Там, де світло: Amsterdam Light Festival 2014-2015
Коли ночі стають довшими, а темнішає значно раніше, у різних містах Європи влаштовують фестивалі світла. Ця зимова традиція заповнює довгі холодні вечори розмаїттям кольорів та відтінків, перетворюючи Прагу, Гент, Гельсінкі, Берлін, Ейндховен, Йорк та багато інших міст на арт-майданчики для ілюмінаційних проектів.
Амстердам деякою мірою унікальний своїм фестивалем, що вже вкотре відбувається тут взимку. Насамперед це пояснюється тим, що мапа міста сповнена каналами, які роблять локацію цікавою для митців у плануванні та реалізації арт-проектів. Так зване Голландське світло (Dutch light), що стало легендарним для художників і фотографів, полягає у нічній зміні різнокольорових світлових інсталяцій, які органічно поєднані із безліччю каналів і водойм. Завдяки останнім подивитись фестиваль стало можливим також із води за спеціально створеним маршрутом круїзу. Поза тим, не менш цікавими лишається пішохідний маршрут Illuminade, який можна подолати на велосипеді, що більш притаманно тим, хто живе в Амстердамі.
Понад п'ятдесят днів триває Амстердамський фестиваль світла, декоруючи історичний центр міста роботами митців різних національностей та походження. Вже втретє тут здійснюється відкритий конкурс проектів, що стають частиною експозиції.
Фестиваль є результатом співпраці між установами культури, муніципалітетом, науковими інститутами і підприємствами Амстердаму. Безпрецедентним залишається той факт, що так багато різноманітних учасників об’єднали свої зусилля, аби зробити цей фестиваль можливим. У першу чергу, це стосується фінансування фестивалю, що було здійснене із загального фонду, внесок до якого зробили різні учасники, включно із закладами сфери готельного та ресторанного бізнесу, партнерами з різних галузей промисловості.
Цьогорічною темою – «Яскраве місто» – було кинуто виклик художникам у створенні образів, що вшановують історію міста і представляють собою унікальний погляд на сучасне життя в Амстердамі.
Цікаво, що крім естетичної сторони фестиваль також дбає про екологічність та збереження ресурсів. Світловий дизайн є високотехнологічним, сама індустрія пропонує радикальні зміни в LED технологіях, у яких на разі передбачаються незліченні інновації та величезні перспективи збереження енергії, у яких нідерландські компанії займають провідну позицію. Фестиваль світла в Амстердамі робить такі зміни очевидними.
Починалося все Різдвяного вечора 2009 року, коли було організовано перший парад на каналах. Саме тоді стало зрозуміло, що світло може бути казковим штрихом у зимовій картині Амстердаму. 2010 року було розроблено ідею створення освітленого образу міста довше, ніж на одну ніч. Того ж року з’явилася ідея проведення другого параду під назвою Магічний зимовий Амстердам. Гра води і світла видалась такою чарівною, що 2012 року було реалізовано перший офіційний фестиваль світла в Амстердамі.
Міст Світла
Серед цьогорічних арт-об’єктів хотілося б виділити кілька, які за своєю концепцією та реалізацією стали найбільш виразними в рамках фестивалю. Так, Міст Світла дизайнерської агенції Tjep є ідеальним зв’язком між двома паралельними досвідами: бути одночасно на воді та на вулиці. Коли ти перетинаєш міст, то опиняєшся над рівнем земної поверхні, так само як і над метушнею міста, і дивишся над водою, що так само означає – дивитися в майбутнє. Вогні цього мосту реагують на рух з обох сторін, – з вулиці та каналу, – створюючи неймовірні світлові орнаменти, щойно автомобіль проїздить по мосту, або човен пропливає під ним.
FrankTjepkema / Tjep. (The Netherlands)
Моє світло – твоє світло
Шестеро фігур людського зросту, зроблені зі скручених неонових трубок, стоять вздовж каналу біля Амстердамського Ермітажу – так, ніби вони щойно прибули звідкись здалеку. Це символи біженців руки художника алаа мінаві (ім’я автора зазначається малими літерами). Мінаві, як і його батько та дід, є палестинським біженцем, що живе в Лівані.
алаа мінаві працює из неоновими вогнями, оскільки від такого джерела відходить таке само м’яке та спокійне світло, як від утікача. Зі слів автора, люди, яких примусили покинути їхні домівки, випромінюють м’яке, тендітне світло, рум’янець. Увечері силуети біженців роботи алаа виглядають майже шовковими субстанціями, що повільно рухаються вздовж води. Це тимчасовий монумент в місті, що відоме своєю гостинністю та толерантністю, тим, хто приїздить сюди з похиленою головою та зсутуленими плечима, випромінюючи смуток.
Re(bi)cycle Dome
Для побудови куполу було використано понад 300 колес від велосипедів, знайдених на вулицях Амстердаму. Глядачі є частиною інсталяції, оскільки саме вони забезпечують освітлення конструкції, приводячи в рух старий водяний насос. Змайстрував купол художник російського походження Василій Попов. Як вважає автор, велосипедне колесо – це невід’ємний символ Амстердаму.
Vasili Popov (Russia)
Алея світла
Один із найвиразніших і вражаючих об’єктів цьогорічного фестивалю – Алея світла. Це тривимірна матриця, сторена з близько 2000 led ламп. Конструкція підвішена між декількома палями, її висота сягає 4 метрів та ширина 12 метрів вздовж. По центру конструкції - довга вузька алея, по якій можна пройти. Всередині вас оточують тисячі лампочок, що постійно змінюють інтенсивність світла. Автор показує, як світло може допомогти без цегли і важких матеріалів побудувати «щось із нічого». Тих, хто потрапляє в алею, інсталяція заворожує, складається враження, що тебе оточує пульсуюче сяюче небо.
Serge Schoemaker Architects & DigiLuce (The Netherlands)
Light Festival Amsterdam 2015/2016 розпочнеться 27 листопада 2015 року. Наразі стартував відкритий конкурс арт-проектів, що будуть інстальовані в рамках фестивалю.
Відео з фестивалю можна подивитися тут.
Фото та відео – Катерини Сніжко