Українські арт-резиденції - некритичний огляд

Різноманітні програми арт-резиденцій, котрі діють у всьому світі це не тільки спосіб забезпечення комфортних умов для творчої роботи але й поле продуктивної взаємодії художника та місця. Художик має змогу експериментувати з різними контекстами власної творчості, навчатися, інтегруватися в нові культурні спільноти. До того ж це часто безкоштовна можливість подорожувати світом, накопичуючи професійні зв'язки. Багато українських художників залюбки беруть участь у закордонних резиденціях, проте важливо знати і про український досвід організації та діяльності подібних програм. Адже місце проведення арт-резиденцій часто набуває нового культурного значення завдяки творчим активностям, і сприяє процесу децентралізації.

 

Для того, щоб потрапити до резиденції художники подають відповідну заявку на участь, яка розглядається на конкурсній основі. Зрідка організатори самі воліють запрошувати художників. Резидентів забезпечують місцем проживання, робочим простором та необхідними матеріалами безкоштовно. В окремих резиденціях організатори пропонують, або висувають умову художникам залишати їм частину робіт, створених під час резиденції. Бувають резиденції, які націлені на культурний обмін та встановлення міжнародніх зв’язків, є освітні, котрі включають навчальний процес. В одних художник може отримати можливість усамітнено працювати, а інші передбачають спілкування з колегами. Хоча в  Україні поки що вибір резиденцій не дуже широкий, однак, незважаючи на складні обставини помітною є тенденція поширення та популяризації таких практик.

 

 

Ось перелік найбільш відомих українських арт-резиденцій:


Приватна резиденція для художників, кураторів та теоретиків «Розширена історія Музичів» створена у  2008 році Алевтиною Кахідзе та Володимиром Бабюком.

Мета: учасники програми своєю присутностю розширюють історію Музичів.

Резиденти: художники, куратори та теоретики.

Місце та час проведення: село Музичі, Київська область. Серпень-Вересень

Умови участі: написати організаторам.

Резиденція забезпечує: невеличкий будинок, в якому всі умови для життя і студія, також завжди пропонується координація з боку організаторів.

 

Програма обмінних арт-резиденцій Харків-Кошиця організована Харківською муніциальною галереєю. Працює з 2012 року.

Мета: Обмін досвідом, налагодження комунікацій.
Надання можливості отримання ширших знань у сфері сучасного мистецтва, адже ми маємо доволі застарілу освітню програму у профільних ВНЗ, що не відповідає потребам сучасного митця.
Резиденти — художники різних галузей сучасного мистецтва  з України та Словакиї. Без вікових обмежень
Місце та час проведення  у Харкові на базі Муніципальної галереї й у Кошиці на базі різних культурних установ міста. Резиденція розрахована на 2-3 місяця.


Умови участі — відкртитий конкурс. На сайти Муніципальної галереї викладаються аплікації для заповнення.
Резиденція забезпечує проїзд, проживання, добові, витрати на матеріали, майстерня.
Марина Конєва — координатор резиденції в Харкові зазначає: «...цього року обмін було призупинено в останній момент, через неготовність словацької сторони відправляти художника, в зв’язку з неспокійними обставинами в Україні. Проте ми маємо домовленості поновити обміни як тільки все налагодиться.»

Резиденція Великий Перевіз. Організатори: Тамара Бабак та Юрій Осламовський. Резиденція працює з 2010 року.

Мета: створення нового культурного простору для комфортної праці українських художників. За підсумками роботи проводяться виставки та видаються каталоги.

Резиденти: українські художники

Місце та час проведення: село Великий Перевіз Шишацького району Полтавської області. Триває 10-14 днів.

Умови участі: учасники в індивідуальному порядку запрошуються організаторами.

Резиденція забезпечує:  будинок з усіма вигодами, майстерня, матеріали, оплачується дорога, виплачується стипендія.

 

Враження від учаниці резиденції Лади Наконечної:

Я була там, здається, три роки назад. Мене запросила Тамара Бабак.  Враження дуже хороші, опікувались повністю: приїзд за їх рахунок, проживання у будинку, окремо майстерня, трьохразове харчування, ще й стипендія та  матеріали. Місця дуже красиві. Після резиденції  організували виставку в Національному художньому  музеї, та надрукували каталог.

 

 

 

I:O-Koktebel Art Residence

В силу поточних геополітичних обставин цього року проходитиме не в Коктебелі, а в Туреччині.

Попередні два видання арт-резиденції досить успішно відбулися у Домі-музеї Максиміліана Волошина в Коктебелі за підтримки селищної ради Коктебеля, Інституту проблем сучасного мистецтва і Департаменту культури міста Мюнхен.

 

Мета: через практику сучасного мистецтва привернення уваги міжнародної громадськості до проблеми; заклик до культурного діалогу, поваги до культурної різноманітності регіону, територіальної цілісності країн і неприпустимість варварських методів захоплення територій в ХХI столітті.

