Харківська школа фотографії із колекції родини Гриньових

27 жовтня у Херсоні, об’єднані однією виставкою, зустрінуться одразу три знакові події для українського мистецтва.

 

У 1970 році була заснована Харківська школа фотографії, яка згодом стала не просто черговою художньою течією, але одним із визначених соціокультурних феноменів українського мистецтва. Підходи харківських фотографів виходили далеко за межі локального контексту міста на сході України — Харківська школа стала глобальним соціальним та художнім проектом, у якому одночасно поєднувалися протистояння та втеча від радянської реальності, експеримент та виклик, інтимне та політичне. Сьогодні однією із виразних рис школи є те, що вона не перетворилася в історичний релікт. Її представники — це саме ті люди, які визначають віхи розвитку сучасного українського мистецтва, працюють в актуальному контексті та навчають нове покоління митців — ці вже традиційні для Харківської школи методи, переосмислюються в роботах молодих художників та художниць.

Зображення надане організаторами 

 

У 1994 році Тетяною та Борисом Гриньовими були закладені основи колекції, яка сьогодні трансформується у повноцінне зібрання, яке сповна демонструє розвиток і розмаїття художніх підходів українського мистецтва. Колекція Гриньових — одна із небагатьох у країні, для якої принципи публічності та освіти є ключовими, що означає вихід колекціонування зі сфери приватного хобі та перехід його у простір соціально-важливої культурної практики.

 

У 2018 році триває процес передачі частини робіт Харківської школи із колекції родини Гриньових до фонду одного з найбільш відомих мистецьких центрів Європи. Офіційна присутність Харківської школи в колекції європейської інституції — це не лише підтвердження унікальності цього мистецького феномену, але й можливість його переосмислення через призму досвіду загальносвітової історії мистецтв.

 

Ця виставка продемонструє не лише основний зріз Харківської фото-школи, але й головним чином стане відображенням актуальних процесів сучасного українського мистецтва, свідками яких ми є. Публічність приватної колекції, презентація знакових митців, співпраця з європейськими інституціями — це поворотні моменти у процесі інституціоналізації мистецтва України.

 

Лекція про Харківську школу фотографії

Лексторка: Вікторія Бавикіна — критик, кураторка, дослідниця сучасної культури.