 

Фрагмент експозиції New Perspectives: 8 Contemporary Artist from Ukraine


Нью-йоркське відкриття виставки “New Perspectives” відбулося 1 грудня 2015 року в готичних стінах Українського інституту Америки (Ukrainian Institute of America), розташованого на Мангеттені, себто в культурному центрі Великого яблука. Ініціаторами та кураторами проекту виступили знані українські колекціонери й галеристи Максим і Юлія Волошини та Волтер Гойдиш, арт-директор і голова програмного комітету Інституту.


“Ми довгий час мріяли зробити масштабну виставку в Сполучених Штатах, бо нам украй необхідно позиціонувати Україну як культурну державу. Адже культура — один із ключових факторів для того, щоб країну знали і поважали в світі, — зауважують власники Voloshyn Gallery. — Тому у нас на меті і було представити наших сучасних авторів у США, не поодинокими прикладами, а груповою виставкою”.

 

Фрагмент експозиції New Perspectives: 8 Contemporary Artist from Ukraine


Проект у США — далеко не перша ініціатива Волошиних, покликана репрезентувати актуальне українське мистецтво за кордоном. У 2014 році Максим і Юлія повезли проект "Україна. Архетип свободи" до Відня, а в квітні 2015 року з ініціативи Voloshyn Gallery був організований перший український арт-тур на острів Кіпр під назвою MAKE ART NOT WAR. Понад те, останні два роки поспіль галерея презентувала Україну в рамках найпрестижнішого у світі ярмарку мистецтва Art Basel.

 

Микола Маценко. Із серії "Неофольк"


Усі міжнародні ініціативи Волошиних передусім втілюють прагнення галеристів представити сучасне українське мистецтво як феномен. Виставка “New Perspectives” — не виянток. Об’єднавчим принципом відбору митців до проекту став намір яскраво продемонструвати варіативність світоглядів та підходів, що криється за малознайомим для багатьох  іноземних реципієнтів поняттям “українське сучасне мистецтво”.


У проекті взяли участь: Микола Маценко, Олег Тістол, Артем Волокітін, Тетяна Малиновська, Михайло Деяк, Анна Валієва, Степан Рябченко та Роман Мінін.

 

Роман Мінін


Кожен митець представив свій власний погляд на перспективи українського мистецтва й суспільства. Кожен на свій копил інтерпретував тенденції в українському сучасному мистецтві, невіддільні від соціального контексту.


Так, майстер українського неофольку Микола Маценко витворив специфічну знаково-образну систему, займаючись формуванням нового національного міфу. Його роботи одночасно нагадують поп-арт і старовинний фольклорний орнамент. Водночас інший митець, Степан Рябченко, зосередився на відтворенні духу часу: ери інформаційних технологій, віртуальної реальності, цифрових образів.

 

Степан Рябченко


Яскравий послідовник української нової хвилі Олег Тістол представив роботи із серії «Ю. Б. К», над якою працював більше 9 років. У цій серії митець звертається до теми стереотипів і культурних символів.

 

Олег Тістол. Ялта


Художник Артем Волокітін спостерігав за руйнуванням краси та незворотністю її згасання. Він створив зображення жахливих фізичних явищ, перед якими людина усвідомлює свою смертність. На противагу деконструктивним полотнам Артема — експериментальні твори Анни Валієвої, що дозволяють отримати новий досвід сприйняття текстур і побачити, як образи набувають нового змісту в контексті нестандартного матеріалу.

 

Артем Волокітін. Незворотня краса


За словами Волтера Гойдиша: “Сучасні митці відмовляються обмежуватися одним матеріалом чи методом, воліючи мати змогу обирати будь-який з доступних їм засобів, іноді навіть поєднуючи їх усі. Мистецтво може бути скрізь і де завгодно, порушуючи правила, придатні для простого споглядання традиційної картини на стіні”.

 

Анна Валієва. Хвиля


Тетяна Маліновська представила низку творів у змішаній техніці, що поєднують розмаїття емоцій, відчуттів та субстанцій. До прикладу, ряд образів, витворених мисткинею в серії “Easygame”: від тістечка, що втілює інфантильність та символізує легкість, до Вавилонської вежі — символу прагнення людей, які об'єдналися на шляху до вершини.

 

Тетяна Маліновська. Серцевина


Михайло Деяк, що працює на межі неоекспресіонізму та мінімалізму, експериментуючи з матеріалами, повіз до Нью-Йорка твори з серії “Klitschko Brothers Emotions” — творче осмислення історії чемпіонів, їхніх внутрішніх переживань. Поруч із персоніфікованим образом перемоги Деяка — безіменні шахтарі Романа Мініна, втілення християнського подвигу смиренності.

 

Михайло Деяк. Із серії “Klitschko Brothers Emotions”

Роман Мінін. Святі ракети


Виставка стала своєрідним запрошенням глядачеві замислитися про власне майбутнє, дослідити свої можливості, ризикнути й поглянути за горизонт подій. А для американського глядача, насамперед, — познайомитися, відчути, спробувати зрозуміти.


“Якщо порівнювати тенденції в американському й українському мистецтві, то тут багато й спільного і відмінного, — коментують ініціатори проекту. — Як ми побачили в грудні на Art Basel Miami week 2016 багато спільного саме у темах, що піднімають художники: останнім часом вони навіяні соціальними та політичними потрясіннями. А відмінне — це художня мова, техніка виконання. У США більше лоску та гламуру. Одним словом: відчувається, що це колиска поп-арту”.

 

Артем Волокітін. Видовисько. Земля 1 (Show. Land 1)


Проект порушив питання глибокого емоційного й духовного виміру сучасної людини, перед якою, як і сотні років тому, стоять все ті ж проблеми вибору, і в той же час, відкриваються нові можливості. Митці осмислюють феномен національної ідентифікації, питання руйнування й відродження, пошуку себе. Твори, представлені в рамках виставки переважно створені у 2014-2015 роках, тож в них превалюють актуальні теми революції та військового конфлікту.

 

Фрагмент експозиції New Perspectives: 8 Contemporary Artist from Ukraine


За словами організаторів виставки “New Perspectives”, їх приємно вразила кількість гостей на відкритті, серед яких був великий відсоток саме американців, що не мають стосунку до діаспори. Про популярність проекту добре свідчить і той факт, що Український інститут Америки свого часу прийняв рішення подовжити роботу виставки на місяць.


“New Perspectives” — це виняткова спроба дослідити сучасне мистецтво в Україні, місце його творців у креативній сфері й те, як воно контрастує та поєднується з мистецтвом Інституту, яке репрезентує історичну спадщину та культурну місію установи”, — зауважив Волтер Гойдиш.