Культурний маршрут (9.07-15.07)
Цього тижня в Луцьку відкриється Музей Миколи Кумановського, у Мистецькому Арсеналі в Києві презентують масштабний проект «Швидкорозчинний час», у центрі якого – досвід, який Україна здобула в 1990-ті, а в Одесі у рамках 9-го Одеського міжнародного кінофестивалю пройде традиційний open-air-кіноперформанс на Потьомкінських сходах, де показ фільму відбудеться у супроводі симфонічного оркестру. Про ці та інші цікаві події – в Культурному маршруті.
9 липня о 19:00 у рамках проекту Coming Out of Isolation: Through Art to Visibility фонд ІЗОЛЯЦІЯ та ГО KyivPride презентують artist talk письменниці та режисерки Джуліет Жак (Лондон). Під час зустрічі Джуліет Жак розповість про свою творчість, що присвячена темам ЛГБТ. Джуліет також виконає уривок зі свого тексту Sertraline Surrealism, присвяченого концепту "божевільного генія" та його впливу на її життя. Вхід на зустріч вільний.
10 липня о 19:00 Shcherbenko Art Centre і Sky Art Foundation запрошують на лекцію теоретикині урбанізму та фахівчині з історії та теорії архітектури Світлани Шліпченко "Скульптура у публічному просторі". Дослідниця розповість про мистецтво, що, з’являючись в наших скверах, парках, на вулицях, площах і плазах, може бути способом реалізувати демократичні ідеали та цінності, але, з іншого боку, здатне спровокувати не просто нерозуміння чи критичні оцінки, але й відвертий конфлікт. Вхід вільний.
Фото: Kyiv Sculpture Project
10 липня о 18:30 у Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться відкриття міжнародної фотовиставки «People. Places. Processes». 7 фотомитців із країн Східного партнерства продемонструють власне бачення прав людини, проблем дискримінації, соціальної справедливості, корупції та бідності. Ці гострі проблеми єднають громадян, збирають багатотисячні демонстрації, формують світогляд сучасної людини. Участь у відкритті 10-го липня безкоштовна, за умови попередньої реєстрації. Реєстрація гостей обов’язкова.
10 липня о 16:00 у Львівському Палаці мистецтв відкриють виставку міжнародного художнього проекту і соціальної акції «Qtargets – послання миру» (Qtargets-message for peace) українського художника Андрія Черновола. Базою для створення картин є не звичайні матеріали, а спортивні мішені для стрільби. Саме мішень – є символом проекту і засобом оцінити її не як символ агресії і війни, а як ціль досягнення будь-якого результату, зокрема, миру. Головна мета проекту – об’єднати людей із різних країн концепцією світу без війн і насильства. Відтак ініціатори проекту просять людей по всьому світу залишати на мішенях свої послання миру і добра, з яких художник створює картини. У рамках проекту «Qtargets – послання миру» разом із картинами Андрія Черновола можна буде побачити також роботи художників із Катару.
10 липня о 18:00 у залі аукціонного дому Золотое сечение відбудеться відкриття персонального проекту львівського художника Ігоря Подольчака «Остання кантата». До експозиції увійдуть 30 офортів, створених автором у 1987–1996 роках. Центром творчості художника є людське тіло у різних його проявах – у взаємодії з іншими тілами, у різних станах та стадіях розкладу. В художньому розвитку теми розкладання та тліну фігурують виключно два типи матерії, дві формації «плоті» – людська та архітектурна. Вхід – вільний.
12 липня о 18:30 у Мистецькому Арсеналі відбудеться відкриття виставки "Швидкорозчинний час". Швидкорозчинний час – це метафора принципово нового досвіду, який Україна здобула в 1990-ті. Перші роки незалежності стали часом прискорення, швидких змін та рішень, коли інформація та явища поширювалися так само блискавично, як і зникали. Наратив виставки складається з історій 9 міст і регіонів України. Група кураторок і кураторів створює певний зріз суспільно-політичного контексту свого міста, фокусуючись на історіях місць, явищ і людей, досліджуючи їхні страхи й мрії в цих історичних умовах. Вхід за квитком.
12 липня о 16:00 у Львові у відділі «Музей європейського мистецтва 19–21 ст.» пройде лекція Галини Хорунжі «1980-ті рр.: “альтернатива” та офіційні практики», яка буде стосуватися співвідношення офіційного та альтернативного в індивідуальних практиках львівських художників 1980 – початку 1990-х рр. Історія мистецтва як форма міфологізації культурного процесу: передумови та наслідки. Середовище і персоналія – розповідь про період через артефакти (Б. Бергер, М. Кумановський, І. Подольчак, П. Сильвестров, Ю. Соколов, І. Шульєв, М. Французов, М. Ягода, С. Якунін та інші).
