Гуннар Кваран: «Ми робимо великий акцент на арт-медіації»

Читати в оригіналі

 

9 листопада в Національному музеї Тараса Шевченка відкрилася виставка, у якій беруть участь дванадцять фіналістів конкурсу МУХі 2017, обраних міжнародною експертною комісією. Art Ukraine в партнерстві з Щербенко Арт Центром публікує серію інтерв’ю з експертами конкурсу, де вони розповідають про роботу в знакових художніх інституціях, співпрацю з молодими українськими та зарубіжними художниками, а також про враження від процесу обрання фіналістів цьогорічного МУХі. Цінним досвідом поділився і Гуннар Кваран — директор Музею сучасного мистецтва Аструп-Фернлі (Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst) в Осло, Художнього музею в Рейк'явіку (1989 – 1997, Ісландія) і Художнього музею Бергена (1997 – 2001, Норвегія), комісар і куратор ісландського павільйону на Венеційській бієнале в 1984, 1986, 1988, 1990 роках.

 

Про приватний музей сучасного мистецтва Astrup Fearnley Museet та досвід роботи в ньому

 

Astrup Fearnley Museet — це приватний музей сучасного мистецтва, створений та підтримуваний Фондом Томаса Фернлі, Гедді та Нілса Аструпів (the Thomas Fearnley, Heddy and Nils Astrup Foundation), а також компанією Astrup Fearnley AS та Фондом Ганса Расмуса Аструпа (the Hans Rasmus Astrup Foundation). До цього я працював у муніципальних музеях Рейк'явіка (Ісландія) та Бергена (Норвегія), і досить зрозуміло, що можливості приватного музею є більш гнучкими в плані організації, колекціонування, експонування та складання програми подій.

 

Astrup Fearnley Museet

Усі фотографії надані Гуннаром Квараном та Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst


Музей відкрився в 1993 році в районі Квадратурен в Осло і переїхав на нове місце в районі Тьювхолмен в 2012 році. З його живописною локацією на краєчку фйорда Тьювхолмен та будівлею, спроектованою всесвітньо відомим архітектором Ренцо Піано, музей став одним з обов'язкових для відвідування місць в Осло. Вітрилоподібний дах формує виставковий простір, створюючи зали різного розміру та висоти, що посилює враження глядача від знайомства з роботами. У музеї є п'ять відділів: адміністративний, кураторської і колекційної діяльності, маркетингу, технічно-виробничий та відділ продажів.


Історія колекції Astrup Fearnley почалася в 1960-х роках. Вона зконцентрована на окремих творах та художниках, а не на рухах або історичних періодах. Особлива увага приділяється придбанню ключових творів сучасного мистецтва, що розширюють межі художнього канону.

 

Liu Wei, Love it, Bite it!, 2007. Із екпозиції виставки China Power Station

Guyton / Walker, Dear Kettle One Drinker Hello Again. The Failever of Judgement Part IV, 2005. Із екпозиції виставки Uncertain States of America


Музей робить великий акцент на арт-медіації*: ми прагнемо надавати якісну інформацію про сучасні світові тенденції, створювати дійсно надихаючі програми для відвідувачів та тексти для супроводу наших амбітних проектів. Співробітники музею завжди готові відповісти на запитання громадськості та надати інформацію про виставки і заходи музею. Ми також організовуємо публічні та шкільні екскурсії, гуртки для дітей та молоді, а також використовуємо мобільні додатки для полегшення взаємодії відвідувачів із творами мистецтва. Наш клуб друзів (AFM-Art Club) пропонує широкий спектр переваг, надаючи членам привілеї  як в межах музею, так і на міжнародній сцені сучасного мистецтва.

 

Hema Upadhyay, 8 футів x 12 футів, 2009 – Із екпозиції виставки Indian Highway


Astrup Fearnley Museet також здійснив свій вклад у інтернаціоналізацію норвезької мистецької сфери, презентуючи виставки ключових діячів міжнародної арт-сцени. Прагнення бути активним учасником як норвезького, так і світового художніх світів дозволило нам співпрацювати з провідними музеями, кураторами, мистецтвознавцями та дослідниками нашого часу. Результатом цієї співпраці стало проведення виставок зарубіжних визнаних митців та молодих художників. Деякі з цих проектів були представлені в інших музеях світу. На мій погляд, визначними за останні 12 років можна назвати виставки, створені нами за географічним показником. Це “The Uncertain States of America”, “China Power Station”, “Indian Highway” “Europe, Europe” and “Imagine Brazil”, в межах яких ми здійснили низку серйозних досліджень щодо незадокументованої діяльності молодих художників та складнощів арт-сцени, висвітлюючи діяльність різних інституцій та діячів локальних арт-сцен.

 

Виставка Imagine Brazil в Музеї Аструп Фернлі, 2013

Helen Marten, Orchids, or a hemispherical bottom, 2013. Із екпозиції виставки Europe, Europe

 

Про значення Венеційської бієнале для розвитку національної арт-сцени

 

Венеційська бієнале — це прекрасна можливість презентувати локальний художній набуток міжнародній публіці. Це також важлива нагода контекстуалізувати місцевих художників. Сьогодні, з огляду на відсутність спільного знаменника чи то мистецьких рухів, що домінують на міжнародній арені та, відповідно, на зниклу ієрархію регіональних арт-сцен, все більше місце посідає відкриття та увага до різноманітних художніх виявів. Саме так світ побачив ісландських митців, таких як Олафур Еліассон, Рагнар К'яртанссон та Ерро, а також норвежців Бьярне Мельгора (Bjarne Melgaard), Торбьорна Рьодланда (Torbjørn Rødland) та Гардара Ейд Ейнарссона (Gardar Eide Einarsson), що займають важливі позиції у міжнародному арт-світі. Зрозуміло, що всі вони прекрасні майстри, які працюють з різними медіа: колаж, світло, перформанс, живопис та фотографія.

 

Про досвід роботи експертом у конкурсі МУХі (Україна) та Премії ім. Халупецького (Чехія)

 

Ці конкурси досить схожі, оскільки міжнародний мистецький світ сьогодні набуває все більше зв’язків всередині себе. Разом з тим, завжди є відмінності між художниками з різних регіонів світу через їх культурну та художню спадщину та їх мову, яка обумовлює специфічне сприйняття світу. Подібні проекти не змінюють ані “мистецтво” як таке, ані мистецький світ, але вони допомагають виявити цікавих художників, які б не отримали належної уваги іншим чином.

 

Гуннар Кваран

 

Про співпрацю з молодими художниками

 

Дослідницька робота є важливою частиною діяльності нашого музею. Ми здійснюємо її для того, щоб знайти художників, чия творчість ще не була задокументована та розкручена галереями. Ми збираємо мистецтво з усього світу, і для нас дуже важливо відкрити молодих художників на початку їх кар’єри. У нашому випадку ми зосереджуємо увагу, головним чином, на американському та китайському сучасному мистецтві. Незважаючи на те, що це великі та складні регіони, у нас є можливість слідкувати за ходом подій. Як і в будь-якому дослідженні, ми спираємося на знання та інтуїцію, але дійсно важливо мати відкритий розум.

 

*Арт-медіація — складна і схильна до трансформацій і вдосконалення програма, розроблювана сучасними мистецькими інституціями в контексті їхніх поточних експозицій та проектів. Арт-медіація охоплює усі аспекти діяльності установи. Вона спрямована на заохочення глядачів до контакту із сучасним мистецтвом, активізацію діалогу з аудиторією, створення умов для нового досвіду та розширення подальших незалежних досліджень.