Культурний маршрут (1-7 грудня)
До вашої уваги Культурний маршрут або план на тиждень від ART UKRAINE з найважливішими мистецькими подіями. Пропонуємо першого зимового тижня грітися мистецтвом: у музеї історії міста Києва та в арт-центрі Я Галерея відкриваються нові виставки. Також цими днями у вас є можливість відвідати виставку робіт незрячих художників, фотографів та дизайнерів у Національному музеї імені Тараса Шевченка. Не обійдеться на тижні і без освітніх проектів: в Closer говоритимуть про Рене Магрітта, а Goethe-Institut в Україні організовує лекції та дискусії про фотографію. На поціновувачів прогресивної музики та цифрового мистецтва чекає другий міжнародний фестиваль NextSound.
Сьогодні, 1 грудня, о 19 годині в Музеї історії міста Києва (вул. Б.Хмельницького, 7) відкривається виставка живопису Олексія Белюсенка «Щоденник екстреміста». Вона приурочена до річниці Революції Гідності. Експозиція презентує полотна художника-реставратора, учасника багатьох міжнародних виставок. Виставка картин «Щоденник екстреміста» відтворює низку зорових образів історії Майдану, зображених київським художником Олексієм Белюсенком на полотнах олійними фарбами.
За словами відомого українського художника Матвія Вайсберга, Олексій Белюсенко один із сотень тисяч українців, які вийшли на Майдан, і водночас він є одним із тих художників, які спробували художньо осмислити цей свій досвід. Виставка триватиме до 18 грудня.
Робота Олексія Белюсенка
З 2 до 9 грудня організація Amnesty International в Україні влаштовує серію показів фільмів на правозахисну тематику. Вони відбудуться в Будинку освіти та культури «Мастер Клас» (Київ, вул. Лаврська, 16 А). Відвідувачі кінопоказів зможуть переглянути стрічки з Данії, Великобританії та Німеччини. А 9 грудня буде показано фільм «Гамер» українського режисера Олега Сенцова, заарештованого в травні цього року російською ФСБ за підозру в тероризмі.
Кінопокази проходитимуться в рамках щорічного правозахисного заходу «Марафон написання листів». Його мета — допомогти конкретним людям, що стали жертвами порушень прав людини. Усі стрічки будуть демонструватися мовою оригіналу з українськими субтитрами. Початок кінопоказів — о 19:30.
У середу, 3 грудня, о 19:00 в київському арт-центрі Я Галерея (вул. Хорива, 49 Б) відбудеться відкриття виставки художниці Альбіни Ялози «По той бік». У реверсних зображеннях ліногравюри проекту «По той бік» Ялоза переосмислює власні стосунки з біблійними мотивами.
«Це вже не близьке навколишнє буття, і не фантазія художньої уяви. Це реальні артефакти — сакральна скульптура, здебільшого відірвана від свого місця, розбита, забута й самим часом закинута на периферію. Скульптура, що сама по собі потребує значної дослідницької роботи», — говорить про твори художниці мистецтвознавець Борис Філоненко.
Альбіна Ялоза. «Хрещення» (2014, полотно, мішана техніка)
Тим часом у арт-центрі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31) відбудеться наступна лекція із циклу «Образ», присвячена бельгійському художнику-сюрреалісту Рене Магрітту. Її прочитає художниця Лада Наконечна. «Мої картини — не сни, що усипляють, а сни, що будять», — говорив Рене Магрітт. Його роботи — дослідження природи наших відносин з об'єктами, відносин між зображеним об'єктом і реальністю, мовою і репрезентацією, а також дослідження самої природи реальності.
Лекторка Лада Наконечна з 2004 року член художньої групи Р.Е.П. З 2008 — кураторського об'єднання Худрада. Фіналістка премії ім. Казимира Малевича (2008, 2012), PinchukArtPrize (2009, 2011) і в 2013 отримала другу спеціальну премію PinchukArtPrize.
