Культурний маршрут (22-28 грудня)

Культурний маршрут останнього повного тижня цього року традиційно розповість про мистецькі заходи та культурні події наступних семи днів. Як і зазвичай тут виставки, презентації, лекції та екскурсії. Якщо ви маєте бажання свою активну підготовку до Нового року  доповнити чимось мистецьким, до вашої уваги матеріал, який вам у цьому допоможе.

 

Сьогодні, 22 грудня, о 19 годині в «Освітній станції 31в1» (вул. Пушкінська, 31-в-1) відбудеться презентація нового видання гоголівських «Вечорів на хуторі біля Диканьки».  До 185-річчя твору книжку підготувало видавництво «Основи» у співпраці з українським художником Іллею Ісуповим. Книга вийшла мовою оригіналу. Робота над виданням тривала півроку, з них три місяці знадобилося Іллі на створення ілюстрацій.

 

«Бувають проекти, у яких ми спершу обираємо літературний твір, а потім ілюстратора, а є такі, в яких ми підбираємо твір під художника, — говорить видавець Анна Копилова. — Саме так сталося у випадку з Іллєю Ісуповим. Його характерний стиль ми вирішили поєднати з містичними історіями Миколи Гоголя».

Ілюстрація Іллі Ісупова до видання «Вечори на хуторі біля Диканьки»

 

У вівторок, 23 грудня, о 19:00 у PinchukArtCentre розпочнеться лекція «Примарне: утопія в часи (пост)соціалізмів», яку прочитає Надія Чушак, дослідниця політики пам'яті, ностальгії, колишньої Югославії, пост-соціалізму та молодіжних протестних рухів.

Захід відбудеться в рамках програми «Урбаністичні утопії на радянському кіноекрані».


Чи було місце в соціалістичних проектах для утопій? І що сталося з цими утопіями після кінця цих проектів? Щоби відповісти на ці запитання, в останній лекції циклу лекторка відійде від фокусу на українському радянському контексті та кіно, і використає як матеріал для аналізу кінорепрезентації міського ландшафту різних соціалістичних та постсоціалістичних країн (наприклад, Югославія, Польща, Росія, Китай) низкою більш або менш відомих українській аудиторії режисерів (Йован Йованович, Кшиштоф Кесльовський, Шанталь Акерман, Ванг Бінг).

 

 

 

23 грудня о 18:00 в Малій галереї Мистецького Арсеналу (вул. Лаврська, 10) відбудеться відкриття виставки Івана Світличного та арт-групи «SVITER». Відвідувачі зможуть побачити інсталяцію «Кімната № 4, кімната № 6» із циклу «24 кімнати».

 

«24 кімнати» — довгостроковий виставковий проект. Цикл з 24 інсталяцій здійснюваний як серія виставок. Мінімальною, неподільною художньою одиницею кожної виставки є «кімната-інсталяція». У рамках однієї виставки може бути представлена як одна, так і двадцять три «кімнати», але їх загальна підсумкова кількість не повинна перевищувати цифру назви циклу.

 

 

23 грудня о 17 годині у Зеленій залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМ) відбудеться відкриття документально-художньої виставки «Плеяда бойчукістів», присвяченої життю та творчості видатного українського графіка, художника-монументаліста Михайла Бойчука, його учнів та послідовників.

На виставці комплексно будуть представлені архівні документи осіб, які складали основу школи бойчукістів, представників львівської, київської, харківської та одеської шкіл. До експозиції увійдуть оригінали та фотокопії робіт митців – портрети, пейзажі, начерки, графіка, екслібриси, плакати, афіші, альбоми; приватне та службове листування; документи службової діяльності; спогади; світлини; предмети з музейної колекції ЦДАМЛМ України; прижиттєві друковані видання; документи з особових фондів дослідників творчості плеяди митців тощо. У паралельній експозиції можна буде ознайомитися з роботами студентів Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука.

 

Адреса ЦДАМЛМ України: вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника «Софія Київська» (центральний вхід).

 

 

У середу, 24 грудня, о 19:00 у PinchukArtCentre розпочнеться тематична екскурсія під назвою «Кібернетика мистецтва».

 

Термін «кібернетика» відомий як назва загальнонаукового напряму, а також як характеристика стилю художньої літератури 80-х років (кіберпанк). Митці у всі віки підхоплювали найсучасніші ідеї вчених, а іноді й випереджали новітні розробки. В рамках екскурсії виставкою, відвідувачі дізнаються, які риси кібернетичних систем використали в своїх роботах художники номінанти на Премію Future Generation Art Prize 2014, як розробки ремісників минулих століть та твори художньої фантастики вплинули на науковий прогрес. Крім того, вони подискутують про питання часу та самоідентифікації в сконструйованому кібернетичному просторі.

 

 

Також 24 грудня в арт-просторі Closer (вул. Нижньоюрківська, 31) відбудеться остання лекція у рамках вільного лекторію «Образ», організованого OK Project. Ця лекція буде присвячена норвезькому живописцеві Едвардові Мунку.

 

Сучасний український художник Добриня Іванов під час своєї лекції про Едварда Мунка розповість про маргінальності в мистецтві і про смішний експеримент, з якого випливає, що культури, в цілому, не існує.

 

 

 

У суботу, 27 грудня, в Національному художньому музеї України (вул. Грушевського, 6) відбудеться майстер-клас «Новорічні листівки». Початок о 12 годині. Участь у майстер-класі для однієї дитини - 40 грн. (багатодітним сім'ям - знижка)

 

 28 грудня, о 19:00 в PinchukArtCentre відбудеться тематична екскурсія «Осмислюючи суспільство нагляду».

 

Наприкінці XVIII ст. з’явилась ідея створення ідеальної в’язниці нового типу – «Паноптикуму» –  місця, з якого неможливо втекти або залишитись непоміченим. Втілення цього концепту в реальність наводило жах. Часи змінилися, у сучасному демократичному світі для людської ж безпеки всюди стоять камери, інформація про кожну людину зберігається у базах даних, а небом літають дрони-безпілотники. Що ж насправді являє собою суспільство нагляду? Чи готові люди заради своєї безпеки жити під наглядом, чи омріяна демократія просто перетворюється у в’язницю? Відповідь на ці та інші питання гості будуть шукати, аналізуючи роботи патронів та номінантів на премію Future Generation Art Prize 2014.

 

 

Також нагадуємо, що у Музеї книги і друкарства України (вул. Лаврська, 9, корп. 9, 10) минулого тижня відкрилася виставка, присвяченої князям Острозьким та 500-річчю перемоги під Оршею. У рамках експозиції представлені стародруки, артефакти та шляхетське вбрання (реконструкція) з музейної та приватних колекцій. На виставці представлені оригінальні видання Острозької друкарні, серед яких перлиною є Острозька Біблія 1581 року.

 

 

А у Щербенко Арт Центрі (вул. Михайлівська, 22 В) представлено персональний проект Богдана Томашевського «1+1+». Кожна деталь роботи, створеної Богданом Томашевським, – єдина і неповторна, але водночас, є частиною цілого. Якщо поглянути на об’єкт здалеку, то можна і не вирізнити одні силуети з-поміж інших – усі вони зливаються у суцільний візерунок, абстрактний рельєф, який утворився завдяки тисячам складових.