Юрій Соколов. Із проекту «Оптичний концептуалізм», 1990
Зображення: openarchive.com.ua
Протягом тижня, у живій комунікації з глядачами, відомий український скульптор Юрій Мусатов працював над створенням двох керамічних об’єктів “Кокони” в просторі Щербенко Арт Центру. Доки роботи випалюються в печі, 13 липня о 19:00, відбудеться зустріч із автором для всіх охочих послухати про його методи роботи, творчий шлях, участь у резиденціях та проекти, що виникли в результаті цього досвіду.
13 липня о 19:00 в Ізоляції відбудеться показ фільму Андрея Даскалеску "Планета Петріла" (2017). У Петрілі, шахтарському містечку у Трансільванії (Румунія), колишній шахтар, а нині художник та активіст використовує мистецтво й абсурдизм, щоб завадити місцевій владі знести історичні будівлі найстарішої вугільної шахти у країні, яку закрили у 2015 році за рекомендацією ЄС. Він прагне не лише зберегти історію та ідентичність рідного міста, а й знайти нові способи не дозволити громаді безповоротно розпастися. Вхід вільний.
Фото: theoryandpractice.ru
13 липня о 12:00 у Львові на Площі Ринок відбудеться презентація вуличної виставки «Львів, Lwów, לעמבערג, Lemberg’43: Місто (не)пам'яті». Вулична виставка – спроба маркування міських локацій, пов'язаних з подіями Голокосту 1941-1944 рр. у Львові. Її автори мають на меті нагадати про трагічну долю єврейської громади Львова. Після відкриття виставки планується екскурсія по всіх локаціях від одного з авторів – наукового співробітника музею «Територія Терору» Андрія Усача. Початок екскурсії о 19.00, старт – Простір Синагог (вул. Староєврейська, 37). Для реєстрації на екскурсію потрібно телефонувати за номером: 096 783 50 96.
Фото: ua.igotoworld.com
13 липня у Львові пройде театралізована екскурсія "Візит до Франків". Franko House збиратиме по три групи (по 10–15 осіб кожна): о 18:00, 19:30, 21:00. Це буде мандрівка у часі, що дозволить гостям відчути себе співучасниками Франкової епохи. Ба більше, познайомитися із подружжям Франків – Ольгою та Іваном, які от щойно перебрались жити у свій омріяний будинок на вул. Понінського.
Фото: ivona.bigmir.net
14 липня в Одесі 9-й Одеський міжнародний кінофестиваль запрошує на традиційний open-air-кіноперформанс на Потьомкінських сходах. Цього року глядачі побачать чорно-білу стрічку “Safety Last!” (1923), для якої 2018 рік є ювілейним. Головну роль у “Safety Last!” виконав Гарольд Ллойд. Усі трюки у комедії “Safety Last!” Гарольд Ллойд виконував сам, а момент, в якому актор повисає на стрілках годинника високо над вулицею – одне з найбільш знаменитих зображень в історії кіно. Показ відбудеться в супроводі симфонічного оркестру.
14 липня о 15:00 у Луцьку в КРЦ «Адреналін сіті» відбудеться відкриття музею художнику Миколі Кумановському (1951-2016), який понад сорок років жив і працював у місті. Тут він створив об’ємний доробок станкового малярства, скульптури, авторської та друкованої графіки. Кожен твір митця віддзеркалює не тільки його власні стилістичні пошуки та здобутки, особисте сприйняття світу і розуміння краси, а й духовні імпульси всієї доби – цього драматичного, суперечливого ХХ століття. Мистецтво Миколи Кумановського і нині є своєрідною візитівкою художньої Волині на мистецькій мапі всієї України.
Микола Кумановський. Із серії "Умовні Українці", "Торкання місяця"
kumanovskyi.com
15 липня в Одесі у рамках 9-го Одеського міжнародного кінофестивалю галерея Invogue представить арт-програму фестивалю проектом «За кадром». Виставка «За кадром» – про жінок в українському кінематографі, які створювали історію кіно, залишаючись по той бік екрану – операторок, режисерок, костюмерок, декораторок, художниць та інших. Проект представлений у вигляді інтерв'ю, де героїні діляться своїми спогадами та думками з приводу кіноіндустрії. Виставка буде супроводжуватись кінопоказами та зустрічами із жінками зі світу кіно, які зможуть з різних точок зору розказати про свій досвід в українському кінематографі та згадати найважливіші для них кінокартини. 15 липня відбудеться artist talk з учасницею проекту «За кадром» Світланою Зінов'євою. Вхід вільний.