Фарба на «живому полотні»: нові виміри тілесності

Коли різні види мистецтва переплітаються задля одного творчого пориву, результати можуть вражати. Переконатися в цьому на власні очі можна в просторі Щербенко Арт Центру, де представлено проект «Самсара» українського художника та фотографа aleksandr.

 

 

Яскраві химерні орнаменти, що покривають гладеньку жіночу шкіру, притягують погляд з різних стін виставкового залу. Чудернацькі малюнки на  оголеному тілі змінюються від фотографії до фотографії. Червоногарячі тонкі лінії поєднуються в абстрактних візерунках на одній світлині та переходять в білі – на іншій. На деяких зображеннях шкіра залишається чистою, без жодних оболонок. Усе це, за задумом автора, самсара – нескінченний цикл народження і смерті.

 

 

Фотографії оголених тіл позбавлені бодай найменшого натяку на вульгарність. Експериментуючи з декоративним розписом на «живому полотні», художник виявляє нові смисли тілесності. «У кармі тілесне стає первинним, тому що воно – тягар, який душа несе від перевтілення до перевтілення. З наших буденних уявлень про тіло, пензель і фарба повертають йому кармічний сенс і, в той же час, повідомляють нам про неминучі миттєвості краси і щастя», - пояснив aleksandr.

 

 

«Ідея проекту з’явилася раніше за назву і була продиктована моїми експериментами з фарбою, пензлем та жіночим тілом. Уже скоро стало зрозуміло, що результат далеко виходить за межі відомого мені досвіду каліграфії на шкірі. Графічний або живописний текст на оголеному тілі створює новий світ значень. Образи, які з’явлися в результаті, нагадують мені фрагменти якогось незнаного ритуалу.

 

 

Спочатку, та й зараз також, мене надихав чудовий фільм Грінуея “Інтимний щоденник” та африканський розпис тіла. Але вже на ранніх етапах я відкинув і каліграфію, і татуаж як недоречні для того завдання, яке я вирішував», – поділився художник.

 

 

До цієї теми у своїй творчості aleksandr звернувся вперше. Хоча зізнався, що деякі підказки знайшов у своїх ранніх фотографіях, які привіз з численних поїздок в азіатські країни: Тибет, Непал, Індію, Таїланд. Мабуть, тому від його робіт так віє Сходом.

 

 

Ретельно роздивитися кожен орнамент на тілі та пройнятися атмосферою Сходу можна в Щербенко Арт Центрі до 19 квітня.

 

 

 

 

 

Фото – автора