Шотландська художниця отримала Turner Prize 2018

Мисткиня із Глазго, Шарлотта Проджер стала лауреаткою Turner Prize 2018 року, здивуваши журі своїми фільмами, у яких вона вивчала квір-ідентичність через призму природніх ландшафтів.

Шарлотта Проджер © Emile Holba, 2018

 

Проджер представлятиме Шотландію на Венеційській Бієнале, так само як і всі заявлені у шорт-лісті художники та об'єднання, вона працює з відео-артом. Проте, на відміну від інших учасників, вона фільмує інтимні, ліричні сюжети на свій iPhone.

 

32-хвилинний фільм BRIDGIT (2016), за який вона отримала нагороду – це роздуми художниці про міфологію та філософію, прокладені через пейзажі Аберденширу.

 

Художниця також розповіла, що вибір мобільного телефону для зйомок пов'язаний із її давнім інтересом до «тісного зв'язку технологій та людського тіла». Вона звертає увагу на те, як «пальці потрапляють у кадр, і вони такі тілесні… якщо покласти палець на крихітну лінзу, можна побачити як під шкірою пульсує кров, можна протирати екран, щоб змінити експозиції». Системи людського тіла «взаємодіють із камерою – і це є своєрідним симбіозом і механічним зчепленням водночас…» – коментує Шарлотта.

Шарлотта Проджер, BRIDGIT, 2015 © Charlotte Prodger, Koope Astner, and Hollybus Gardens

 

Церемонія нагороди відбулася 4 грудня у Лондонському Tate Britain. Головний приз становив $32,000, а кожен з учасників отримав нагороду в $6,000. 

 

Інший номінант на головний приз – об'єднання Forensic Architecture – відзначився презентацією проекту «The Long Duration of a Split Second» (2018). Це полемічна робота, в основі якої – аналіз кадрів фатального рейду ізраїльської поліції в бедуїнському поселенні. Темами робіт призерів – Люка Уілліса Томпсона та Найєм Могемен також були роздуми про геополітичні проблеми. 

 

До цьогорічного складу журі Turner Prize увійшли: Ліза ЛеФевр, генеральна директорка Holt-Smithson Foundation; Елена Філіповіч, директорка Kunsthalle Basel; Олівер Баскіано, арт-критик та міжнародний редактор журналу ArtReview; Том МакКарті, письменник, романіст. Головою журі став Алекс Фаркгарсон, голова Tate Britain.

Шарлотта Проджер, BRIDGIT, 2015  © Charlotte Prodger, Koppe Astner, Glasgow and Hollybush Gardens, London. Video Still.

 

Із часу свого заснування у 1985, Turner Prize нагороджуються митці, які працюють чи живуть у Британії, за визначні виставки або публічні презентації по всьому світу в поточному році. У 2017 Turner Prize скасував вікові обмеження в 50 років, і переможницею стала Любайна Хімід – перша в історії премії темношкіра жінка.