Арт-дилер судиться з польським урядом за картину 18 століття

Російський арт-дилер, що проживає в Мангеттені, Олександр Хочинський, власник картини 18 століття, викраденої нацистами в 1943 році, подав у суд на Польщу після того, як країна подала запит на його екстрадицію зі Сполучених Штатів за його володіння роботою. Алекс Грінбергер з Artnews повідомляє, що Хочинський тепер вимагає компенсації за судові витрати і стрес, який він пережив у результаті тривалої суперечки.

 

Олександр Хочинський біля картини «Дівчина з голубом»

Фото: artforum.com


Згідно з позовом арт-дилера, Польща «майже знищила засоби до існування [Хочинського]». У лютому 2015 року дилер був заарештований ФБР після того, як польська влада звинуватила його в незаконному переховуванні картини «Дівчина з голубом», 1754, авторства Антуана Пена, придворного художника прусського короля. Згідно з польським законодавством, незаконне придбання, продаж або приховування майна карається позбавленням волі на строк до десяти років. Однак окружний суддя США Джед Раткофф заявив, що недостатньо доказів того, що Хочинський свідомо придбав вкрадений твір мистецтва, і відхилив справу про видачу.

 

У той час як Хочинський успадкував картину від свого батька, колишнього радянського солдата, він стверджує, що не знав, що робота була викрадена нацистами, до 2010 року, коли він зрозумів, що вона відповідає опису зниклого твору з колекції Велькопольського музею в Познані, Польща. Хочинський незабаром зв'язався з установою, щоб повідомити, що робота в нього, і пізніше куратор підтвердив, що це оригінал.


Хочинський спробував повернути роботу, але переговори зайшли в глухий кут у 2011 році. Дилер запропонував повернути цю роботу в обмін на польську нерухомість, яка, за його словами, належала його матері до Другої світової війни. Його мати, яка втратила кількох членів сім'ї внаслідок Голокосту, жила в Перемишлі, перш ніж покинула країну. Коли Польща відхилила його запит, комунікація між двома сторонами погіршилася.


Хочинський сказав, що він нічого не чув про картину роками, коли на його порозі з'явилися федеральні агенти. Ніколас М. О'Доннелл, адвокат Хочинського, сказав, що «погана відповідь» Польщі є частиною її «постійної нездатності змиритися з долею польських євреїв під час Голокосту і є символом антисемітизму, ендемічного для її уряду сьогодні».


За оцінками експертів, 526 000 культурних об'єктів були вивезені з Польщі під час німецької та радянської окупації.

 

Джерело: artforum.com