Резиденти: художники, що займаються сучасним візуальним і аудіовізуальним мистецтвом

Місце та час проведення:  Bahcecik, Туреччина, 5-24 вересня.

Умови участі:  Заявки на участь приймаються до 15 червня 2014 включно на адресу електронної пошти: koktebelartresidence@gmail.com :

1. Проект для реалізації

2. Мотиваційний лист

3. CV (освіта, участь у виставках та арт- резиденціях)

4. Портфоліо (посилання на приклади своїх художніх робіт)

Резиденція забезпечує: Проживання і харчування учасників.Транспорт — за рахунок учасників

 

 

Kyiv A-I-Rкиївська резиденція для молодих художників ініційована Kyiv Platform for Contemporary Art. Діє з 2013 року.

Київська резиденція для молодих художників - це некомерційний проект, спрямований на пошук актуальних форм підтримки та освіти молодих художників України. Серед учасників минулої резиденції, такі художники - Євгеній Самборський, Тетяна Войтович, Івана-Катерина Яковина, Катерина Бучацька, Денис Кравець, Добриня Іванов.

 

Мета: підтримка та актуальна освіта для молодих українських митців

Резиденти: митці віком до 35 років

Місце та час проведення: буде уточнено

Умови участі: подати заявку, резюме та пропозицію проекту за інструкцією, яку буде представлено на сайті p-c-a.org.ua

Резиденція забезпечує: безкоштовний доступ до лекцій і практичних занять, можливість працювати у спільній студії, виготовлення роботи та участь у фінальній виставці.

 

Учасники Kyiv A-I-R

 

КЕРАМОрезиденція Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Заснована 2012 року на творчо-виробничій базі Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному.

Мета:  підтримка художників-керамістів України через створення умов для виготовлення авторських творів і влаштування персональної виставки; формування персональних колекцій мистців України в збірці музею-заповідника.

Резиденти: взяти участь може будь-який художник-кераміст, який погоджується із

запропонованими умовами, чия заявка (авторський арт-проект) на перебування в

резиденції схвалена і з яким укладено відповідний цивільно-правовий договір;

 

Місце та час проведення: Полтавська область, селище Опішне. Час та тривалість резиденції узгоджуються індивідуально.

Умови участі: 50 відсотків виготовлених у КЕРАМОрезиденції творів автор передає безкоштовно на

постійне зберігання до музею-заповідника (на вибір музейних кураторів); решту 50%

творів — використовує на власний розсуд.

Резиденція забезпечує:

інструментами й обладнанням музею-заповідника, майстернею у давній садибі гончаря або в палатці в ландшафтно-експозиційній зоні музею-заповідника, необхідними матеріалами. Створені під час резиденції роботи експонується у виставковій залі Музею на підсумковій виставці.

 

 

Не можна оминути увагою резиденції донецької «Ізоляції». Сьогодні «Ізоляція» захоплена терористами і подальша доля та перспективи відновлення її діяльності в Донецьку невідомі. Проте ті резиденції, які вже відбулися з 2010 року мали надзвичайно важливе значення і для художників і для місцевої громади. Щороку для проведення резиденції запрошували різних кураторів, які в свою чергу відбирали учасників та визначали тематику, так чи інакше пов’язану з місцевим, донецьким контекстом.

 

Резиденти: художники з України та інших країн

Місце та час проведення: м. Донецьк, влітку протягом двох місяців

Умови участі: Відкритий конкурс

Резиденція забезпечує: квитки в Донецьк та повернення додому; проживання в Донецьку, стипендія, оплата продакшена робіт, повна підтримка виставки робіт.

 

Потрібно згадати, також, невеличке містечко Шаргород на Вінничині. В середині 2000-х там відбувалися масштабні художні та архітектурні симпозіуми, відомі як «Арт-Шаргород» та «Арх-Шаргород», за участі Олега Кулика, Іллі Чичкана, Олега Тістола, Миколи Рідного, Анатолія Бєлова, Жанни Кадирової та багатьох інших. Там планували створити постійнодіючу резиденцію для художників, підготували інфраструктуру, і… на цьому діло зупинилося. Сьогодні Жанна їздіть в Шаргород для роботи над своїми масштабними проектами. Художниця намагається привернути увагу Київських арт-інституцій до Шаргороду, та пропонує втілити ідею створення там арт-резиденції.

 

Варто сподіватись, що програми арт-резиденцій в Україні матимуть значний розвиток. Адже це є запорукою децентралізації, котра справді потрібна не тільки в економіко-соціальному полі, а і в культурному. Розвиваючи ідею культурної ідентичності кожного окремого регіону країни та тісно поєднуючи їх з професійними горизонтальними зв'язками є можливість досягти такої бажаної для нас сьогодні єдності.