«Листи з дому»: сучасне українське мистецтво у Варшаві

24 серпня за ініціативи та підтримки посольства України у Республіці Польща в Варшаві презентували проект українського сучасного мистецтва «Листи з дому»

 

Вперше до Дня Незалежності України посольство України у Польщі запросило митців контемпорарі-арту. Проект «Листи з дому» об’єднав роботи двох молодих українських митців, номінантів на премію PinchukartCentre, – Романа Михайлова та Дар’ї Кольцової, – які засобами інсталяції та перформансу осмислили та інтерпретували події, що відбуваються в Україні протягом останнього року.

 

«Подія є абсолютно безпрецедентною, оскільки посольство не тільки вперше звернулося до сучасного мистецтва для презентації України, але й реалізувало сміливу інтервенцію у суспільний простір, викликаючи значно ширший резонанс серед іноземної публіки. Ми шануємо нашу культурну спадщину, проте дивимося у майбутнє, будуємо нову країну. Тому ми вирішили показати мистецтво сучасне, концептуальне. Хочу зауважити, що цього шляху ми плануємо притримуватися й далі», – зауважив посол Андрій Дещиця.

 

Перформанс Дар’ї Кольцової «Листи з дому» розпочався зранку 24 серпня та тривав до 5 години вечора. Протягом дня художниця вишивала український військовий кітель червоним та чорним кольорами, традиційними для вишивки Слобідської України – регіону на межі з військовим конфліктом, з якого походить авторка. В якості орнаменту було використано камуфляжний малюнок кітелю. Укриваючи тканину драматичними червоними плямами, авторка привернула увагу до війни на Сході України. З іншого боку, робота є розмовою про пошук самоідентифікації на тлі трагічних подій, звернення до коріння в якості підтримки та мотивації.

 

Дар’я Кольцова. «Листи з дому»

 


 

Об’єкт «Крихкість» Романа Михайлова є другою версією однойменної інсталяції, показаної в Парижі цього року. Розташований на фасаді будівлі посольства об’єкт уривається до простору спокійного дипломатичного кварталу, актуалізуючи проблему крихкого балансу реальності, що раніше здавався непорушним. Робота «дивиться в очі» сьогоднішній війні. Багатошаровий об‘єкт завбільшки 5 метрів, обпалений і обвуглений, руйнується в процесі експозиції, звужуючи реальність до процесу руйнації, крізь яку стає можливим творення принципово нового.

 

Роман Михайлов. «Крихкість»

 


 

«Сьогодні в нас є можливість зробити свій невеликий внесок у діалог України зі світом. Своїми роботами ми прагнули привернути увагу до нової України, до труднощів з якими вона стикається, до того, як вони змінюють людей, формують їхнє розуміння свого місця, ролі та ідентифікації. З одного боку, наш проект розповідає мовою мистецтва дуже трагічну історію, з іншого – дає надію на те, що в руїнах старого вже закладене нове насіння», – розповідають про свій проект митці.

 

Інсталяція буде експонуватися на фасаді посольства за адресою Al.J.Ch. Szucha 7 до 3 вересня.