«Стильна та вишукана вечеря…»: хліб і видовища у хепенінгу Валентини Петрової

«Стильна та вишукана вечеря зі зразками кращих страв елітних ресторацій світу із розкішним сервіруванням за доступною ціною» – хепенінг художниці Валентини Петрової, що відбувся 29 квітня в Центрі візуальної культури. Мисткиня, родом із Хмельницького, живе і працює в Києві, практикуючи концептуальний напрям сучасного мистецтва.

 

Тут і далі – фото автора з хепенінгу

 

Хепенінг Валентини Петрової – це інтерактивна інсталяція з 13 об’єктів, що імітують елітні ресторанні страви. Матеріалом для виготовлення усіх представлених страв слугував пережований художницею хлібний м’якуш та харчові барвники. Страви мисткиня обирала за назвою (чим довше і неймовірніше – тим краще, наприклад: «Смажене філе чорноморської барабульки з повітряним картопляним пюре в супроводі цибулі шалот, листя селери, мангольду, “землі” з маслин і соусу “Теріякі”») і за зовнішнім виглядом – кольором, композицією. Головна вимога – аби страва виглядала розкішно.

 

 

 

 

 

Художниця досліджує такі феномени сучасного суспільства, як бідність і надспоживання. «Їжа – більш цікаве поле для роздумів на цю тему, ніж, скажімо, машини, яхти або смарагди», – коментує Валентина. – «Смарагди – просто смішно, а їжа, подібна до смарагдів  –  іноді до сліз». Пережований м’якуш як основний матеріал апелює до явища бідності і покликаний нагадати, що остання має тенденцію викликати у членів соціуму огиду і страх.

 

 

 

 

 

У «Стильній та вишуканій вечері…» художниця досліджує соціальні межі загалом: чи йдеться про артикуляцію страху бідності, тобто страху бути стратифікованим, потрапити за вищезгадані межі соціального, чи про адресоване відвідувачам запрошення скуштувати запропоновані страви,  порушивши, таким чином, соціальну недоторканність своєї тілесності.

 

 

 

 

 

Реакцією відвідувачів художниця задоволена, адже, за її свідченням, «все було з’їдене, а що не було з’їдене – те було забране з собою». Говорити на теми, підняті в хепенінгу, художниця продовжить, хоча і вважає, що для цього «не обов’язково знову жувати хліб».

 

***

 

Аніта Ковалевська – фотограф-початківець, яка любить мистецтво. Автор ART UKRAINE.