Дорослі діти. «Саша» Сергія Браткова
12 травня у Vozdvizhenka Arts HOUSE відбулося відкриття виставки фотографій Сергія Браткова «Саша». Автор проекту – сучасний український фотограф, серед відзнак якого варто виокремити участь у Венеційській бієнале (2007) та у бієнале в Сан-Паулу (2002). Митець родом із Харкова, нині живе і працює в Москві.
Проект «Саша» – це серія з 75 фотографій. Головна героїня знімків – Олександра Борисова, колишня модель, нині – дизайнер. Олександра – дочка харківського художника Олексія Борисова, друга Сергія Браткова. Фото, яке відкриває серію, датоване 2000 роком, коли Саші було 7-8 років. Вся інша частна серії була знята за 2 дні у 2011 році. З точки зору фотографії у проекті «Саша» втілені тогочасні знімальні можливості: серія поєднує різні підходи (документальний, постановочний), різні варіації модельної зйомки.
Дитяче фото Саші було зроблене в рамках серії Kids I, появу якої Братков коментує такими словами: «Ця історія була пов’язана з тим, що до мене, ще коли я жив у Харкові, звернулося дитяче модельне агенство. Вони запропонували зробити дитячу зйомку за гроші. Оскільки були доволі бідні часи, майже криза, – 1999 рік, – у батьків не було можливості запрошувати візажистів, перукарів. Тому мами самі фарбували дітей, їх одягали. І часто вони цих дітей перефарбовували, аби вони виглядали старшими, могли раніше зайнятися цим бізнесом. Я це помітив і з’явилася така от серія Kids І, де діти виглядають старше свого віку – такі собі сексуальні жертви свого часу».
Наступна зустріч Сергія Браткова і головної героїні серії відбулася 11 років потому. Саші на цей час було вже 19 років. У цей період вона переживала труднощі на модельному поприщі, що дало можливість митцю зафіксувати переломний момент у житті дівчини – момент зневіри в міфі, який плекає модельна індустрія.
Серія, котра початково була задумана як портфоліо, позбавлена ореолу романтичності, яким зазвичай оточені модельний бізнес і все, що з ним пов’язане. Локації зйомки – під’їзд будинку, позбавлені прикрас міські вулиці; герої – батько Саші, що фігурує на фотографіях у різноманітних масках і костюмах, собака родини Борисових.
Сергій Братков говорить, що фотографії Саші (як і будь-які інші фотографії) є документом свого часу, а саме – періоду, коли майже всі молоді дівчата мріяли стати моделями: «У нас модель була “перебудовною” річчю. Це було щось нове, нова професія. Хоча за радянських часів моделі теж були, але зверніть увагу: колись у радянському союзі дівчата хотіли стати стюардесами; у 90-ті вони стюардесами бути вже не хотіли. Всі хотіли бути моделями. Тому що модель – це казка. Це не тільки подіум, це і прекрасне заміжжя, прекрасне майбутнє. Ілюзія легких грошей. Тому все разом – це історія про молоде покоління тих років. Її оточує специфічне побутове середовище, яке теж змінюється з часом».
Отже, фотопроект «Саша» – це, за словами Сергія Браткова, «історія маленької людини». І водночас це історія цілої епохи.
Виставка триватиме до 26 червня.
***
Аніта Ковалевська – фотограф-початківець, яка любить мистецтво. Автор ART UKRAINE.