Також у середу, 3 грудня, у Боттега Галереї (Київ, вул. Михайлівська, 22 Б) пройде «Вечір запитань і відповідей з Тіберієм Сільваші». Захід відбудеться у рамках проекту«Роботи на папері» і розпочнеться о 19 годині. Вхід за реєстрацією: olga.lomanska@bottega-gallery.com або (044) 279 53 53
Тіберій Сільваші — знакова постать в українському художньому світі, майстер абстракції. Його проекти характеризуються експериментами з кольором та формою. За створенням кожної з робіт криється ціла історія, яку глядач може прослідкувати на крайній лінії полотна. Творчий доробок художника складають не лише живописні роботи, а й ряд теоретичних статей та есе на тему історії та місця мистецтва в житті людства.
Робота Тірерія Сільваші
5 грудня о 18 годині із доповіддю на тему «Чужа Батьківщина» виступить Кирило Головченко, переможець Премії європейських видавців у галузі фотографії (EPAP) 2014 року, також він представить свій фотодоробок. Модерація: Віктор Марущенко. Захід відбудеться за адресою Goethe-Institut в Україні (м. Київ, вул. Волоська, 12/4), актова зала.
6 грудня об 11 годині Кирило Головченко розпочне воркшоп: у першій частині мова йтиме про концепції та стратегії фотопроектів, у другій — про фотокниги. Захід відбудеться у Національному музеї ім. Тараса Шевченка (Київ, бульв. Тараса Шевченка, 12). Після воркшопу о 14:45 Віктор Марущенко прочитає лекцію про фотографічну освіту у Німеччині і в Україні.
А о 15:45 розпочнеться подіумна дискусія за участі Кирила Головченка, Віктора Марущенка разом із провідними українськими митцями, фотографами та критиками-мистецтвознавцями про «Сучасне візуальне мистецтво: образне мислення та освіта». Модерація: Oльга Балашова.
Фото Кирила Головченка із сереї NONSYNCHRONISM (джерело dymchuk.com)
Із 5 до 7 грудня в арт-просторі Closer (Київ,вул. Нижньоюрківська, 31) проходитиме другий міжнародний фестиваль прогресивної музики та цифрового мистецтва NextSound. Хедлайнери музичної частини 2014 року: Oval (Німеччина), Atom Tm (Німеччина), Innode (Австрія), Kucharczyk (Польща), Алла Загайкевич (Україна), Dunaewsky69 (Україна), Heinali (Україна), Rayz (Україна). Також ви побачите інсталяції від Ujif_Notfound (Україна) V4w.Enko (Україна) і Sviter Art Group (Україна).
Куратори візуальної програми: TENPOINT — проект двох культових київських медіа-художників — Максима Побережського та Олексія Тищенка. TENPOINT — піонери віджеїнга в Україні, що створили з 2003 року не тільки більше 200 гучних робіт, а й цілу індустрію відео-арту. OK projects — Кураторське об'єднання Ксенії Малих і Ольги Бекенштейн. Діяльність OK projects спрямована на розробку і реалізацію проектів, в основі яких лежить дослідження культурних процесів сучасного суспільства як шляхом теоретичних пошуків, так і практичних експериментів.
Фото з минулорічного фестивалю NextSound
Також нагадуємо, що до кінця тижня у Національному музеї імені Тараса Шевченка можна переглянути виставку робіт незрячих художників, фотографів, дизайнерів «Зірки у темряві». Ця виставка — це можливість познайомитися з творчістю незрячих людей, спробувати зрозуміти їхнє особливе почуття дійсності, а також подарувати можливість їм долучитись до тієї частини мистецького світу, яка раніше була їм недоступна.
Робота з людьми з обмеженими можливостями є важливою складовою соціально-культурної діяльності Національного музею Тараса Шевченка. Цього року тут започатковано проект «Музей без бар’єрів: від теорії до практики», покликаний зробити експозицію ближчою та доступнішою для відвідувачів з особливими потребами.